Skocz do zawartości
gottrek

Problemy z cyrkulacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiś czas temu wystartowłem z solniczką, o pojemności 54L. Miałem problemy z temperatura w zbiorniku. Wszystko było ok jak miałem cały sprzęt i mieszałem samą solankę. Po około tygodniu dodałem skałę i temperatura skoczyła z 26 do 31 stopni. Po jakiś dwóch tygodniach obserwacji uznaję za winną pompkę cyrkulacyjna Marea 2400. Kupiłem ją używaną i to ona powodowała takie przegrzewanie się wody. Nie wiem czemu jak nie było skały to było ok. Dodałem skałę i pompa zaczeła grzać wodę. Kupiłem teraz nową pompę Marea 1000 i temperatura spadła do 27 stopni. Mam jednak problem ze zwierzakami. W akwa są jak na razie tylko Xenia i Discosoma. Do tego jest jeszcze kilka rurówek. Niestety po zmianie pompki Xenia się całkowicie schowała, grzybek nie pompuje się w pełni, a rurówki się pochowały.

Teraz pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów.

Czy to wina słabszej cyrkulacji (skałkę ustawiłem bliżej pompy ale to nie pomogło)?

Akwarium wystatowało dwa tygodnie temu i od tego czasu nie wymieniałem wody (woda to świeża solanka + około 50% zbiornika to woda z działającego zbiornika ze sklepu). Może podmienić wodę (jak włożyłem tę nową pompę to najpierw ją płukałem w wodzie z kranu potem jak włożyłem ją do akwa to na powierzchni wody pojawiły się jakieś takie oczka wyglądające na olej jednak po nocy zniknęły)?

Testów niestety jeszcze nie mam. W czasie dojrzewania miałem zamiar ich nie robić.

Może mimo braku testów ktoś mi coś podpowie.

Pozdrawiam

Maciek


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Maciek!

Korale maja troche spozniony zaplon. Byc moze, ze dopiero teraz pokazuja, jak na nie podzialala temperatura 31°C.

Zmniejszenie cyrkulacji itp. raczej nie jest powodem. Olej lub plyn do mycia naczyn juz szybciej.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że to nie cyrkulacja. Tak jak pisałem zależy mi na tej Marei 1000 bo wody mi nie nagrzewa i mogę mieć zamknięte akwarium. W przyszłości planuje je otworzyć i dać nowe oświetlenie zamiast 3x15W T8 dam 2x24W T5.

Na razie Xenia dalej zamknięta. Grzybek ma się lepiej no i rurówki wyszły ze skały. Zniknęło natomiast cyjano, którego było trochę na skale.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.