Skocz do zawartości
Engell1

dałem ciała . . .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Muszę się z Wami podzielić aby może na przyszłość ktoś nie poszedł moimi śladami . . .

Jak już kilkakrotni pisałem podejrzewałem, że mój hydrometr nie jest zbyt dokładny no i dwa tygodnie temu pokazywal mi zasolenie 1,019 i podczas podmioany wody aby podwyższyć zasolenie dodałem więcej soli niż powinieniem . . .niestety jak to w moim przypadku często bywa przesadziłem.

Jak sie kilka dni później okazało zasolenie prawdopodobnie było ok tylko ten zakichany hydrometr głupoty pokazywał bo po tej podmianie zasolenie skoczylo mi do uwaga 1,035 !(badane na refraktometrze w sklepie) no i oczywiście pierwszymi ofiarami były dwa jeżowce.

Hydrometr powędrował do kibla a ja zainwestowałem niestety sporo kasy w refraktometr Aqua Medic-> teraz choc wiem jakie jest prawdziwe zasolenie. Ryby trzymają sie dobrze, korale też swoje przecierpiały i Euphylie padły.

Od ponad tygodnia wymieniam jedno wiadro wody dziennie tj. jakies 10 litrow na dobe i dopiero po 1,5 tygodnia wczoraj osiągnąłem poziom 1,024.

Problem w tym, że po tych 2 tygodniach wymieniłem jakieś 100 % wody ( czystej RO ) i pytanie jakie mogą byc negatywne skutki takiego postępowania. W tej chwili korale ( galaxea) czuje sie OK ale wydaje mi sie ze cos jest nie tak bo ślimaków mnóstwo ostatnio i wszystkie jakby szukały papu . . . Miękasy jakoś bezproblematycznie to przeszły.

Reasumując hydrometry to można sobie z góry podarować, mi było żal kasy na refraktometr wydawać ale teraz jestem zadowolony.

Wczoraj wlalem kilka kropelek Zeo Bac i Zeo Food(bo akurat miałem) bo wydaje mi się że po tych wymianach jakoś akwa chyba "jałowe" się zrobiło a może ja tylko sobie wmawiam.

Teraz to przez 3 tygodnie żadnej podmiany więcej.

pozdrawiam

wciąż zielony Engell


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę poszalałeś z tymi podmianami :D

Jeśli chodzi o refraktometry,nie można im wierzyć w 100%,dużo dokładniejsze są duże hydrometry pływakowe.Przy zakupie należy zwrócić uwagę by były ręcznie kalibrowane.

pozd


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Trochę poszalałeś z tymi podmianami :D

Jeśli chodzi o refraktometry,nie można im wierzyć w 100%,dużo dokładniejsze są duże hydrometry pływakowe.Przy zakupie należy zwrócić uwagę by były ręcznie kalibrowane.

pozd

Witam

Jestem tego samego zdania, duży hydrometr pływakowy jest często dokładniejszy od refraktometru.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100% wody to nie wymieniłeś, bo w każdym kolejnym spuszczonym wiadrze było trochę z wiader wlanych wcześniej...


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem tego samego zdania, duży hydrometr pływakowy jest często dokładniejszy od refraktometru.

Pozdrawiam

Dokładnie, swój refraktometr kalibruje wg wskazań hydrometru.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Hydrometr konkretnej firmy możecie polecić?? Taki wiecie sprawdzony i wogole :D

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej to ja 100 EUR wydalem na refraktometr na marne :-(

W sklepie mowiono mi ze to najdokladniejszy sposob mierzenia zasolenia . . . ale i tak mysle ze o wieeeele dokladniejszy niz ten hydrometr Red Sea jaki mialem.

