Skocz do zawartości
enigma17

[130l]Moje 130 litrów morza... - enigma17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po długim zbieraniu wiedzy nadszedł czas na praktykę. Oto zdjęcie mojego maleństwa

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-img_4543_m.jpg

Baniak zalany w 40% wodą z dojrzałego zbiornika (dzięki darekkuku:)), skała doszła 01.06.2009 w ilości 12,2kg i 13.06.2009 w ilości 4,5kg, dodałem też bakterie.

Do standardowego sprzętu dodałem tunze 6025, planuję też modyfikację pokrywy aby pomieściła więcej niż jeden wentylator chłodzący wodę, świetlówki są chłodzone dwoma wentylatorami osobno, ale mimo wszystko nie dają do końca rady.

Od trzech dni obserwuję najazd brunatnych glonów, czekam na dalszy przebieg dojrzewania.

Testy jakie do tej pory zrobiłem to (mam standardowe z zestawu startowego firmy Red Sea, później przejde na inne, póki co mierze tymi co mam):

zasolenie 1,023-1,024

ph ok 8,1

no2 - ok 0,5 ppm

mo3 - ok 30 ppm

Kolejne testy wykonam po pierwszej podmianie wody, którą planuję za jakiś tydzień.

W miarę dojrzewania będę się z Wami dzielił postępami w rozwoju mojego baniaczka:)

Pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radzil bym Ci sprawdzic temperature wody innym termometrem dodatkowo. U mnie taki termometr zawyzal temperature o 4stopnie!!! i ja glupi ja chlodzilem przez 2 miesiace. Okazalo sie ze woda miala 23 stopnie:(. Ale to mogl byc poprostu uszkodzony termometr.

Akwa zapowiada sie obiecujaco.

Pozdrawiam

Macie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenną informację, póki co ten termometr pokazywał temperaturę od 25,3 do 26,8, ale sprawdzę zwykłym rtęciowym i porównam (czy może innym elektronicznym, bo ten co mam to chińszczyzna, ale z drugiej strony jak nie był jeszcze w akwarium to pokazywał taką samą temperaturę jak termometr od termostatu od ogrzewania w mieszkaniu).

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram zielonego mintaja. Ja musialem zwymyslne operacje stosowac zeby sie tego pozbyc. Wyrywanie nie przynosi praktycznie efektow.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie warto go zostawić tylko i wyłącznie na okres dojrzewania? Czy nie jest on pomocny w absorbcji "złych związków"?

Czy rwać go od razu?

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glon leci w kibel, jak mówicie, że taki wredny. A co z glonem który przypomina zielone bąbelki, to też caulerpa? Czy jest bardzo inwazyjny, czy też się go pozbyć?

Brunatne glony wciąż w natarciu. Ze względu, że akwa stoi w pokoju gdzie śpimy, jestem zmuszony wyłączać odpieniacz na noc (małżonka nie uśnie przy nim), co jak sądze wpłynie na czas dojrzewania. Ale myśle, że będzie dobrze. Po weekendzie wrzuce jakieś foty po podmianie i zrobię więcej testów.

Ps. zapomniałem zapytać, co moglo ubić kraba, wczoraj znalazłem jego (chyba) zwłoki, ale wyglądały jak wylinka (były takie białe, prawie przeźroczyste), nie widziałem nic na tyle dużego, co mogłoby mu zrobić krzywdę, czy możliwe, że padł przy transporcie?

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze wylączanie odpieniacza na noc to bardzo zły pomysł,narazie jak nie ma ryb no to ok,ale ja beda rybki to musza miec tlen a odpieniacz jednak dostarcza sporo tlenu do akwarium,ja proponuje zmienic odpieniacz na jakis cichszy model.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to dokładnie tak jak u mnie! Musze odpieniacz wyłączać na noc ale myślę że jak wprawię drzwi do szafki to będzie lepiej a póki co w akwarium jest tylko skała.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komore na odpieniacz mam 30x9x54 z małym luzem, może i wstawie nowy odpieniaz jak znajde coś co przypasuje w te wymiary, ale to nie teraz, gdyż finanse nie pozwalają;). Zastanawiam się nad tłumikiem, czy ktoś używał takiego czegoś, czy spełnia swoje zadanie? A póki co jest tańszym rozwiązaniem niż nowy odpieniacz. Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tlumik ssania od Thcskiby.Dziala rewelacyjnie,cisza jak makiem zasial.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy co hałasuje... jak powietrze to kup największą strzykawkę, wsadź do niej watę i masz dużo ciszej...

