Skocz do zawartości
kosek

Zerowe poziomy NO3 i PO4

Rekomendowane odpowiedzi

W wielu wątkach na tym forum pojawiały się dyskusje na temat poziomów tych związków w wodzie.

Spotykane są opinie, że zaburzona równowaga między stężeniami tych związków (często spotykana opinia 16 czy 20 NO3 do 1 PO4) ma duże znaczenie przy wykwitach cyjano, dino i innego świństwa.

Niektórzy twierdzą, że niewykrywalne poziomy mogą być powodem obumierania koralowców.

Stąd moje pytanie.

Czy ktoś na tym forum rozmyślnie i planowo dozuje czyste formy NO3 i PO4 do akwarium?

Czas jakiś temu - zastanawiając się nad pewnymi zjawiskami zachodzącymi w moim akwarium - doszedłem do wniosku, że mogą być spowodowane właśnie brakiem jednego lub obu tych związków. Niestety testy mówią niewiele.

Pomyślałem wtedy, że można by dozować mieszankę NO3/PO4 w odpowiednich proporcjach (tak jak dozuje się w akawriach roślinnych) by utrzymać azotany na poziomie powiedzmy 1 ppm, a co za tym idzie fosforany na poziomie 16 razy mniejszym.

W roślinnych akwariach często wykorzystuje się KNO3 i KH2PO4.

Jeżeli zrobić roztwór 250 ml wody + 51g KNO3 + 2,5g KHPO4, to dozując dziennie 1ml tego roztworu do 250l akwarium podniesiemy stężenie NO3 - 0,5mg/l, PO4 - 0,028mg/l, K - 0,327 mg/l, czyli nawet jeżeli stężenia nie są zerowe, to ilość dodawanych NO3 i PO4 nie będzie mocno wpływała na bezwzględne poziomy, a w innym przypadku podniesie je minimalnie nad "0".

Chyba ma to sens, bo działa również jako bufor stopniowo zmieniający stosunek NO3/PO4 w odpowiednim kierunku.

Można by chyba nawet dawać odpowiednią ilość roztworu do baniaka na dolewki lub wykorzystać pompkę perystaltyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zerowego poziomu PO4 raczej nie zejdziemy , chyba że nie mamy ryb i nadmierna filtrację.

NO3 to co innego , jest o wiele łatwiej redukowany.

O ile brakiem PO4 nie musimy sie obawiać to zerowy poziom NO3 źle wpływa na LPS- i miekkie , bo SPS y dobrze sobie radzą , z racji pobierania pokarmu ze światła.

U siebie trzymam PO4 na poziomie 0.00 - 0.01 mierzone hanna , NO3 staram się aby było powyzej zera woęc dodaje codziennie po 1-2 ml NaNo3. Oczywiscie w trosce o LPS-y.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeglądając twoja galerie natknołem sie na wyniki testów i tam piszesz że kh masz 5,8 myśle że to bardzo mało i może tu masz jakiś problem u mnie jak kiedyś kh spadło do 6 to samopoczucie ryb i koralowców było bardzo kiepskie ryby można powiedzieć że sie pocowały i wychodziły tylko na żarcie


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pawulon :

przeglądając twoja galerie natknołem sie na wyniki testów i tam piszesz że kh masz 5,8 myśle że to bardzo mało i może tu masz jakiś problem u mnie jak kiedyś kh spadło do 6 to samopoczucie ryb i koralowców było bardzo kiepskie ryby można powiedzieć że sie pocowały i wychodziły tylko na żarcie

Masz rację. Stan taki miał miejsce, ale był wynikiem nieregularnego dozowania ballinga (brak pompek perystaltycznych). Od ponad 2 miesięcy pracują pompki dozujące i teraz Ca/KH wygląda prawidłowo.

BTW. Muszę uzupełnić dziennik ;-)

@andrniew

Z tego co piszesz, rozumiem, że polecasz raczej dozowanie samego NO3, bez PO4.

