Skocz do zawartości
Jader

Sump - prośba o ocenę

Rekomendowane odpowiedzi

Na podstawie dedukcji oraz (bardziej :goofy) oglądania różnych konstrukcji sumpa wymyśliłem coś takiego i mam oczywiście szereg wątpliwości.

3846-sump.png

Czy tak naprawdę jest potrzebna przegroda do wpływającej wody (5 cm lewej strony)?

Jaką wysokość powinny mieć przegrody oznaczone "?" ?

Jakie powinny być odstępy pomiędzy przegrodami?

Sump będzie pod akwarium 250l o długości 90 cm, więc nie chcę, żeby był dłuższy (raczej krótszy - musi jeszcze się w szafce zmieścić zbiornik na dolewkę). Z drugiej strony dużo miejsca zajęła komora na odpieniacz (będzie tam Turboflotor 200 multi SL - podstawa 17 cm, więc dałem 25 na komorę) i ta środkowa (refugium, czy dsb, czy co tam kiedyś będzie) wyszła dosyć chuda :/

Widziałem też, że często stawia się odpieniacz na podwyższeniu; czy warto to robić i jaka powinna być wysokość tego podwyższenia? Nie będzie wtedy zbyt płytko dla odpieniacza przy 40 cm sumpa?

Sorry, za tyle pytań, ale boję się że popełnię jakiś błąd na samym początku :(


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta przegroda na wpywajaca wode nie jest konieczna, moze wpadac do komory z odpieniaczem.

Ale policz czy objetosc sumpa ponad stan standardowej pracy (czyli nad przegrodami) wystarczy na przyjecie wody po np wylaczeniu pradu? Z tych rysunkow wychodzi mi ze to bedzie kolo 45l wiec powinno byc OK, ale sprawdz.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i przegrody nie powinny sięgać brzegu sumpa, musisz zostawić z 1-2 cm aby woda się ewentualnie przelewała przez nie do nstp komory a nie na zewnątrz...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jacekkudla: jesli te przegrody maja przerwe na dole to moga siegac do krawedzi sumpa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak oczywiście że mogą :goofy


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1773-3846-sump.png

Przegrody klejone od dołu powinny być o mniejszej wysokości niż poprzednia.

Przykładowy wymiar podałem na rysunku.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, już widzę, że bez Was bym sobie narobił kłopotu :goofy Po poprawkach wygląda to tak:

3846-sump2.png

Czy odstępy miedzy przegrodami 2.5 cm są wystarczające?

Wydaje mi się, że pojemność będzie ok:

wolna pojemność sumpa 75x40x15(h)=45l (+ malutki margines dzięki różnicy w wysokości ostatniej i środkowej przegrody)

z akwarium zakładam, że może zejść jakieś 5 cm czyli 90x55x5=24l

komin hm... nie wiem jakie będzie miał wymiary, zakładam 60x10x10=6l

no i z rur chyba więcej niż te pozostałe 15l nie zejdzie.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym jednak obniżył przegrody od góry na wszelki wypadek w razie draki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie fakt, zrobię korektę, przy następnej iteracji :goofy


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem teraz, czy zrobić tak:

3846-sump3.png

Czy te szyby rozdzielające jedna skrócić tylko od góry o jakieś 5 cm?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak nie rob, bo woda po prostu bedzie plynela gora przez te 3 ostatnie scianki. Srodkowa musisz zrobic troche wyzsza niz te od strony komory z DSB. Do pompy AB3000 wystarczy spokojnie szczelina 1cm miedzy szybami i przeplyw bedzie spokojny.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem wersja chyba ostateczna:

3846-sump4.png


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz wklejac przegrody sprawdz jaka jest optymalna glebokosc zanurzenia dla tego odpieniacza.Bo moze sie okazac ze te 25cm bedzie za duzo i starczy np;20cm.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua Medic klei ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.