Skocz do zawartości
KIDULT

ile CO2 zużywa reaktor Ca?

Rekomendowane odpowiedzi

witam Forumowiczów,

potrzebuję Waszej zacnej pomocy przy wyborze suplementacji wapnia w akwarium 600L netto. ballinga by wychodzilo 400ml dziennie kazdego roztworu minimum, co daje ponad 150zl miesiecznie za odczynniki, wiec w ciagu 2 lat koszt takiego tematu to 24 x 150zl + pompa 700zl = 4300

natomiast reaktor kosztowalby mnie jakies 2000pln z duzym okladem na CO2, zasypy, etc, z tym ze trzeba to wydac na raz.

1. ile może zużywać rocznie gazu CO2 reaktor (powiedzmy taki: http://www.thcskiba.com/sklep/product_info.php?cPath=24&products_id=113&osCsid=4c10757144affccac17981b259c5692c )

2. wiem, ze ph computer do reaktora musi byc, a czy jest praktycznie mozliwe obejscie sie bez computera PH ale w akwarium?

3. czy warto doplacac do ballinga aby miec "latwiejsza" obsluge (czy tylko tak sie wydaje)?

4. podobnoi filtry kubelkowe napelnione ceramika sie zapychaja syfem i nie nadaja sie do akwarium morskiego. a czy reaktor napelniopny zasypem sie nie zapycha syfem w taki sam sposob?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowicjusz ale ostatnio miałem podobny do Ciebie dylemat i też zdecydowałem się na reaktor:

ad 1. CO2 na Twój baniak na tyle co się orientowałem to butla 6kg gazu powinna Ci starczyć bez mała na rok, uzupełnienie to koszt 25 zł także nawet jakbyś miał nabijać ją 3-4 razy w rku koszt praktycznie żaden.

ad 2. tu niestety nie wiem.

ad 3. nie wiem czy łatwiejszą obsługę... jeśli kupisz całkiem spory reaktor i dużą butlę to w najgorszym wypadku będziesz musiał przy nim grzebać raz na pół roku... (oczywiście bez doglądania bierzącego ale to i przy ballingu trzeba)

PAmiętaj także że kosztem przy reaktorze także jest zasyp ale to u Ciebie w najgorszym wypadku mniej więcej 150 zł na pół roku...

to takie ogólne i podane dla rzędu liczb informacje...

Pozatym ile by to trzeba tego ballinga i jak często mieszać... a fuj :)


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ilość zużywanego CO2 zależy od użytego wkładu no i szybkości przepływu wody przez reaktor.

Obecnie powszechnie używany wkład do reaktorów KZ potrzebuje sporo CO2, pH w reaktorze musi być poniżej 6,5 tak 6,3-6,4.

Wkład Rowy rozpuszcza się w wyższym pH a co za tym idzie zużywa mniej CO2 ale przy takim wkładzie może zapychać się reaktor co jest upierdliwe.

Są wkłady które potrzebują jeszcze niższego pH niż KZ i wtedy CO2 idzie baaardzo dużo.

Uogólniając koszt CO2 jest niemal niezauważalny.

Co do komputera pH ja obecnie mam tak właśnie, że pH jest mierzone tylko w reaktorze. W zbiorniku nie mierze komputerem tylko testem czasami. Jak gdzieś trafię moduł pH do Profiluxa to może dokupię.

Co do obsługi, jednym z bodźców do powrotu do reaktora była u mnie właśnie uciążliwość przy Ballingu :) mieszanie płynów, zapychanie się wężyka itd.

Jeżeli chodzi o zapychanie to tak jak wyżej napisałem zależy od użytego wkładu i budowy samego reaktora. trzeba go na początku odpowiednio ustawić: przepływ, ilość CO2 i poziom wkładu.

jak masz jeszcze jakieś pytania to śmiało.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Guliwer liczyłem na twoja pomoc bo czytalem ze wlasnie zmieniles ballinga na reaktor.

Poziom wkładu - nie pakujemy do pełna?

ilość CO2 - my mamy ustalic czy komputer steruje?

przepływ - jest nastepstwem regulacji reaktora w celu własciwej dawki wapnia, prawda?

jak wybadac ile wkladu magnezowego dosypac czy to malo istotne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KIDULT :

@Guliwer liczyłem na twoja pomoc bo czytalem ze wlasnie zmieniles ballinga na reaktor.

Poziom wkładu - nie pakujemy do pełna?

ilość CO2 - my mamy ustalic czy komputer steruje?

przepływ - jest nastepstwem regulacji reaktora w celu własciwej dawki wapnia, prawda?

jak wybadac ile wkladu magnezowego dosypac czy to malo istotne?

1. No tak prawie do pełna :)

2. Komputer steruje elektrozaworem ale my na reduktorze musimy ustalić ilość bąbelków na sek.

3. Tak

4. Ja dałem w proporcji 1kg Mg/6 kg wkładu.

Reaktor który podałeś może być za mały, im większy reaktor tym lepszy :) Jak chcesz mogę podesłać Ci zdjęcia mojego reaktora od tego właśnie wykonawcy.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.