Skocz do zawartości
michal6700

Akwarium 375 + 126l Sump.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar założyć akwarium morskie 375L + 126l sump...

Cały projekt chcę skończyć do końca/początku 2010-2011 roku z powodu przeprowadzki...

Rozmiary akwarium to 150x50x50 , sumpa 80x35x45...

Sump podzielony na 4 części Napewno 2 przygotowane na bioballe i odpieniacz, nie wiem co dać do największej przegrody w sumpie - pomóżcie.

Zbiornik na dolewkę będzie o pojemności 25-54 litry...

Czy planowany przeze sprzęt mnie będzie dobry, i czy nie zamało żywej skały??

Pompy cyrkulacyjne - 5x Tunze Nanostream 6025 lub 3x Tunze Nanostream 6045

Odpieniacz Białek - Aqua Medic - Midiflotor

Grzałka - Aqua Medic - Titanium Heater 300W

CaribSea - AragaLive - Bahamas Oolite - żywy piasek 9.07kg, 4 opakowania

Sól - Kent Marine - Sea Salt 25 kg

Testy - JBL - TestLab Marin 10 testów : PH, KH, NH4, NO2, NO3, o2, MG, CA, CU, PO4

reduktor siarkowy - Aqua Medic - Nitrareduktor Siarkowy SR400

Aqua Medic - Calcium reaktor 400

Dolewka - Aqua Medic - Niveumat

Światło - Aqua Medic - Ocean Light 2 x 250W

Jakieś bioballe do sumpa

Żywa skała - Papua/Nowa Gwinea - 50kg, maksymalnie 75kg...

Przeraża mnie ogólna cena - wszystko nowe kosztuje razem z 8-10 tysięcy...

Rybki i inne zwierzaki jakie i ile bym chciał mieć to :

4x Mitra papalis - Turbo snail

10x Astrea tecta - Turbo snail

5x Lysmata amboinensis

4x Stenopus hispidus - Banded Boxer Shrimp

2x Uca sp. - Red Fiddler Crab lub 4x Calcinus elegans - Electric Blue Hermit Crab

1-2x Astropecten polycanthus - Sand Sifting Sea Star lub Fromia monilis - Papua/New Guinea Starfish

4x Stenopus hispidus - Banded Boxer Shrimp

2-4x Amphiprion ocellaris

1x Acanthurus leucosternon

1x Zebrasoma flavescens

2x Synchiropus splendidus

1-2x Centropyge loriculus

2x Stonogobiops nematodes

4-6x Chromis viridis

2x Labroides dimidiatus

W przypadku największej maksymalnej liczby ryb na 1cm długości ryby przypadają 2 litry, w przypaddku minimalnej liczby na 1cm długości ryby przypada 2,5 litra

To że mówię "chcę" to nie znaczy że muszę, ale myślę że po 20-25L na rybę to nie za mało...

Ale proszę o pomoc bardziej doświadczonych akwarystów :goofy

Pozdrawiam i dziękuje z góry za odpowiedzi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal biobale, to nie ma sensu. Lepiej zrób filtr DSB lub refugium.

Cyrkulacja - ja bym dał dwie mocne pompy, a nie 5 słabych.

Midiflotor nie pociągnie tego akwarium. Proponuję Delteca APF 600 lub ATI BM 150 względnie 200 - to z tańszych odpieniaczy.

Testy JBL też bym sobie darował, polecam Saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martin, jak możęsz to podaj mi linki do jakiegoś tematu o refugium lub DSB :goofy

Co do cyrkulacji chciałem dać 5 pomp żeby ruch wody był bardziej wielokierunkowy, ale jeśli lepiej kupić mocniejsze to kupię 3 pompy Tunze nanostream 6045...

A Turboflotor uciągnie ( 750 lub 1000 )?? jeśli nie to kupię delteca, choć szczerze nie wiem dlaczego wolałbym Aqua Medic...

Salifert mówisz

A co do ryb??

PS. Przeliczyłem koszty założenia akwarium i kupienia ryb, wyszło mi ponad 12 tysięcy złotych :(, czy to nie dużo jak na 375L i nowy sprzęt?? Ile taniej około może wyjść używany sprzęt...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu znajdziesz wszystko:

http://www.nano-reef.pl/plug.php?e=search

Wpisując odpowiednie słowa do wyszukiwarki dowiesz się wszystkiego o sprzęcie oraz sposobach filtracji.

Uważam że kwota 8-10 tys to raczej nie wystarczy na tak duży zbiornik.

Pomyśl też nad oświetleniem LED, wiem że drogie, ale jak policzysz koszty prądu i wymiany żarników (świetlówek) to LED naprawdę się opłaca.

Odnośnie ryb nie chce doradzać bo sam myślę nad obsadą swojego zbiornika, gdyż dotychczas miałem akwarium 100L więc poza błazenkami, manadrynem i jedną babką nie miałem rybek.

Jeśli nie spieszy ci się to przeglądaj targowisko, można kupić używany sprzęt za mniejsze pieniądze niż w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Michal

Znacznie latwiej bedzie sie akwarium prowadzilo, gdy kazdej rybce przeznaczysz 40-50 l wody. 25 to juz przerybienie.

Druga sprawa to zywa skala. 40-50 kg ulozone w "kolumny", dookola ktorych rybki moga plywac w zupelnosci wystarczy.

Za to na odpieniaczu nie oszczedzaj, bo bedziesz dwa albo trzy razy kupowal.

Na biobalach, dzieki radzie Martina, juz zaoszczedziles.

Testy - Salifert. Nie ma co kombinowac, gdy sie chce chociaz zblizone do prawdy wyniki.

Grzalka moze byc o wiele slabsza (np:100W) ale firmowa, z dobrym termostatem.

Sol - nie ma o czym mowic, gdy akwarium bedziesz zakladal za 2 lata. Jest pelno dobrej soli.

Reduktor siarkowy kupisz gdy sie ozenisz i bedziesz chcial tesciowej herbatke zaparzyc.

Calcium reaktor - gdy bedziesz chcial tesciowa zutylizowac. Sa rozne metody i decyzje mozesz podjac nawet po zalozeniu akwarium (poczytaj "Balling").

Nie musisz wszystkiego kupowac w sklepie. Sa rozne aukcje, na ktorych dobry, uzywany sprzet jest znacznie tanszy.

W zasadzie to nowe potrzebujesz zarniki do lamp i testy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przeznaczanie 40 litrów dla małej rybki i 40 litrów dla dużej to przesada, nie powinny czasem duże ryby mieć więcej wody a mniejsze, mniej??

Skał 50kg, ułożone po skosie z lewej do środka-3/4 długości akwarium ( coś jakby górka ) Tak więc 1/5 zajęta by była przez skały, a reszta wolna przestrzeń dla ryb...

Odpieniacz kupuje Deltec APF 600, testy saliferta, grzałka-zostane przy 300W)

A reduktor i calcium reaktor sobie daruje ;]

Postaram się kompletować używany sprzęt, bo nowy wyniósł by mnie trochę za drogo...

Myślę że nic w tym dziwnego ( 12-15 tysięcy zł)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie AM turboflator, mialem i straszna kicha teraz mam APF600 i co tu duzo mowic wymiata na maxa


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.