Skocz do zawartości
krzysztof_k

acropory traca tkanke

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak jak w temacie wszystkie acropory leca po kolei. Zbiornik ma ponad 2 lata, prowadzony od poczatku bez wiekszych zmian w systemie. Problem sie zaczal gdy w kwietniu millepora zaczela tracic tkanke, zakupiona (nie napisze gdzie). Wtedy za rada kilku doswiadczonych osob zrobilem jej kapiel w roztworze plynu lugola i wydawalo sie, ze jakby jej pomoglo bo utrata tkanki sie zatrzymala choc koral do dzis nie wyglada najlepiej. Problem prawdziwy zaczal sie po kilku dniach kiedy na jednej z najstarszych i ladniejszych acropor w zbiorniku zauwazylem to samo - w kilka dni bylo po niej, a mala nie byla. Ledwie otrzasnolem sie ze straty po niej a juz nastepna jeszcze wieksza tez wyladowala w koszu. I do dzis wszystkie acropory leca po kolei. Pech chcial, ze zanim zauwazylem pierwsze objawy u tej millepory zakupilem od Staniego kilka szczepek i zdazyly tylko przez ten czas troche rozbudowac podstawe i kilka dni temu je tez dosiegnelo. Dodam, ze problem dotyczy tylko acropor. Inne sps-y jak na razie nie wykazuja takich objawow, np. seriatopora hystrix ok. 2 -letnia ma sie dobrze.

Parametry wody praktycznie bez zmian:

kH - 9,3

NO3 - 1

PO4 - 0,05

Ca - 410

Mg - 1300

na takich akwarium funkcjonowalo przez caly czas i bylo dobrze, acropory rosly dobrze i mialy ladne kolory.

Utrata tkanki na koralach nie wystepuje jednoczesnie lecz wyglada to jakby przechodzila jakas infekcja z jednego krzaka na nastepny - i to mnie martwi. Moczylem wszystke z obiawami w roztworze lugola, z jednej porobilem szczepki - nic to nie daje niestety. Nie ma juz na nie ratunku? Z kilkunastu sztuk zostalo dzisiaj kilka i juz widze, ze i te czeka ten sam los.

Tkanka z korali odpada po zauwazeniu pierwszych objawow w bardzo szybkim tempie(odchodzi platkami), przy czym zdrowa czesc powyzej wyglada zdrowo (wysuniete polipy, kolor zdrowy)

Domyslam sie, ze niewiele mozna tu zaradzic ale jest moze ktos kto mial podobny problem i udalo sie cos uratowac?


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może zbyt wysoka temperatura?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem napiasac bo to faktycznie wazne, no wlasnie nie jest za wysoka 26 do 27 stopni jak bylo kilka upalnych dni ostatnio. W ubieglym roku dochodzila do 30 i nie bylo zadnych problemow


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na wszelki wypadek zasolenie.

Kiedyś przywlokłem sobie podobną w objawach infekcję, w przeciągu kilku dni padły mi dokładnie wszystkie acropory, a pozostałe korale były w porządku. Odczekałem ponad pół roku zanim wsadziłem nową szczepkę, infekcja nie powróciła, co ciekawe część z tych padniętych odrosła z jakichś szczątków pozostałych na skale.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witekt

Zasolenie tez ok, zreszta w przeciagu kilku ostanich tygodni wykonalem wiecej testow niz przez caly okres prowadzenia akwarium od poczatku i to roznymi testami. Takie sprawy jak filtry wody, oswietlenie, cyrkulacja tez mozna wykluczyc.Jedno co mi przychodzi do glowy to albo jakas infekcja bakteryjna albo cos czego nie sposob zmierzyc naszymi testami. Dlatego pytam na forum. Nie jest to przyjemne doswiadczenie ale nie sadze, ze tylko nas to spotkalo. Jesli mozna cos zrobic to wolalbym nie czekac az wszystko padnie, choc powoli dociera do mnie ze taki bedzie koniec


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle ze masz jakiegos pasozyta co wcina acropory.Kupowales moze ostatnio Korale pochodzace z hodowli naturalnej?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pieniek

Jest mozliwe, ze ta millepora od ktorej sie zaczelo pochodzila z hodowli naturalnej. Jesli to pasozyt jak piszesz to pewnie juz mam pozamiatane? Mozna cos zrobic czy zostalo czekac az wszystko padnie? Nie mam drugiego zbiornika zeby przeniesc te jeszcze wygladajace na nietkniete - chociaz zostaly juz tylko trzy acropory. Jak pisalem na razie leca tylko acropory, monti i seriatopory na dzien dzisiejszy wygladaja dobrze


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś podobny probelm u mnie zaczelo sie od montiporki talerzowej Na twoim miejscu pozbylbym sie montiporek talerzowych jesli Ci bieleje jakas acra zrob szczepke ze zdrowej czesci chora wywal jak najszybciej zrob duze podmiany wody z dobra sola lub dodaj troche wiecej mikroelementów Zauważylem ze to tamuje proces bielenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisalem "leca" tylko acropory. Montipory, pocillopory i inne sps sa ok. Szczepilem te najwieksze acropory tyle, ze z tych szczepek tez nic nie zostalo a bylo ich kilkanascie sporych rozmiarow. No i byly ciete duzo powyzej zdrowej tkanki.

Wydaje mi sie, ze wszystkie pozostale acropory tez poleca. Jutro wyjezdzam na 2 tygodnie i az sie boje myslec jaki widok zastane po powrocie...


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastaniesz zdrowe acry.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.