pozdrawiam


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te mierniki elektronicne co na allegro po 150-200zl ktos testowal ? nadaja sie?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Engell1 musisz co jakiś czas go kalibrować i będzie ok,najlepiej jak pisał Snocho wg wskazań dobrego hydrometru:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest kupić 2 hydrometry pływakowe np. firmy AM takie ze 25 cm długie. Są bardzo dokładne, można zweryfikować pomiar na dwóch. Zawsze jeden pewny będzie w zapasie (o stłuczenie nietrudno). Bardzo ułatwia życie stosowanie jednego zbiornika do przygotowania solanki i zastosowanie na stałe jednej np. filiżnaki do wsypywania soli. U mnie wypada 6 filiżanek soli na zbiornik wody do podmian. Profilaktycznie sprawdzam jeszcze zasolenie po wymieszaniu, ale to tak dla zasady. W ten sposób nawet po zniszczeniu hydrometru mogę bez pomiaru przygotować na 100% dobrą solankę i spokojnie czekać na przesyłkę z nowym hydrometrem. Hydrometr w moim przypadku służy bardziej do sprawdzania zasolenia w zbiorniku głównym, gdzie ustawienie wydajnego odpieniacza na mokro może spowodować spadek zasolenia.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z Grotecha (ma ok 25cm). Jest w porecznym, plastikowym opakowaniu (cos w rodzaju niewielkiej tuby) wiec podczas przechowywania nie ma ryzyka stluczenia.


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
GoGel :

Ja korzystam z Grotecha (ma ok 25cm). Jest w porecznym, plastikowym opakowaniu (cos w rodzaju niewielkiej tuby) wiec podczas przechowywania nie ma ryzyka stluczenia.

Podczas przechowywania to nie, ale podczas pomiarów, a szczególnie podczas mycia pod kranem to już tak :D


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rah :

Dobrze jest kupić 2 hydrometry ...

zgadzam się w 100%, mój hydrometr uchylny Instant Ocean (aquarium systems) stale i pięknie pokazywał zasolenie 1,024 -1,025. takie chciałam mieć i takie pokazywał :D

zdziwiłam się dość mocno, gdy porównywałam zasolenie innym hydrometrem JBL, który pokazał 1,021 ! wynik powtórzył się na jeszce kolejnym JBL-u, tak więc ten JBL pływakowy hydrometr mogę polecić, jest dokładny, jest też termometr...

z tem. to tez inna historia, w domu mam chyba z 6 czy 7 termometrów-każdy pokazuje inaczej :D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prawie wywaliłem zbiornik w powietrze dzięki refraktometrowi właśnie, teraz używam spławika TM i mam święty spokój :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie pocieszyliście jak cholera . . .

Aż nie chce mi się wierzyć, że Wy wszyscy na hydrometrach jedziecie . . . Mi w kilku sklepach powiedziano, że hydrometr można sobie w d..e wsadzić ( nie dosłownie :D ) i że najdokładniejszym instrumentem jest refraktometr.

Mniejsza z tym teraz mam i muszę w niego wierzyć.

pozdro


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie załamuj się. Kup jeszcze dwa spławikowe hydrometry, ale używaj ich zgodnie z przeznaczeniem :-) i będzie git :-)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rah :

... Kup jeszcze dwa spławikowe hydrometry, ale używaj ich zgodnie z przeznaczeniem :-)...

:D :D :D sorry za OT, ale nie wytrzymałam :D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Engell1 :

Mi w kilku sklepach powiedziano, że hydrometr można sobie w d..e wsadzić ( nie dosłownie :D ) i że najdokładniejszym instrumentem jest refraktometr.

Refraktometry może i są dokładne, ale łatwo się rozkalibrowują. Wstrząsy a nawet zwykłe użytkowanie powodują, że refraktometr zaczyna pokazywać w cały świat. Dobrze hydrometr jest dodatkowo dokładnie sprawdzany. Spławik Tropic Marin, o którym pisał Seb, ma gwarancję, że odczyt może się różnić maksymalnie o 1 mg/l - myślę, że taka dokładność wystarczy.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj nika, nika glodnemu ........:D

, a nawiazujac do tematu i potwierdzajac zdanie kolegow najlepiej miec to i to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.