Skocz do zawartości
marsini

120L - start kontrolowany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie, zakupiłem 18kg skały w erybka...całkiem niezła jakość...dostałem w bonusie kilka zwierzy:

Zdjęcie akwa na pełnym świetle: 24W Blue + Reflux:

3660-dsc_5064.jpg

Oraz na samym HQI - chyba lepiej:

3660-dsc_5065.jpg

3660-dsc_5066.jpg

A teraz prośba, co z nimi zrobić - na razie trzymam na zewnątrz akwa:

3660-dsc_5063.jpg

3660-dsc_5062.jpg

3660-dsc_5061.jpg

I coś na skale:

3660-dsc_5067.jpg

3660-dsc_5069.jpg


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno, zrobiłem boxa jednak nie dał on zamierzonego efektu...synchronizacja dalej nie była prosta a siorbanie nie ustało. Z siorbaniem, chlupaniem przestaje walczyć...nie ma sensu...na bąbelki w akwa zrobiłem prosty bąbel-stop w sumpie....powinno zadziałać.


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic nie pisze, pewnie się nikomu nie podoba ;)

Wczoraj kraby poszły do kibelka, skała została całkowicie przemodelowana i dorzuciłem 9kg piachu - Live Argonite Bio Activ. Wieczorem zapodam foty.

Mam mały problemik może mi pomożecie, a mianowicie:

Wczoraj w nocy kobieta kazała mi wyłączyć pompę obiegową - buczała ;(

Jak wygląda sprawa z odpienianiem, można wyłączać na noc czy raczej nie powinno się?

Jeżeli nie można to muszę znaleźć jakąś naprawdę cichą pompę. Obecnie mam AquaBee 2000/1, tak mi się wydaje że trochę przegiąłem i jest za mocna - mały sump, mała szafka i robi się tuba rezonansowa na tej dużej pompie!

Szukałem po forach i nie znalazłem jaki powinien być obieg wody między akwa i sumpem, macie jakieś dane? Może sytuację poprawi zakup mniejszej a co za tym idzie tańszej pompy, jak będą tańsze to mogę kupić lepszą ;) i sytuacja się rozwiąże.

Dzięki z góry za wszystkie sugestie.


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
marsini :

Nikt nic nie pisze, pewnie się nikomu nie podoba ;)

Wczoraj kraby poszły do kibelka, skała została całkowicie przemodelowana i dorzuciłem 9kg piachu - Live Argonite Bio Activ. Wieczorem zapodam foty.

Mam mały problemik może mi pomożecie, a mianowicie:

Wczoraj w nocy kobieta kazała mi wyłączyć pompę obiegową - buczała ;(

Jak wygląda sprawa z odpienianiem, można wyłączać na noc czy raczej nie powinno się?

Jeżeli nie można to muszę znaleźć jakąś naprawdę cichą pompę. Obecnie mam AquaBee 2000/1, tak mi się wydaje że trochę przegiąłem i jest za mocna - mały sump, mała szafka i robi się tuba rezonansowa na tej dużej pompie!

Szukałem po forach i nie znalazłem jaki powinien być obieg wody między akwa i sumpem, macie jakieś dane? Może sytuację poprawi zakup mniejszej a co za tym idzie tańszej pompy, jak będą tańsze to mogę kupić lepszą ;) i sytuacja się rozwiąże.

Dzięki z góry za wszystkie sugestie.

Jeżeli chodzi o odpienianie, to są na tym forum ludzie, którzy odpieniacz mają podpięty do wyłącznika czasowego i włączany jest na dzień.

Co do pompy obiegowej, to rzeczywiście wydaje się dość spora jak na taki zbiornik, należy jednak pamiętać, że wydajność netto pompy bardzo zależy od wysokości podnoszenia wody, jak również od średnicy rur i ilości "zakrętasów" w orurowaniu powrotnym. U mnie jako powrotna pracuje również AB 2000/1 i też miałem problem z jej wyciszeniem, ale winna jest nie sama pompa, tylko zbyt wąska komora w sumpie, w której stoi pompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność netto według danych producenta (wysokość podnoszenia u mnie to jakieś 130cm) wynosi 1350l/h, średnica rurek to 3/4 cala (według kalkulatora na necie daje to wydajność rzędu 1500l/h).

Pomijając Red Dragon i Deltec to macie doświadczenie z jakimiś innymi pompami niż AquaBee - jakieś porównanie może?


