Skocz do zawartości
domat

Ocena projektu sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Prosił bym o ocenę projektu sumpa: http://img228.imageshack.us/img228/8640/najlepszy.jpg

Sumpa projektuje 1 raz:

1. komora- odpieniacz z wirnikiem igiełkowym DIY

2. komora- Skała gdyż zbiornik będzie opierał się na ceramice

3. komora- Na różnego rodzaju absorbery itp.

4. komora- pompa powrotna do akwarium

5. komora- na wodę ro.

I tutaj moje pytanie, co sądzicie o tym projekcie co byście zmienili dodali usuneli?

Zastosowałem pomiędzy 3 a 4 komorą taką "roszadę" dla wody z 3 płatów szkła gdyż widziałem w gotowych projektach że stosuję się to ale dokładnie nie wiem sam w jakim celu i czy jest to potrzebne?

Pozdrawiam Serdecznie,


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mierzyles czy odpieniacz zmiesci sie w 15cm? To bardzo niewiele, w malym sumpie duzo komor raczej utrudni zycie. Na skale tylko 10cm - to w zasadzie drobny gruz sie zmiesci, bo z kawalkami skaly bedzie ciezko.

Ja bym polaczyl ze 2 komory - np odpieniacza i na absorbery, na skale dal ze 20cm minimum, na pompe powrotna natomiast moze byc mniej - u mnie aquabee 3000 chodzi w komorze chyba 11 albo 12cm

Taka potrojna scianka ma eliminowac bable powietrza


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem, no odpieniacz powinien wejść bez problemu, to jak byś cię radzili? bo myślałem na przyszłość jak by stanął w środkowej komorze jakiś mikser wapienny czy inne podobne urządzenia.

Lecz z drugiej strony jeśli bym np komorę na odpieniacz zrobił 20cm a tą drugą na 12cm zamiast 17 to miałbym później możliwość zmiany odpieniacza?

Co do komory na skałe to raczej taka zostanie, nie będę robił filtra raczej z żywej skały, będzie jej tam nie duża ilość w celu zaszczepienia glonów i życia.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Co napisął Mateusz plus ode mnie - zbiornik na RO zrób jako osobny, łatwiej go wyjąć i umyć od czasu do czasu, a to się przydaje.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://img149.imageshack.us/img149/8640/najlepszy.jpg

Teraz będzie w porządku?

Prosił bym jeszcze o wszelkie sugestie gdyż potem po wykonaniu sumpa jak wiadomo ciężko co kolwiek zmienić, chciałbym teraz wszystko "dopiąć na ostatni guzik"


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wszystkie te komory za wysokie masz. Jak wysoka jest szafka w której toto będzie stało? Jaki odpieniacz będzie poprawnie pracował przy zanurzeniu 38 cm? Ja bym zrobił dwie komory zamiast tych co masz. W pierwszej odpieniacz i skała, w drugiej pompa i ewentualne filtry na węgiel czy Rowę.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

domat: nie wiem jakiej szerokosci jest sump, ale zakladajac okolo 40cm, to ma on pojemnosc tylko kolo 20-25l na wypadek wylaczenia pompy glownej. I faktycznie jak napisal seb obniz przegrody. Ewentualnie jak chcesz miec w sumpie wieksza ilosc skaly to zrob 1-sza komore od splywu na skale o duzej wysokosci (tylko lepiej dac cyrkulacje w takim gduzowisku - u mnie w komorze ze skala i zeorektorem miesza marea 2400, a komora ma tylko niecale 20l), a kolejna na odpieniacz o wysokosci max 20-25cm, a na pompe jeszcze kilka cm nizej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Szafka będzie miała standardowo 70cm wysokości, zbiornik główny jak już pisałem 80x40x40.

http://img233.imageshack.us/img233/2496/najlepszyr.jpg

Obniżyłem za waszymi radami poziom wody, teraz dobrze czy jeszcze więcej aby przy wyłączeniu pomp nie przelało mi sumpa?

z tego co rozmawiałem z osobą która robi mi odpieniacz to on musi mieć minimalne zanużenie 21cm maxymalne nie jest ograniczone bo się reguluje zaworem od mokrej/suchej piany.

Tak jak widać na projekcie bedzie miał on głębokość 35cm.

