Skocz do zawartości
diabełek

Projekt 162 litry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Serdecznie,

Od dłuższego czasu przeglądam forum i w związku z planowanym uruchomieniem akwarium morskiego mam kilka pytań.

Planowany zbiornik to około 160 litrów - docelowy. Ponieważ wszystko chciałem w miarę możliwości przemyśleć (zdaję sobie również sprawę, że nie uniknę ,,wpadek), to chętnie wysłuchałbym sugestii ze strony bardziej doświadczonych osób.

1.Wymiary akwarium – 90x45x40. Decyzję podjąłem o takich wymiarach ze względu na łatwość dobrania oświetlenia. Czy jest to rozsądny wybór?

2.Szafka pod akwarium – wykonana będzie na zamówienie. Czy wymiary blatu powinny pokrywać się z wymiarami dna akwarium czy powinny być o pół centymetra większe?

3.Komin w akwarium – kwadratowy czy trójkątny?

4.Sump – prosiłbym o sugestie. Ile przegród? Jak dotąd, mimo przejrzenia wszystkich wątków z tym związanych w dalszym ciągu brakuję mi ,,wizji’’ tego urzadzenia.

Będę bardzo wdzięczny za Wasze ewentualne odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mój sump DSB+refugium wygląda tak 55x55x40 sprzęt poza sumpem

3640-sump%202.jpg

Jak będziesz miał jakieś pytania to pisz na priv.

Pozdrawiam.

Jacek


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się wypowiem, chociaż jeszcze akwarium nie uruchomiłem... ale za to popełniłem już parę błędów :)

ad1. Moje ma 90x50x55 i już mi się wydaje za małe :) A na serio, to 90 chyba jednak jest nieco wąskie - T5 niby 80 cm, ale z oprawkami wychodzi 85, ledwo się mieszczą w pokrywie i mam wrażenie, że będą świecić niepotrzebnie po bokach. No ale może to tylko wrażenie...

ad2. Mogą się pokrywać (jest to chyba bardziej estetyczne jeśli ściany akwarium są w jednej linii z szafką), chociaż minimalnie większe pozwolą na wykonanie "kołnierzyka" zasłaniającego styropian (czy co tam) pod akwarium.

ad3. Mam dokładnie taki sump jak powyżej ale bez dziury (odpieniacz w środku), tylko chyba trochę pojechałem z wymiarami - zajmuje prawie całą szafkę (nie uwzględniłem stelaża :/) i nie zmieści mi się zbiornik na dolewkę.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jader zawsze mozesz wydzielic w sumpie komore na wode RO.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie bardzo bym chciał podziękować za tak szybkie odpowiedzi, Jacku i Jader.

Na podstawie Waszych uwag przygotuję jakiś projekt sumpa i pozwolę sobie przedstawić do Waszej oceny.

Ad1. Planuje akwarium otwarte z gotową lampą 4x39W. Ponieważ belka ma stać na akwarium wybór długości zbiornika był tym podyktowany.

Ad3. Czy objetość sumpa powinna wynosić około 20% głównego zbiornika jak gdzieś przeczytałem? Wiem, również, iż im wiekszy tym lepszy, ale jaki litraż muszę przyjąć?

Jeszcze raz dziekuję za odpowiedzi, pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pieniek, myślałem o tym, ale primo szkoda mi komory :) a secundo boje się, że ciężko byłoby płukać taką komorę. Na razie jestem na etapie koncepcji pojemnika umieszczonego w mniejszej szafce obok.

@Diabełek, ta lampa nie ma mocowań z boku? Szkoda trochę świecić bokami na podłogę.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jader,

Z uwagi na to, iż akwarium będzie stało w ,,dużym pokoju'' jako ,,atrakcja'' zdecydowałem się na lampę Hailea 4T5HO-900. Nie wiem czy jest to najlepszy wybór, ale jesli chodzi o cenę to tak mi się wydaje (opiera się na bokach akwarium).

Co do komina zdecydowałem się na trójkąt ze względu na oszczędność miejsca. Nie wiem tylko czy mają być trzy otwory (spływ, rewizja, tłoczenie) czy dwa a powrót wody poza akwarium. Jakiej średnicy powinny być śrubunki przy takiej pojemności zbiornika? Będę wdzięczny za pomoc,

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam powrót na rurkach 25mm a spływ na 32mm, pompa obiegowa to AquaBee 2000/1 i daje radę. Mam chyba tą samą lampę i jestem w miarę zadowolony, jednak będę ją wybebeszał (wyjmę stateczniki i całą resztę flaków) i zrobię zwykłą koronę, bo 4x39W to za mało na taki litraż jak mam. Jeśli chodzi o jej wykonanie to jest całkiem przyzwoite, jeden z większych minusów - wszystkie świetlówki zasilane są z jednego kabla, więc przy włączniku czasowym nie ustawisz, żeby zapaliła się np. najpierw aktynika, a potem reszta (chyba że pomajstrujesz i rozdzielisz to na dwa kable)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysiu,

Bardzo dziękuję za informację. Czyli problem otworów ma już prawie rozwiązany. Jeszcze tylko średnica rewizji - jaka powinna być? Czy mógłbyś wstawic jakikolwiek rysunek w jaki sposób otwory powinny być rozmieszczone?

Akwarium będzie robione na zamówienie wraz z kominem i otworami. 7 złotych za jeden otwór, uważam za rozsądną cenę.

Jeszcze tylko projekt szafki i jak wszystko juz będzie na miejscu - wstawię zdjęcia. Co do szafki: proponujecie stelaż czy przy takim litrażu mozna się obejść bez niego? Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi.

Uruchomienie zbiornika planuję na październik-listopad.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wolałem nie ryzykować i akwarium stoi na stelażu z profili stalowych - nogi bodajże 3x3cm, górna rama z kątownika i poprzeczka na środku. Blat z płyty OSB 18mm i wszystko jest stabilne, a przede wszystkim nie martwię się, że coś trzaśnie i będę wszystko zbierał z podłogi :) za stelaż zapłaciłem ~300zł (materiał+spawanie, z czego około 60% to cena robocizny). Nie poradzę Ci jaka średnica rewizji, bo sam jej nie mam, nawet nie mam klasycznego komina tylko przelew a la balkon :) ale myślę że 25mm wystarczy. Aha, powrót wody mam poza akwarium i chyba takie rozwiązanie nie jest złe.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.