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Marsini!

Wydaje mi sie, ze problem nie polega na "wlasnej glosnosci" pompy. AquaBee sa w zasadzie ciche i dobre. Musza miec tylko odstep od szyb. Moze poloz ja na jakiejs gabce lub zawies na gumce. Red Dragon bedzie tez wzbudzal rezonans, gdy bedzie dotykal szkla. Szkoda Twojej kasy.

Polaczenie pompa - orurowanie tez musi byc "gietkie" (np. waz silikonowy, 10cm). Rury tez nie powinny niczego twardego dotykac. Moze jeszcze pokombinuj?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Stani, kombinuje i kombinuje i nic...zrobiłem już chyba wszystko:

- cały sump z każdej strony okleiłem okładzinami. Sump nie ma bezposrednio kontaktu z szafką,

- połączenie pompy i rurek pcv też zrobiłem na miękkim przewodzie gumowym,

- cała pompa umieszczona jest na amortyzującym czymś i nie dotyka szkła.

Tak mi się wydaje że albo jestem przewrażliwiony ;) , albo komora sumpa jest za mała na tą pompę. Tak mi się wydaję że za jakiś miesiąc lub dwa, przed wprowadzeniem życia zakupie mniejszą pompe AB...powiedzmy 2000 lub Eheim 1250...może to pomoże ;)


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kobieta kazała Ci wyłączyć pompę i zrobiłeś to? A co będzie jak w baniaku będą już zwierzaki? Co do głośności pompy jak już poprzednicy zauważyli nie wiem czy zmiana pompy coś da, popracuj nad izolacją pompy od szyb i szafki.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to dziwne ale moje zdrowie i spokój psychiczny ważniejszy jest niż cała reszta ;)

Póki co nie ma problemu bo nie mam życia...tak myślę że małymi kroczkami jakoś się przyzwyczaimy...spróbuję jeszcze zakupić mniejszą pompę - Może AB2000 zamiast mojej 2000/1...ale to już sprawdzę sam.

Poniżej nowe zdjęcia po zmianie ułożenia skały:

dsc5073.th.jpg

dsc5075t.th.jpg


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

może to być wina pompy, nie można tego wykluczyć, u mnie był podobny problem z OR2500, stała w sumpie na gumowych nóżkach, nie dotykała innych elementów sumpa i warczała, tak bardzo mnie to denerwowało, że postanowiłem zmienić pompę, kupiłem Mini Red Dragon i po problemie, cisza, spokój, teraz nawet bardziej słychać odpieniacz niż obiegową,

a okazało się, że OR2500 była wadliwa od nowości, wymieniono mi na nową, zatem mam jedną pompę w zapasie, i prawie bezgłośnie funkcjonujące akwarium, oczywiście po przerobieniu komina,

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze a ja mam Atmana 2000l/h za 80zl i jest cicha jak by jej wcale nie bylo.

@marsini,pompa AB UP2000 na obiegowke sie nie nada bo ma tylko 1,6m podnoszenia,wiec ledwo ciurlac bedzie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak kolega Peniek mam tego Atmana ale w akwa z panelem, jest naprawdę cicha ale nie wiem jak poradzi sobie z podnoszeniem wody. W 465 litrach pracuje RD4500 i cisza, natomiast kolega ma OR3500 i według mnie też jest cicho.

Jak pisali moi przedmówcy - pokombinuj coś z wyciszeniem sumpa lub podwieś pompę.

Powodzenia i pozdrawiam Piotrek


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, na jednej ze skałek wyrasta mi cały las takiego czegoś...zdjęcia troche nie ostre ale robiłem z ręki :D

3660-cos 1.jpg

Co o tym sądzicie?


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno.

Na tą chwilę naświetlam moje akwa: 5h HQI oraz 7H Niebieskie. Nie wiem czy za dużo czy za mało...jaki powinien być docelowy cykl świecenia w morskim...planuje mieć sporo korali miękkich i LPS, może jakieś SPS.


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda to na jakaś odmianę clavularii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info...ważne że nie szkodnik :D

Ciekawe czy przeżyje? Póki co mam bardzo wysokie stężenie NO2 i NO3.

PS

Mam też jakieś Zoa...dają radę.