Ja lubię mieć porządek:) przez to właśnie zrobiłem przegrody na wszystko tak jak ma być:p tylko może jeszcze zmienić ich jakoś wymiary? na coś dać więcej na coś mniej?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli odpieniacz ma byc w pierwszej komorze, to nie ma calkiem sensu robic tej potrojnej przegrody - ona ma za zadanie usuwac babelki z odpieniacza, a dobry odpieniacz po pierwsze nie powinien wyrzucac babli do wody, a jakby wyrzucal, to jest obok komora ze skala, ktora je usunie, wiec mozesz te kilka cm oszczedzic.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zmieniłem zgodnie za waszymi namowami zmieniłem:

http://img11.imageshack.us/img11/4919/najlepszyr1.jpg

Tą potrójną przegrodę raczej zostawię dla "świętego spokoju" bo odpieniacz będzie DIY i różnie to może z nim być a te 3 cm to nie cuda:)

Teraz będzie ok czy jeszcze obniżyć wszystkie komory?

W sumpie się teraz będzie mieścić około 35l wody po wyłączeniu pompy czy to wystarczy?

Oraz jeszcze jedna sprawa czy np. wylot wody z komory w której będzie LR zrobić tak jak jest teraz czy np dać kawałek szkła o wysokości 5cm następnie 2 cm przerwy i kolejno pozostałe 33 cm?

Co by jeszcze zmienić żeby było jak naj lepiej?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja widze ze ten projekt to porazka jaki odpieniacz bedzie pracowac na tak wysokim poziomie wody,jak zrobisz summpa to potem bedziesz przerabiac na 2 komory,tak wychodzi w praktyce,1 komora moze byc na ponad 30 cm,dasz skale 2 komora w zaleznosci od odpieniacz od 15 cm do 25,3 komora na pompe,ale to po co jak bedziesz chcial dolozyc jakies nowe urzadzenie to zawsze bedzie brakowalo miejsca i przeszkoda okaze sie 3 komora,nastemnie gdzie ma sie zmiescis woda z komina jak zabraknie pradu,wszystkie komory za wysokie sa,


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc usunąłem te przegrody, teraz to wygląda tak: http://img6.imageshack.us/img6/5281/najlepszyr12.jpg

Ta ostatania komora tak jak pisałem to będzie zbiornik na di czyli w sumpie pozostają:

1.odpieniacz

2.LR

3.na absorbery itp.

4.pompa powrotna

No i ta naj bardziej po prawo zbiornik z wodą RO+DI

Jeszcze coś zmienić czy będzie już ok?

Tak jak pisałem w razie awarii bedzie zapasu ponad 35l w sumpie, zwiększyć jeszcze?

Ile naj lepiej zostawić miejsca na odpieniacz gdybym kiedyś chciał zmienić? to 20 cm wystarczy czy dać jeszcze coś więcej?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda gadać, pytasz, wszyscy piszemy co i jak masz zrobić, a Ty i tak swoje... Zrób jak uważasz, potem najwyżej sobie przerobisz (na 100%).

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi to juz rece opadaja jak dalej czytam,po co ci tak wysokie komory w sumpie?


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jakiej wysokości zrobić tą 1 komorę na odpieniacz teraz to ona ma 30 cm więc ile dać? 27cm czy może inaczej?

Nie wiem i przez to pytam, chciałbym zrobić tą komorę żeby potem na kolejny odpieniacz nie okazała się za niska.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie odpieniacz potrzebuje poziom wody od 15 do 18 cm


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BK około 20-25, myślę że jak zrobisz komorę na odpieniacz około 20 wys, to krzywdy nie bedzie. Ja bym zrobił dwukomorowy tylko ten sump. Pierwsza komora zrzut wody, odpieniacz, skała, ewentualnie jakieś filtry, trzecia komora pompa obiegowa i czujnik dolewki. Inaczej sporo miejsca bedzie niewykorzystane.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Chłopaki jak by jeszcze rozwiązać sprawę tego aby podczas awarii woda ze sumpa nie poszła na podłogę?

Musiałem troszkę obniżyć sump ponieważ szafka ma 65cm-spód i blat zostaje jakieś 60cm obniżyłem do 40cm żeby było chociaż to 20cm aby ręce do sumpa wsadzić.

