Skocz do zawartości
tomiooo

jak zrobic automatyczną dolewkę?

Rekomendowane odpowiedzi

pytanie jak w temacie, może ktoś ma jakiś ciekawy link? chodzi mi o dolewkę np z oddzielnego zbiornika gdzie znajduje się woda RO.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem fajną i funkcjonalna w temacie Artura160 temat się nazywa "Recale z pola walki" albo podobnie


60L + 25L sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupujesz czujnik poziomu cieczy z firmy F&F pływak lub dwa w zależności czy chcesz zabezpieczyć pompę i dolewka gotowa :(


1100 l. w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze jakiś schemacik, fotki ktoś wrzuci??


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko przydałby się schemat i spis elementów którego nie ma w tym topicu z linku.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka ma prostą histerezę - to znaczy że nie szarpie pompą na każde zwarcie czujnika - jak czujnik zaskoczy do mija dopiero 10 sekund zanim załączy pompa, jak czujnik odpada to mija ok 3 sekund zanim wyłączy pompę. Chodzi o to żeby falowanie cieczy nie powodowało pstrykanie pompą bo wirnik tego nie lubi.

Drugi czujnik rozłącza natychmiast pompkę (awaria - przelanie)

Czas zwłoki można regulować dobierając wartość rezystora i kondensatora - patrz schemat

http://www.loccutus.neostrada.pl/S/dolewka.pdf

Wszystkie elementy łącznie z obudową kupi się we www.seguro.pl czujniki we www.tme.pl

Trafko może być też całkiem malutkie - BV EI 302 2021 -9V166mA ze Seguro - będzie działało.

Czujniki http://www.tme.eu/czujnik-poziomu-cieczy-10va-200vdc-pionowy-montaz/arts/pl/a29/ksl-35-pp.html

obudowa - Z31CZ http://seguro.pl/sklep/?zobacz=4077&producent=

Mogę też udostępnić wzór płytek pod tą obudowę ale musze go troszkę "poprawić"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobilem dolewka na jednym przekazniku z dwoma parami stykow roboczych i dwoma plywakami, dodatkowo zasilacz 12 V i wszystko, poszukaj w necie schematu ukladu z podtrzymaniem, przekaznik kosztowal 2,65 zl, plywaki za 45 zl, zasilacz mialem.

tu dorzucam schemat z zasada dzialania, proste i skuteczne


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co się tyle s....c z robieniem, jak można na allegro kupić od dr witt, kto ma od witka to wie ze cena i jakość jest super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po to że ktoś lubi, umie i ma czas i zdecydowanie bardziej woli zrobić sam urządzenie NIEJEDNOKROTNIE LEPSZE niż kupić gotowca - po to właśnie jest na forum dział DIY.

Z przekaźnikiem do bani - układ nie ma histerezy = szkoda pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do bani, bo działa i ma histereze, jest nią drugi czujnik zawieszony wyzej od pierwszego, dopiero jego rozwarcie odcina obwod a nie rozwarcie pierwszego, ktory jest podtrzymywany przez druga pare stykow przekaznika :)


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt, przyjrzałem się schematowi uważniej i - odszczekuję to co naszczekałem;)

BTW - na przekaźnikach da się realizować nawet całkiem złożone w pełni automatyczne procesy. Widziałem ostatnio napęd do bramy garażowej bez żadnej elektroniki - przekaźniki, krańcówki, silnik i dwie diody....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj pierwszy koncept to wykorzystanie AVR, mialo byc ambitnie :)

teraz dziala na jednym przekazniku, ze skrajności w skrajność :)

osobiscie za przekaznikami nie przepadam po tym,jak kilka razy przy sterowaniu HQI sie nie rozlaczaly i swiatlo nie gaslo, mimo ze byly na prad nawet 6A, podejrzewam, ze to efekt tzw. sklejania stykow, wole optotriaki i mikrokontrolery, jak najmniej elementow mechanicznych :D


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...do czasu aż Ci sie zacznie triak z "niewiadomych powodów" przebijać - na czym ja się przeleciałem już nie raz - zwłaszcza przy obciążeniach silnie indukcyjnych jak stateczniki HQI :). I właśnie z tego powodu "przeprosiłem" przekaźniki.

Daj na styki robocze odpowiednio dobrany dwójnik RC, albo warystor - to spowoduje "gaszenie łuku" i powinno wyeliminować problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobilem dolewke z plastikowej bąbki na choinke,mikro styku 2 rurki o innej srednicy i pompki do napowietrzania firmy tetra,wszystko wyszlo pare zloty a dziala juz kilka miesiecy niezawodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego loccutus zrobilem dolewke wg Twojego schematu i niby wszystko dobrze tylko brak jest zwłoki przy załączaniu 1 przekażnika czym to moze byc spowodowane?? Jakie wartosci maja elementy D5 i D6?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D5 i D6 to diody zabezpieczające - nie biorą udziału w procesie "opóźniania"


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.