Skocz do zawartości
kpw

Komputer akwarystyczny - DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki wielkie Grzegorz !!

Sam lepiej tego bym nie opisal ...

Moze jakies wady bys wymienil....

P.S. To zatrzymywanie ekranu cos nie dziala,

a powinno dzis na tym popracuje :)


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
GREGOR :

(...)

Sterownik AquaAVR składa się:

-cut-

To tyle o sprzęcie...

-cut-

Program sterownika daje możliwość ...

Dzisiaj wykopalem z dna szuflady swiadectwo ukonczenia szkoly. Napisali mi tam, ze wyksztalcili mnie na elektronika.

(optymisci kurcze pieczone)

Znaczy sie, umiem trzymac w reku lutownice (tzn.tak zeby sie nie poparzyc za bardzo :p)

Zimnych lutow malo robie :p

Pare innych rzeczy tez umiem.

(kiedys nawet radio naprawilem - bezpiecznik sie przepalil (zart :D))

W kazdym razie o programowaniu mikrokontrolerow nie mam zielonego pojecia, a jak po zlozeniu nie ruszy to tez "leze na calej linni".

(tzn. potrafie sprawdzic czy rezystor, kondensator lub inna dioda jest sprawna - ale niewiele ponadto)

Ze schematu ideowego kontrolera nie jestem w stanie zaprojektowac plytki drukowanej.

Panowie kpw i GREGOR, jak myslicie, z tymi wiadomosciami/umiejetnosciami jest sens przymierzac sie do wykonania tego?

(oczywiscie z szeroka merytoryczna pomoca przedmowcow)

Czy moze "nie dla psa kielbasa"? i poczekac na wersjie handlowa? :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czegos nie rozumiem ... zagladales ma moje WWW?

Sa tam schematy, wzory plytek w formie elktornicznej,

zrodla programu kontrolera i wersja skompilowana ktora laduje sie bezposrednio do kontrolera !!

Wersji handlowej nie bedzie !!

Co do plytek jak Grzegorz pisal nawet da na miary na firme w ktorej leza klisze wiec koszta plytek beda mniejsze !!

Tu wszystko jest gotowe tylko trzeba posladac, zaladowac sofcik, zaprogramowac ustawienia i ot cala filozofia.

Jedyna umiejetnosc jaka jest potrzebna to lutowania i czytanie schematow ...


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia ... nie wiem jak to sie stalo, ale nie zauwazylem PCB kontrolera :p

(wiem, wiem ze ciezko nie zauwazyc, ale ja nie zauwazylem)

tak to jest jak czlowiek siada przed komputerem po calym dniu :p

Z ta wersja handlowa to zartowalem, ale nigdy czegos podobnego (skladanie i uruchamianie) nie robilem ...

ale co tam, kiedys trzeba zaczac - zaraz napisze do GREGOR :p


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Płytki zamawiałem w firmie http://www.drukowane.pl/

gamaobwody@o2.pl

Termin wykonania ok. 2 tygodni (może krócej gdyż jest już dokumentacja).

Przy zamówieniu trzeba podać moje imię i nazwisko , datę mojego zamówienia oraz nazwę plików:

Płytka kontrolera - uC.pcb 7 lipiec

płytka sterownika 8*230v - Extern.pcb 7 lipiec

płytka sensorów - SMD.PCB 20 sierpnia

Minimalna kwota zamówienia to 50 PLN , więc najlepiej zamówić komplet.

Płytki sensorów są bardzo małe a płaci się za 1 dcm2 ( na 1 dcm2 wchodzi chyba 12 płytek) więc najlepiej dogadać się pomiędzy sobą.

PAMIĘTAJCIE proszę podać swój adres przy zamawianiu !!!

Kilka słów o częściach:

Przetwornik ADS1110 znajdujący się w interfejsie do sensorów występuje w ośmiu opcjach adresowych I2C - są one oznaczone od ED0 do ED7. Każdy z podłączanych interfejsów musi mieć przetwornik o innym adresie I2C. Należy o tym pamiętać przy ich zakupie.

Sterownik wyjść 8*230V – proponuję zamiast MOC3020 zakupić MOC3041 oraz nie lutować kondensatorów od C1 do C8.

Pozdrawiam

Grzegorz Jarkiewicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamawiales soldermaske? (to zielone pokrycie laminatu)

interface to jest druk dwustronny? Zamawiales metalizacje?

A teraz pytanie z serii "pytania laika" :p

Oprocz interface ph jest przewidziana mozliwosc regulacji temperatury drugim interface?