jak są to wibracje to odizoluj odpieniacz gąbkami lub go po prostu umocuj sztywno...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzis popracuje nad odpieniaczem, robie także pierwsza podmianę wody. Pierwsza fala plag już za mną, okrzemki ustępują, brunatne nitkowate glony już się pojawiły, zaczynają także wpojawiać się zielone glony. Dziś wieczorem wrzuce jakieś nowe foty. Akwa ma 2tyg. czy myślicie, że można wprowadzić ekipę czyszczącą, czy jeszcze za wcześnie? A drugie pytanie (trochę bardziej przyszłościowe), chciałbym zakupić l.wurdermanni w celu pozbycia się szkodników (wszystkich nie dam rady ubić, ze względu na miejsca, w których się zadomowiły:(), co będzie jadła po eliminacji szkodników, czy jest bezpieczna dla rafy?

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak wyglądało przed pierwszą podmianą wody

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-dojrzewanie.jpg

Przy okazji zauważyłem takiego robala, czy jest to bezpieczne dla rafy?

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-robak.jpg

Trafił się także taki ślimak

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-slimak.jpg, czy jest pożyteczny?

Zaczynam obserwować wzrost, takich żyjątek

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-cos.jpg, czy są plagą, czy raczej się nimi nie przejmować?

Usunąłem caulerpę, bo zaczynała zarastać zoa. Dodałem kolejną porcję bakterii. A tak poza tym to bardzo fajne doświadczenie, codziennie obserwować coś nowego:), patrzeć jak wszystko rośnie. Później wrzucę foty po podmianie i podam wyniki testów.

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek a oświetlenie zmieniałeś czy sera ma oryginalnie 2x55W,i ciekawi mnie jeszcze czy masz ro +di bo jakoś straszne dużo masz okrzemków


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie dodałem, że zdjęcie jest z piątku, w niedziele było ich o połowe mniej, czyli cykl przebiega poprawnie. Podmiana była w poniedziałek 10%, woda RO+DI. Sera ma 2x24W, ja mam Red Sea Max130, oświetlenie 2x55W 10k/actnic (działa od jakichś 2tyg). Dziś wrzucę foty jak to wygląda teraz. A co do tych żyjątek, ktoś ma jakieś sugestie?

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dojrzewanie w toku, obserwuje bujny przyrost brązowych glonów nitkowatych, okrzemki chyba już ustępują, na piachu mam brązowy nalot, jakby śluz (czy myślicie aby przestawić cyrkulację bardziej na piach, czy ściągać to mechanicznie?)

Testy jakie wykonałem to:

zasolenie - 1,023

ph - 8,2-8,4

kh - 6,7

nh3/nh4 - poniżej 0,25 ppm

no2 - poniżej 0,05 ppm

no3 - poniżej 25 ppm

Mg i Ca jeszcze nie robiłem, po ustabilizowaniu systemu zacznę to mierzyć (chyba, że pomierzę dzisiaj, tak z czystej ciekawości). Fotki mam, ale miałem problem z wgraniem do kompa, także będą jutro.

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Ja wsadziłem ekipe sprzątającą po 30 dniach.

Parametry były takie:

zasolenie 1.022

ph-8,2

mg-1360

no2-0

no3-0

ca 440

dkh-9

Też miałem problem z aptazjami i zakupiłem 4 krewetki wundermani.Nie ma się co martwić zawsze krewetki będą miały co jeść jak nie aptazje to dasz im jedzenie suchego krilla i też jedzą.

