Skocz do zawartości
Ron

Ile skały do 200l?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie ile żywej skały powinnobyć w 200 l , żeby zapewnić optymalną filtrację biologiczną? Dopiero zaczynam przygodę z morskim. Czy jaet jaiś przelicznik % lub kg/l ? Posze o pomoc bo właśnie kalkuluję... Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minimum 10%, optymalnie 15-20% , czyli do 200 litrowego baniaka takiego 100x40x50 min 20 kg, ale jak włożysz ze 40 kg to będzie super. Ja w 250 mam 60kg


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jest sens rozkładać wsad np. na dwa razy czy raczej od razu 40 kg włożyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz kase..to wrzuc wszystko na raz....

pozdr


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobiłem eksperyment i włożyłem żywą skałę do nowego baniaka w którym miałem wodę z dojrzałego akwarium. Życie się bujnie rozwinęło, pełno robaczków itp, dojrzewanie miało kompletnie inny przebieg, pewnie i jakość skały miała na to jakiś wpływ. Jak masz dostęp do dobrej jakości wody z podmian od kogoś to w ten sposób zalej akwa i włóż całość skały od razu (wkładasz wtedy skałę do wody pełnej jakości zasiedlonej bakteriami itp). Jeśli nie, to możesz wziąć na dwie raty, druga partia po 2 - 3 tyg. wtedy więcej ci z tej skały drobiazgu przeżyje. Jak się uprzesz to i na raz możesz kupić, też tak zakładają zbiorniki, ale najlepiej gdybyś miał dobrą wodę od kogoś z podmiany, albo chociaż z kilkadziesiąt procent takiej wody. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej świeża solanka pomieszała się co najmniej tydzień, dwa, zanim coś do niej dolejesz i włożysz skałę.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ron

kontynuujac to co Rah napisal...wogole to super rozwiazaniem bylo by gdyby udalo Ci sie zdobyc skale z dojrzalego i pracujacego zbiornika.......problemow wielu sie pozbywasz....

ja moj zbiornika na takiej skale startowalem...i oczywiscie na wodzie...(jakichs 60%)..ze zbiornika w ktorym byla skala....stabilizacja systemu do do warunkow nie mowie super.(bo pewnie nie mam ich nadal)...ale dobrych nie wiem ile zajela...2 moze 3 tygodnie...

generalniej jest duzo latwiej....i mniej nerwow stracisz....;)

pozdr


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rah, czy po takiej akcji odczuwales jakis przykry zapach wody?

Ja do mojego akwarium z ok 9kg skaly dolozylem 5 kg swiezej i capi tak ze az nos chce urwac. A skala byla lysa jak goloborze (same glony wapienne fioletowe, i praktycznie niewiele zycia poza - pare padlych wieloszczetow (usunalem), to wszystko)

Pierwsze 6 kilo ktore wlozylem nie dawalo takich objawow i nie wiem co moze byc przyczyna takiego smrodu


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marx - teraz nie miałem tego smrodu, ale to właśnie okrzemki dają taki smród. Spróbuj kupić włókninę filtracyjną i umieść ją w swoim kominie tak żeby przefiltrować wodę, pompką omywaj skałę. Włóknina zabrudzi się okrzemkami po jednym dniu i zobaczysz, jak to capi. Zmniejszając systematycznie ilość okrzemków w wodzie zmniejszysz ten zgniły smród. To właśnie to, skała była ładna i nie śmierdziała, ale te okrzemki tak śmierdzą.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy okrzemaki to jakies cyjanobakterie?

Z tego co wiem to cyjanobakterie lubia smierdziec.

Marx chyba nie powinienes sie bardzo przejmowac, powinno wkrotce to przejsc. Przeciez masz juz baniak funkcjonujacy to skala powinna dosc szybko dojsc do siebi.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwa 200 l i 20 kg żywej skały + 15 kg tufu

Zyje i ma się dobrze

To co śmierdzi to imo nie okrzemki, tylko zgnilizna z samej skały. To co padło, rozkłada się i stąd smród. Trochę niebezpieczne. Jak masz możliwość to zbadaj testem NH3 a potem NO2 i NO3. Wysokie wartości NH3 i NO2 sa zabójcze dla życia na skale. Obejrzyj skałę - możę coś zobaczysz rozkładającego się . Moja skała nie capiła.

Darek S


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupilem 30 kg skaly z dojzalego baniaka, transport na sucho tylko w worku, dojzewa ponownie wysyp glonow zielonych, okrzemkow nie swierdzam no i brak uciazliwego smrodu ;)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze moj zbiorniczek 112L chyba juz jest za mały i zastanawiam się zeby na jesieni zmienić na 200-250L i tu moje pytanko.

Czy moge bezproblemowo przełożyć najpierw piach, potem skałę i na końcu korale i rybki do nowego zbiornika w ciągu jednego lub kilku dni? Czy może zacznie występować znowu dojrzewanie akwa i wzrost azotanów i azotynów (np. przez wymieszanie piachu który wcześniej leżał na dole)?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe

250L to juz wlasciwie za duze w biurze ale na takie sie znajdzie jeszcze miejsce - wieksze nie da rady

No chyba ze poszukam nowego lokalu tak duzego zeby akwa wieksze sie komponowało dobrze ;) - zartuje oczywiscie

A tak serio to 200-250L to max


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do SMK... zauważyłem teraz w twoim opisie w stopce że użytkujesz Biostar Flotor. JAk to się sprauje w boju? i czy do 200l baniak + sump to pociągnie skutecznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ron

Na opakowaniu jest napisane ze do 250L ale wiadomo ze wraz ze wzrostem ilości mielonej wody skuteczność spada.

Jeśli zdecyduje się za te poł roku na akwa 200L to zostawie sobie biostara, a jak na 250L to po prostu dołoże mocniejszą pompkę AM z wirnikiem igiełkowym (np PH 2500). Jestem z biostara zadowolony - jakoś mini i midiflotory do mnie nie przemawiają - a to jest tańsza alternatywa.

Leszek

Co do akwa 400L - hehe ojciec kupił ostatnio sobie 500L akwa. Pozazdrościł synowi rafki w biurze ale ku mojemu rozczarowaniu chce tam wpakować akwarium słodkie "bo przy tym mniej roboty".

Tłumacze mu że roboty tyle samo (chyba ze chce gupiki w 500L trzymać) i że jak chce bezproblemowo i bez obsługowo (prawie przy odpowiedniej technice) to niech zapoda samą żywa skałę i drapieżniki ze 2 (np. skrzydlice i coś tam jeszcze dużego).

Więc nie jest powiedziane że jeszcze nie będe musiał się tym jego morskim 500L zjąć ;)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK

Widzę że powieszony na ścianie, a jest możliwość instalacji tego w sumpie (sensownie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale to się wtedy mija z celem bo masz już taki mały sump w biostarze.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Remik. Nie przemawia do ciebie Midiflotr? No to standardowo wrzucam ten link:

http://www.miniriff.de ;)


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no prosze - a to wszystko na midiflotorze - no no ;)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czarujmy sie midiflator to tam pikus , facet ma potezne pojecie co robi i doswiadczenie i pewnie na samym wezyku od napowietrzacza by tak zrobil, ja przy super odpieniaczu na poczatku zabil bym 80% zycia w tym akwa:)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.