(czy moze znowu cos przeoczylem na stronie kpw?)

Czy to taki sam interface? @GREGOR cos pisal, ze nie wszystkie elemetny sie wtedy montuje. Tzn. ktorych sie nie montuje?

Jaki czujnik? Jakis termistor? Dioda?

Jaki symbol?

A potencjal redox? Zrobic po prostu dwie takie same interface jak do ph? Tylko inna elektroda?

sterownik 8x230V robic od razu 2 sztuki? w sensie ekonomiki pracy.

A propos przetwornika i interface.

Ile mozna podlaczyc tych interface do jednego kontrolera? 8 sztuk?

W zwiazku z tym jak bedzie sie kupowalo przetworniki ADS1110 to czy kupic od razu kilka (komplet 8?) sztuk, czy kupowac w ramach potrzeb - zeby sie przypadkiem nie powtorzyly adresy?

Jaka grubosc laminuatu zamowic?

Jaka grubosc miedzi? Obydwa powyzsze nie wplywaja na cene, wiec chyba (???) miedz najgrubsza mozliwa?

Czy jestem w bledzie?

To tyle pytan na dzisiaj :p


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytki kontrolera i interfejsu są dwustronne z soldermaską , opisem i metalizacją otworów.

Płytka sterownika jest jednostronna z soldermaską i opisem. Płytki zamawiałem w standardzie.

W przypadku pomiaru temperatury lutujemy tylko ADS1110 , C5 , C6. Jako czujnik podłączamy LM35 - wyjście bezpośrednio na wejście przetwornika A/C.

Płytki interfejsów sond Ph i ORP są dokładnie takie same , jak na stronie Pawła.

Można podłączyć osiem interfejsów ale każdy musi mieć wlutowany przetwornik o innym adresie I2C. Wszystko zależy od twoich potrzeb.

Pozdrawiam

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seria "pytanie laika"

Co to jest opis?

rysunek na plytce gdzie ma byc ktory element? Gdzie rezystor, gdzie kondensator itd. ?

Co to znaczy "plytki w standardzie"?

Czas realizacji? :(


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis to rysunek na plytce gdzie ma byc ktory element, gdzie rezystor, gdzie kondensator itd.

Plytki w standardzie to znaczy że przy zamawianiu nie podawałem parametrów laminatu - nie ma to więkrzego znaczenia.

Czas realizacju już podawałem - około 2 tygodni - jest na stronie http://www.drukowane.pl/

Pozdrawiam

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to na dzien dzisiejszy chyba wszystkie informacje jakie sa potrzebne do zamawiania plytek.

(oprocz mnie jeszcze jedna osoba tu z forum zastanawia sie nad zbudowaniem tego komputera)

Jeszcze tylko do @GREGOR elementy SMD lutowales lutownica z grotem, czy taka na gorace powietrze?

Czy jeszcze jakos inaczej?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No min. ja planuje budowac tego kompa. Mam tylko to szczescie, ze studiuje elektronike i programowanie mikrokontrolerow + robienie płytek, wiec mniejwiecej wiem o co biega w tych schematach. Mam tylko problemy finansowe, bo jestem w trakcie zakladania akwa 300l z morszczyzna a jak wszystkim wiadomo - wymaga to niebanalnych nakladow finansowych :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No min. ja nosze się z zamiarem zrobienia tego komputera...niestety w życiu miałem niewiele wspólnego z elektroniką.... ale damy rade:) Od czego ma się kolegów ze studiów. Spróbowac zawsze można...

pozdrawiam


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

polecam lekture tego oto watku jest bardzo dlugi ale zachecam do lektury

http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=9796

projekt jest juz praktycznie ukonczony jest jeszcze udoskonalany modul ph.

planowana jest rowniez wersja dla solanki

obejmie wzmocnione obciazenie dla lamp do 600W na gniazdo.

oraz dodana zostanie obsluga

sterowanie falownikiem

dodanie pomiaru redox

oraz moze dozowanie wapna

cos zostalo pominiete ?

nowy projekt zostanie rozpoczety okolo listopada do tego czasu proponuje dyskusje co powinien zawierac skalar dla morszczadkow.

ps.

nie wiem czy to dobrywatek czy jednak zalozyc nowy bo moze sie okazac ze tez moze sie strasznie rozrosnac a nie chcialbym tu wchodzic w droge KPW ktory rowniez pomogl przy projektowaniu skalara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke musialem "odpoczac"...

