Skocz do zawartości
kpw

Komputer akwarystyczny - DIY

Rekomendowane odpowiedzi

specjalnie dla Grzesia rozbudowalem funkcje timera.

Teraz timer moze obsluzyc 2 procesy. Krotko mowiac jeden timer moze obsluzyc 2 urzadzenia; kontroler ma 8 timerow co oznacza ze mozna nim wysterowac 16 urzadzen.

Nie bylo by to zadna rewelacja jednak urzadzenie moze miec status "Normal off" lub "Normal on".

"Normal off" oznacza ze w czasie spoczynku urzadzenie jest wylaczone, w czasie aktywnosci timera urzadzenie jest wlaczone. Nic nowego.

Jednak "Normal on" oznacza, ze w czasie spoczynku timera urzadzenie jest wlaczone w czasie aktywnosci wylaczone, czyli odwrotnie jak poprzednio. Ot takie praktyczne udogodnienie.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kpw :

Opracowany zostal sterownik urzadzen na 12V.

Teraz biore sie za czujniki poziomu cieczy.

Na stronie wydzialem link do miernika potencjalu redox, ale samego przetwornika chyba jeszcze nie ma?

Ostatnia aktualizacja strony w styczniu. @kpw, jak postep prac?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł jest chyba na urlopie więc ja odpowiem...

Interfejs do redoxu jest dokładnie taki sam jak do ph.

Paweł cały czas w ostatnim czasie pracował nad czujnikami poziomu - nie należy sugerowac się datą aktualizji na stronie a datą pliku softu kontrolera...

Pozdrawiam

Grzegorz

PS. Za kilka dni postaram się wrzucic kilka zdjęc kontrolera w moim wykonaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GREGOR, jakis czas temu przymierzalem sie do tego koputera, ale szczerze mowiac troche ... stchorzylem.

Moja wiedza nt elementow cyfrowych jest oglednie mowiac zerowa. Majac plytke dam rade wlutowac (o ile NIE bedzie to montowane powierzchniowo) elementy). Ale jak nie ruszy, to juz leze na calej linni.

GREGOR, sam wszystko uruchamiales?

Skad jestes, oprocz tego ze z mazowieckiego? Bedzie ew. mozna liczyc na Twoja pomoc?

Rozmawialem z @kataklizm i tez sie zastanawial czy nie zrobic tego komputera @kpw.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w okolicy Grodziska Mazowieckiego.

Jest kilka elementów montowanych powierzchniowo w płytce kontrolera i wszystkie elementy w interfejsach.

Wszystko zmontowałem sam i ruszyło bez problemów.

W razie kłopotów mogę pomóc...

Pozdrawiam

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to trza sie zabrac za robote ... najwyzej wtopie kilkaset zeta

Chociaz bardzo bym nie chcial.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr - jeśli nie lutowałeś SMD to ponoć można kupić taką specjalną pastę lutowniczą którą nakładasz na końcówki elementu, przykładasz element na miejsce i rozgrzewasz lutownicą tą pastę. Niestety nie mam pojęcia jak to się dokładnie nazywa ani gdzie to kupić ale jak szukałem jak lutować SMD to trafiłem na takie info.

Mam jako-takie pojęcie o lutowaniu ale takim standardowym i jak składałem Skalara to niesamowicie się namordowałem właśnie z montażem powierzchniowym. Może gdybym miał jeszcze ze 2 ręce to poszłoby zdecydowanie lepiej.

No i jeszcze jedno - zaopatrz się w bylejaki miernik bo jeśli coś pójdzie nie tak to niestety może być konieczny żeby sprawdzić gdzie leży błąd (miałem spory problem przy uruchamianiu i zwykły woltomierz uratował mi tyłek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No spoko, miernik to sie jakis znajdzie :)

A co do SMD to moze znajde w Warszawie jakies Kolko Mlodych Elektronikow :) i moze beda mieli lutownice na gorace powietrze.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady ludzie :) SMD 1206 czy 0805 to naprawde żaden problem - pod warunkiem że masz jakieś ludzkie narzędzie a nie kolbe do lutowania rynien.