Pytanie tylko, czy przy niewielkiej obsadzie ryb i filtrowaniu przez RowaPhos poziom PO4 nie wyczyści się do 0 w dłuższej perspektywie.

Cholera. Dochodzę do wniosku, że jak bym się nie zastanawiał, to i tak na końcu wychodzi mi, że powinienem kupić wiarygodne narzędzie pomiarowe do PO4.

Bo nawet dobranie odpowiedniej ilości Rowy lub decyzja o rezygnacji z niej musi być poparta jakimiś wiarygodnymi pomiarami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z racji ze jestem świeżak niepowiem z własnego doświadczenia;> tylko mojego kumpla który właśnie musiał zaczac lac no3 do baniaka bo przesadził z czystościa(o ironio mogł zamiast lać czyste no3 wziąść wode z podmiany odemnie-tak jak ja zawsze biore od niego), owy kumpel o którym mówie ma też super miernik po4 taki elektroniczyny czy cóś i tez jest z warszawy wiec jak jesteś zainteresowany testami to zapraszam na priv)

pozdrawiam wszystkich słono zakręconych:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie dobry pomiar to podstawa , zanim zaczniesz podnosić PO4 to koniecznie sprawdź dokładnie jego wartość . Podnieśc łatwo w kilka dni , ale zbić to potrzeba duzo czasu i wyrzucone pieniądze.

Swoja droga Rowa działa przeważnie 2-3 dni potem to tylko tyle że jest.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Do zerowego poziomu PO4 raczej nie zejdziemy , chyba że nie mamy ryb i nadmierna filtrację.

NO3 to co innego , jest o wiele łatwiej redukowany.

O ile brakiem PO4 nie musimy sie obawiać to zerowy poziom NO3 źle wpływa na LPS- i miekkie , bo SPS y dobrze sobie radzą , z racji pobierania pokarmu ze światła.

u mnie są oba równe 0 i miękkie rosną jak głupie :googleye, przy czym jak piszę 0 to mam na myśli to że nie udało się oznaczyć poziomu nawet w labie :tongues przy metodzie pracującej z dokładnością do 0,01 NO3 i 0,001 PO4

andrniew :

U siebie trzymam PO4 na poziomie 0.00 - 0.01 mierzone hanna , NO3 staram się aby było powyzej zera woęc dodaje codziennie po 1-2 ml NaNo3. Oczywiscie w trosce o LPS-y.

pozdrawiam

możesz napisać numer zestawu odczynników którego używasz ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrniew, co masz na myśli pisząc że rowa działa 2-3 dni. Czyżby nie było znaczenia ile jej użyjemy i jaki mamy poziom PO4, to i tak już nic z wody po 2-3 dniach PO4 nie wyciągnie?


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszecie, ze zerowe wartosci po4 i no3 nie moga byc, a przeciez w Morzu Czerwonym jest ZERO (ktos wyniki badan laboratoryjnych tu zamieszczal nawet). co o tym myslec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle, ze przy samej rafie, moga wyniki byc inne, sa tam miliony zwierzat, na dosc stosunkowo malej przestrzeni, czesto w duzym stponiu zamknietej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogole, nawet na chlopski rozum biorac, skoro "zawarte" w koralach zooksantele przeprowadzaja proces fotosyntezy, musza przeciez przetwazac przy udziale swiatla proste zwiazki w pokarm dla siebie i korala. Czy nie sa to aby jak w przypadku roslin zwiazki azotu i fosforu ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby byla "sonda PO4" i sonda "NO3" aby na zywo mierzyc te wartosci, mozna by bylo sprawdzic co sie dzieje w akwarium. moze to co rybki wydala i po czym nie zostaje slad gdy juz mierzymy parametry wody moze wystarczyc zooksantelom?

jak ktos pamieta gdzie na forum byl ten temat wałkowany to prosze o linka, albo slowa kluczowe, ktore tam byly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.