Wygląda to teraz tak http://img198.imageshack.us/img198/5281/najlepszyr12.jpg ilości komór nie chciał bym już modyfikować, ale sprawa wygląda tak, zbiornik to 80x40x45 144l(już stoi) będzie w nim komin trójkątny z 3 otworami 1/2 rewizja 3/4 spływ oraz 1/2 powrót oczywiście "nibco" i teraz tak, z moich obliczeń w sumpie zostaje jakieś 30l miejsca w razie awarii, komory nie bardzo mogę już obniżyć ponieważ mój odpieniacz DIY potrzebuje 21cm conajmniej oraz chciałbym zostawić te pare cm w razie czego jakbym kiedyś zmieniał odpieniacz na większy.

Czy to wystarczy podczas wyłączenia prądu aby nie zalać podłogi? czy jak jeszcze mogę zyskać miejsce w sumpie na wodę z ewentualnej awarii?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak rura z wodą wpadającą do akwa nie będzie zbyt głęboko. W razie awarii pompy przestaje ona pompować wodę do góry ale także woda się nią cofa, czyli zwrot wody i póki się nie zapowietrzy (czyt. póki rura będzie miała co zassysać) tyle wody będzie dodatkowo w akwa. Ja nie pomyślałem, ale możesz w tej rurce wywiercić dziurkę zaraz przy powierzchni wody, wcześniej się zapowietrzy i mniej wody opadnie. Ja mam tak, że sump niezbyt wielki a wody w razie awarii mam 1/3 sumpa (2/3 to poziom wody w sumpie na stałe, może ciut więcej). Wczoraj sprawdzałem (pierwszy raz) i wystarcza, jeszcze zostaje :D)

PS: Uważaj z odpieniaczem. Ja miałem na początku taką sytuację, że odpieniek był ok ale jakby ciut za bardzo, i po pracy przychodze a tu woda z odpieńka leci bo się za dużo nabrało :D ciut poleciało na podłogę bo jakoś tak wyszło :D


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale myślę że w razie awarii wolnego miejsca będę miał to 30l , z czego będzie musiała zejść woda z komina gdyż będzie jej poziom ustawiony dość wysoko aby "nie chlupało" przy przelewaniu przez grzebień, oraz woda z "nadmiaru nad grzebieniem w zbiorniku" i o to się boje czy to 30l wówczas wystarczy?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tak mam. Nie rozumiem Cię o co chodzi z tym kominem. Skoro masz poziom wody ustawiony wysoko żeby nie chlupało to nie znaczy to chyba że rury w kominie masz zaraz przy dnie? A co za tym idzie dużo nie zleje. Ja proponuje zrobić sumpa jak chłopaki proponują, podłączyć wszystko, zalać próbnie, wyłączyć pompę i sprawdzić ile wody opada, jak zauważysz że dalej leci a już jest prawie pełny sump to włącz na nowo i kombinuj. Żeby nie mieć dużego spadu wody do sumpa trzeba mieć odpowietrzenie na rurze z wodą do akwarium i rury w kominie też dosyć wysoko. U mnie poziom wody jest milimetr nad grzebieniem, rura wpadająca do akwa jakieś centymetr może dwa pod poziomem, durso jakieś nie wiem... 6cm (???) pod powierzchnią. Za to awaryjny spływ mam centrymetr nad powierzchnią (dla świętego spokoju :D)


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem sumpa, wymiary 61x38x31 (dł.wys.szer.) czyli jakieś 72 litry. ilość wody w sumpie to 50 litrów. Tak więc mi przy takim sumpie i 240l akwa te 21 litrów spokojnie wystarcza po awarii.

Choć wczoraj będąc w pracy żona dzwoniła że w sumpie woda się podnosi i się obawiałem ale okazało się że mimo to wystarczy.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem a jak wykonać to odpowietrzenie spływu żeby nie chlupało? słyszałem że właśnie nazywa się to "durso" o ile nie mylę pojęć? i nigdzie nie ma żadnego schematu jak to wykonać. Czy można zrobić tak w kominie wmontować rurę od spływu w której 2 cm poniżej poziomu wody będzie trójnik, od góry będzie wmontowany kawałek rurki który będzie wystawał powyżej poziom wody a do drugiego otworu z boku będzie wpadała woda z komina?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.