W zupełności da rade Pawła sprzęt czy skalara poskładać tym:

http://www.allegro.pl/item111364968_lutownica_30w_mala_z_ce_faktura_gwarancja.html

Osobiście używałem takiego "narzędzia" wiele razy i bez problemu sie to składa.Najważniejsza zasada to odpowiednio dobrany grot i tyle.

Jeśli płytka jest pocynowana to można dobrą lutownica nawet bez cyny lutować - to troszke cyny które znajduje sie na polu lutowniczym w zupełności wystarcza.

Ewentualnie smarujesz pole lutownicze odrobinką zwykłej pasty:

http://seguro.home.pl/sklep/?zobacz=4416&producent=

pasta sama z siebie nie lutuje ale powoduje że cyna lepiej zwilża powierzchnie lutowania i to bardzo pomaga.

Jesli płytka jest nie pocynowana to heheh współczucie :) ale i wtedy można sobie poradzić - w ostateczności naewt klejąc element przed przylutowaniem, a wystarczy przyrtzrmać go na miejscu czymś "drugim" i chwycić cyną z jednej strony.

Oczywiście do lutowania SMD najlepsze by było narzedzie z kontrolą temperatury lutowania - stacja lutownicza. Od jakiegoś czasu z powodzeniem używam do lutowania nawet układów SMD po 100 nóżek - podobnej (model 937) taniej stacji: http://www.allegro.pl/item111600829_stacja_lutownicza_kolbowa_936_najtaniej_f_vat_wee.html

Rzecz zupełnie inna że jak sie nabierze wprawy we władaniu grzałką to lutowanie SMD leci szybciej i to o wiele niż elementów tradycyjnych przewlakanych bo odpada kwestia docinania i formowania wyprowadzeń. Przykłądasz element do płytki "cykasz" lutownicą i następny kładziesz...

tak że uważam że nie ma co podchodzić jak do jeża tylko wystarczy małe rozeznanko i nie ma rzeczy niemozliwych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super. Ale sprawa wyglada inaczej, gdy czlowiek w tym tysiacleciu jeszcze nie mial okazji lutowac elektroniki. A wszystkie moje doswiadczenia w trzymaniu lutownicy pochodza z poprzedniego wieku :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheh - To jest jak z pływaniem i jazdą na rowerze - jak sie kiedyś nauczyłeś to do końca życia potrafisz :) Wszystko inne to kwestia "chcenia" - Chcesz to zrobisz, nie chce ci sie - to nawet nie zaczynaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie w lutowaniu jest problem - juz pisalem ze moge wlutowac elementy.

Ale brak mi wiekszej wiedzy, gdy cos nie ruszy po zlozeniu ukladu cyfrowego.

Dobra loccutus, konczymy bo nam off-topic wychodzi. Prawie jak chat :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, macie fotki tego kompa? Jak to wygląda w trakcie budowy / po złożeniu do kupy?


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kupy to sie źle składa. Nie dość że smierdzi to jeszcze nic przylutować nie idzie :haha

sorry MSPANC :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj na necie jest ich pełno, bo jet to dość popularny sterownik i powstało już sporo wersji :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt ten link co podales to jest Skalar autorstwa loccutusa mi chodzi o zdjecia gotowego sterownika ktorego autorem jest uzytkownik forum "kpw" ale nie moge nawiazac z nim kontaktu a tu pytanie do loccutusa czy do tego komputera AvrAqua dało by rade dorobic moduł bluetooth i ethernet ?? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwa strona jest tu: http://85.190.7.33/~kpw01/news.php

Obawiam się że ten projekt jednak upadł. Tak dawno nie było aktualizacji że można chyba tak powiedzieć. Poza tym oprócz autora, nie znam nikogo kto tego używa(ał). Być może są takie osoby na forum... Dorobić moduły można, ale ja nie dam rady ze względu na pracę, poza tym nie mam źródeł tego sterownika więc trzeba by pisać całość na nowo... a zapowiadało się świetnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalar na razie musi poleżeć z przyczyn finansowych i zawodowych też, jak się odbiję to na pewno wrócę do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ostatnia dostępna wersja Skalara to 9.1? To tą wersję można kupić? Jest wyposażona w moduł Bluetooth? Bo w sklepie jest tylko dopisek "moduł za dopłatą"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.