Co do SKALARA, skonczcie jedno wezcie sie za drugie :)

Poprawilem kilka niezauwazalnych bledow w sofcie,

dodalem kilka udogodnien na zyczenie GREGORA...

Koncze testowac "na pajaka" sterowanik na 12V.

Jednym slowem do przodu...


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kpw podziwiam Cie za Twoj zapal , szanuje Twoja wiedze w tej dziedzinie sportu :) ...itd , ale czy wogole byl sens sie meczyc te kilka lat nad tym kompem ? , kiedy to nowy firmowy Profilux II kosztuje zaledwie 1000 zeta i ma te same o ile nie wiecej funkcji , ladny soft , orginalna piekna obudowe podswietlana na niebiesiutki kolorek skale , gwarancje .... :]

pozdr...

Ps; Rozumie ze robisz to dla przyjemnosci (sportu) i daje Ci to tyle satysfakcji co mnie dlubanie sprzetu , z tym ze u mnie , to sa chetni naprzyklad na DownDrafty i oddali by za to swoje najlepsze szczepki korali , dlatego tutaj widze sens :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KPW tez podejrzewam ze za taniej by go nie puscil :]

Bo za powiedzmy 500 zeta to musie nawet nie oplaca lutownicy rozgrzewac i wachac tej dymiacej sie godzinami kalafoni :)

Nom, a kto ma kupic za 500 zl skladaka , to i kupi nowy za 1000 zl ...zwlaszcza ze chodzi o elektronike i gwarancja to dobra rzecz .

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zbyszek ja myślę że kpw projektuje i składa tego kompa z tych samych pobudek co ty dłubiesz przy odpieniaczach reaktorkach i innych rurkach. Po prostu to lubi i zna się na tym.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

KPW tez podejrzewam ze za taniej by go nie puscil :]

Bo za powiedzmy 500 zeta

Z tego co zrozumialem idee budowy tego komputera, to jest osoba (osoby?) ktora ma jakis pomysl i realizuje projekt.

A wykonanie to juz kazdy we wlasnym zakresie - o ile komus sie chce i potrafi.

Jakby kpw zalozyl firme kpw-tech i sprzedawal swoje komputery za cene Profilux,

to bym porownal mozliwosci, gwarancje i wyglad.

I wybral lepsze.

A kpw cos robi, pokazuje co zrobil,

i jak ktos potrafi to moze skopiowac - a moze przy okazji cos udoskonali.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie ... ktos chce to robi, bo ja niczego nie sprzedaje... Pozatym cos mi sie w sprzecie nie podoba

biore na warsztat i zmieniam w/g potrzeb. Cos potrzebuje to dopisuje i jest git.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawde powiedziawszy to ja tez bym wybral kompa made in KPW , nawet jesli kosztowalby ta sama cene co profilux poniewaz razem go tutaj z nami budowal to raz a po drugie to tez ciekawosci zobaczyc jak smiga :):) ..chociaz by dlatego ....a to ze w Polsce sa bardzo zdolni ludzie to juz wiemy i nie jest powiedziane ze ten komp jest gorsz od profiluxa o ile nie lepszy :]

Chodzilo mi tylko o to czy warto bylo zadawac sobie az tyle tego trudu , ale juz teraz rozumie zawzietosc KPW i tak 3 maj , rob to co Ci daje satysfakcje :)

Absolutnei nei chcialem tutaj powiedzeic ze to co robisz jest do (_._) czy tez wogole nie potrzebne , poprostu tak pomyslalem czy warto bylo sobie zadawac az tyle trudu , ale nie pomyslalem ze jednak ktos to moze poprostu kochac tak jak ja dlubanie :):)

Takze masz racje KPW .

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze powoli do przodu ...

W "Main menu/SetMeasurment" pojawilo sie "alarm history".

To o co Grzegorz prosil sie ziscilo :D


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest juz opracowana plytka do pomiaru temperatury,

dodalem takze "Main menu/SetMeasurment" "Min/Max Value",

czyli minimalna i maksymalna wartosc danego parametru w danym dniu. To dla tych ktorzy chcieliby zobaczyc jak sie zmienia temp, ph lub redox w ciagu doby...


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a prace nadal trwaja i jak zawsze do przodu.

Opracowany zostal sterownik urzadzen na 12V.

Teraz biore sie za czujniki poziomu cieczy.

Jak to zrobie to zrobie miernik zasolenia, ktory notabene mam wstepnie zaprojektowany...


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.