Jak nie masz jeszcze obsady to polecam najpierw ekipe sprzątajacą bez rybek bo mi rybki 2xbłazenki przedłużyło dojrzewanie o jakieś 4 tygodnie.Kup kraba glonożerce,Slimaka,jeżowca oni najwięcej pomogły mi w dojrzewaniu bo wyjadają cały czas glony które rosną.3496-dsc02990.jpg

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko wątpliwości, czy przy wykrywalnym no2 i nh3/nh4 mogę wpuścić ekipę czyszczącą, planuję ze 3 turbo, ze 2 kopiące, 1-2 pustelniki i jakąś rozgwiazdę piaskową. Dojrzewanie trwa już 3 tydzień.

ps. mam jeszcze pytanie, jaka jest skuteczna przynęta na kraby?

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciąż walczę z brunatnym śluzem:banghead, wczoraj przestawiłem cyrkulację, zobaczymy dzisiaj jak wrócę z pracy (okaże się czy poskutkowało, czy będę musiał dołożyć następną pompę). Planuję dzisiaj małe sprzątanie ściągnę wężykiem to dziadostwo. Zastanawiam się czy nie skrócić czasu oświetlenia, dołożyłem węgiel. I...czekam na rozwój sytuacji...

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak wygląda mój baniak po ostatnim sprzątaniu

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-po%20sprzataniu.jpg (zdjęcie z przed 6 dni)

po przestawieniu cyrkulacji i dołożeniu węgla, wydaje mi się, że brunatny śluz zaczyna zanikać, mam nadzieję, że będzie już coraz lepiej.

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktoś wyjaśnić po co podmieniać wodę w trakcie dojrzewania akwarium.?????? Czy na końcu dojrzewania zbiornika mowie tu o sytuacji kiedy No2 już nie będzie wykrywalne należny podmienić wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mała aktualizacja

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-dojrzewanie_2m-ce.jpg

Baniak ma 2 miesiące, wszelkie plagi przeszły. Zaczyna się robić czysto i przyjemnie, mam trochę zielonych glonów nitkowatych, ale to już zadanie dla czyścicieli. Caulerpę trzymam pod kontrolą (regularna wycinka).

Parametry wody:

nh3/nh4 - 0

no2 - 0

no3 - poniżej 5

ca - 420

mg - ok 1300

ph - ok 8,3

kh - między 7 a 8 (muszę nad tym jeszcze trochę popracować)

Za jakiś tydzień wchodzi ekipa czyszcząca (4 kopiące, 4 turbo, rozgwiazda,krewetka czyszcząca i L.Wurdermanni) i może jakieś miękkie.

Mam kilka dzikich krabów, z którymi wciąż przegrywam walkę (nie mam już pomysłów jak je wyłapać, ale wciąż próbuje), chociaż z drugiej strony jak je obserwuje to wcinają tylko glony, więc się też zastanawiam czy nie dać sobie spokoju na razie. Bo jedyne rozwiązanie to wyjąć skałę i je jakoś wygonić słodką wodą, nie wiem już sam co z tym fantem zrobić. Chyba zostaną na razie pod ścisłą obserwacją.

W najbliższych planach także jeszcze dodatkowa pompa cyrkulacyjna ok 1000l/h

W miarę postępów będą dalsze aktualizacje

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolejna aktualizacja.

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-nowe_zdjecie.jpg

Po piątkowych zakupach, doszła ekipa czyszcząca, 3x turbo, 3x strombus i jeszcze jakiś inny kopiący, rozgwiazda, krewetka czyszcząca.

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-slimak_kopiacy.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-strombus.jpg

Rozgwiazda piaskowa niebieska

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-rozgwiazda.jpg

Kilka miękkich, xenia, zoa, clavularia.

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-xenia.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/3357-zoa.jpg

Wszystko ma się dobrze, parametry w normie, w kolejce za jakiś miesiąc pierwsze ryby i kolejne korale. W miarę postępów kolejne foty.

Pozdrawiam

Maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko pieknie ;] ja bym dołożył jeszcze rowaphos


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.