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, Obecnie baniaczek bez większych zmian. Dojrzewanko - glonów niższego rzędu póki co nie mam za wiele - bem powiedział że raczej mało jak na 3 tydzień od zalania. Parametry mierzę i wychodzą mi podwyższone wartości NO2, NO3 i PO4 - mam stare testy JBL jeszcze ze słodkowodnego - nie wiecie może jak długo takie testy mogą leżeć?

Jeżeli chodzi o życie to moje małe koralki rosną i mają się dobrze. Oprócz tego co wstawiłem wcześniej na forum mam dwa lub trzy gatunki zoa i coś tam jeszcze - jak załatwie aparat z dobrym makro to dam foty.

Piszę dzisiaj w takim temacie. W przyszłości całkiem nie dalekiej (pod koniec procesu dojrzewania) chciałbym zbudować prosty filtr przelewowy i wsadzić go do sumpa (sump ze względu na swoją wielkość pozbawiony przegród). W filtrze znalazły by się wkłady ROWA: węgiel i antifos. Poniżej przedstawiam wstępne plany projektowe (1 kratka to 1cm):

3660-widok z boku - sump w sump.jpg

3660-widok z góry - sump w sump.jpg

W filtrze znajdą miejsce dwa pojemniki o max pojemności 1L każdy. Z tego co mi się udało doczytać na forum to dla pojemności około 140L (akwa + sump) oraz przepływie 1000L/h wystarczą wkłady po jakieś 100ml (węgiel i antifos). Wymiana węgla raz na miesiąc, wymiana absorbera raz na dwa tygodnie (ewentulanie częściej lub rzadziej w zależności od poziomu PO4). CO o tym sądzicie

PS

Wieczorem dam foty mikro życia w akwa :)


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przekonstruować to tak żeby przepływ przez obydwa media był od dołu do góry, w przeciwnym razie Rowaphos będzie się zbrylał.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Seb,

Czy mogę umieścić oba wkłady obok siebie w ostatniej komorze? Wtedy miejsca będzie około 0.5L na każdy wkład. Powinno wystarczyć.

Pozdro, marsini


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możesz, ale przepływ dobry dla węgla może być za silny dla Rowy - zależy od średnicy, poza tym co z wymianą Rowy dwa razy częściej niż węgla?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslałem o dwóch osobnych komorach wydzielonych z tej ostatniej - wydzielonych w pionie. Dostęp do węgla lub absorbera byłby niezależny. Jak wygląda temat wymaganego minimalnego lub maksymalnego przepływ dla obu materiałów - myślełem że jest taki sam? Jeżeli nie to tą pionową przegrodę w ostatniej komorze będę mógł przesunąć w prawo lub w lewo - odpowiednio ilość wody przepływająca przez jeden materiał będzie mogła być większa lub mniejsza niż przez drugi.

Zaczyna się to robić skomplikowane :)


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na węglu mam 1000l/h, na Rowie miałem jakieś 700, cały czas się delikatnie poruszała, ale nie wywiewało jej z filtra. Przy ustaleniu przepływu kierowałem się wytycznymi wyznaczonymi przez ludzi którzy zgłębili temat.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem sobie prędkość spływu wody z akwa (to miało by mi napędzać cały filtr) - wyszło mi jakieś 1200l/h.

Teoretycznie mógłbym podzielić na 800 dla węgla oraz 400 dla absorbera. Samych wkładów nie będzie za dużo max 100ml dla każdego - może mniej jak poziomy PO4 i NO3 spadną. Przy ilości wody w układzie jakieś 140l może starczy, co o tym myślisz?

Wiem że najlepiej by było zamontować jakąś dodatkową pompkę lub nawet dwie osobne dla każdego wkładu - ale nie mam na to miejsca w sumpie, a tym bardziej w szafce.

Spływ teoretycznie mógłbym podkręcić do 1400l/h (obecnie skręcony) jednak znowu zacznie mi siorbać niemiłosiernie :)


120L + 30L sump + 12L dolewka RODI Vittka; 150W HQI + 24W T5 Blue; 18kg LR, 9kg LS; 2 x Tunze 6025, obiegowa AB2000/1; Miniflotor + Mistral 200. Start 200909

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zasilałbym tego spływem, przepływ będzie się zmieniał, nie unikniesz tego, wyjdą tylko kłopoty, nie wiem czy skórka warta wyprawki, czy nie lepiej kupić używany filtr przepływowy i przedzielić go w połowie tak żeby zmieścić oba media...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.