Skocz do zawartości
SimonV12

Czy to jest wlasciwy kierunek?

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim,

chcialem poprosic doswiadczonych kolegow o opinie. Dlugo przymierzalem sie do akwarium morskiego, najpierw zastanawiajac sie nad malym 80 litrowym zbiornikiem z panelem. Czytajac coraz wiecej zmienilem zdanie i postanowilem wystartowac od razu z 360 litrowyn zbiornikiem + przynajmniej 120 litrow w sumpie. Zgodnie z wszystkimi mozliwymi informacjami, ktore przyczytalem tak jest lepiej i latwiej, zwlaszcza dla poczatkujacego.

Chcialbym zalozyc akwarium typu "fish and soft corals", z docelowa opcja na twarde korale (kiedy sie naucze).

Ponizej zalaczam zestawienie sprzetu, ktory wstepnie wyselekcjonowalem. Prosze dajcie znac, czy taki zestaw jest ok, czy tez powinienem cos zmienic? W szczegolnosci jakie dac oswietlenie - chcialbym kupic jakis gotowy zestaw (dzienne plus nocne) tylko nie wiem jaki bedzie najlepszy - wybralem jeden - czy to ma sens?

Jesli mozecie mi rowniez poradzic w jednej kwestii. Przy zakladaniu chlodziarki woda wyplywajaca z sumpa (return pump) przechodzi przez chlodziarke i dalej do akwa. Czy w zwiazku z tym ma znaczenie, czy bedzie to pompa wewnatrz czy na zewnatrz sumpa i jaki bedzie mialo to wplyw na przeplyw.

Jesli chodzi o chlodziarke, to nie mam wyjscia musze ja zakupic. Mieszkam w Bangkoku a tutaj temperatury rzedu 32 to standard, w kwietniu potrafi byc 42, zaden wentylatorek nie da rady ;))

Akwarium - 120 50(h) 60 360(litrow)

Sump - 80 40(h) 40 128(litrow)

Skimmer - Deltec APF600

Light - Illummax MH Plus 4ft

return pump - Eheim 1262

Skimmer pump - Eheim 1048

powerheads - Tunze Turbelle Stream 6065 (x2)

chiller - Hailea HC-500A 1/2HP

RO/DI

bardzo dzieki

Szymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SimonV12 :

Czesc wszystkim,

chcialem poprosic doswiadczonych kolegow o opinie. Dlugo przymierzalem sie do akwarium morskiego, najpierw zastanawiajac sie nad malym 80 litrowym zbiornikiem z panelem. Czytajac coraz wiecej zmienilem zdanie i postanowilem wystartowac od razu z 360 litrowyn zbiornikiem + przynajmniej 120 litrow w sumpie. Zgodnie z wszystkimi mozliwymi informacjami, ktore przyczytalem tak jest lepiej i latwiej, zwlaszcza dla poczatkujacego.

Chcialbym zalozyc akwarium typu "fish and soft corals", z docelowa opcja na twarde korale (kiedy sie naucze).

Ponizej zalaczam zestawienie sprzetu, ktory wstepnie wyselekcjonowalem. Prosze dajcie znac, czy taki zestaw jest ok, czy tez powinienem cos zmienic? W szczegolnosci jakie dac oswietlenie - chcialbym kupic jakis gotowy zestaw (dzienne plus nocne) tylko nie wiem jaki bedzie najlepszy - wybralem jeden - czy to ma sens?

Jesli mozecie mi rowniez poradzic w jednej kwestii. Przy zakladaniu chlodziarki woda wyplywajaca z sumpa (return pump) przechodzi przez chlodziarke i dalej do akwa. Czy w zwiazku z tym ma znaczenie, czy bedzie to pompa wewnatrz czy na zewnatrz sumpa i jaki bedzie mialo to wplyw na przeplyw.

Jesli chodzi o chlodziarke, to nie mam wyjscia musze ja zakupic. Mieszkam w Bangkoku a tutaj temperatury rzedu 32 to standard, w kwietniu potrafi byc 42, zaden wentylatorek nie da rady ;))

Akwarium - 120 50(h) 60 360(litrow)

Sump - 80 40(h) 40 128(litrow)

Skimmer - Deltec APF600

Light - Illummax MH Plus 4ft

return pump - Eheim 1262

Skimmer pump - Eheim 1048

powerheads - Tunze Turbelle Stream 6065 (x2)

chiller - Hailea HC-500A 1/2HP

RO/DI

bardzo dzieki

Szymek

To co napisałeś ma sens i sprzęt też chyba całkiem zgrabnie dobrany. Jedyne co bym jeszcze raz przemyślał, to rodzaj oświetlenia. To, które zaproponowałeś , to jak się nie mylę HQI, a czy nie lepiej pomyśleć od razu o panelach LEDowych?

Było w tym, temacie sporo dyskusji na tym forum, jak również na Aqua-Reef, i być może w tamtym rejonie świata jest możliwość zakupu fajnych lampek za pieniądze mniejsze niż w Polsce.

Acha i jeszcze pompa odpieniacza. Może to głupio zabrzmi, ale czy te pompy występują z wirnikiem igiełkowym?

Tak czy siak życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kosek :

Acha i jeszcze pompa odpieniacza. Może to głupio zabrzmi, ale czy te pompy występują z wirnikiem igiełkowym?

Tak czy siak życzę powodzenia.

Deltec działa z aquabee a ten Eheim 1048 bedzie go zasilał w wodę

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tak daleka dawno nikt sie nie meldowal!

Witam!

Sprzecik fajny i pasujacy. Nie zapomnij o automatycznej dolewce. Watro od razu pomyslec o miejscu na pojemnik na wode do tej dolewki.

Powodzenia!

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast drugiej pompy można podłączyć spływ odrazu do odpieniacza (metoda na tak zwanego bajpasa),

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi ;)

Co do ledow, to mam uczciwie mowiac problem, bo drogie france jak cholera. Musze to przemyslec.

Pompka Eheim1048 jest planowana do doprowadzania wody do odpieniacza (dzieki Jacku), wybralem ja patrzac na przeplyw. Ta pompka podaje 600l/h a odpieniacz ponoc pracuje najlepiej z 600 do 800 l/h.

Oczywiscie mozna go podlaczyc bezposrednio do splywu, tylko przy pompie powrotu z wydajnoscia 3000l/h nawet jesli wezmiemy obnizenie wydajnosci rzedu 20% przez chlodziarke to i tak przez skimmer bedzie przeplywac o duzo za duzo wody (czyli jakies 2400l). Czy to nie ma znaczenia? (nie wiedzialem jak do tego podejsc).

Oczywiscie planuje automatyczna dolewke, tyle ze w tym celu bedzie wiekszy sump. Chcialbym miec przynajmniej 60, najlepiej ok 100 litrow w zbiorniku na dolewce, tak zeby nie miec problemow z ewentualnymi dluzszymi wyjazdami.

Czy to ma sens?

Dzieki

Szymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Simon V12 Zasilanie odpieniacza ze spływu robi się w ten sposób że nie puszcza się całego spływu przez odpieniacz tylko robi się trójnik i tylko część wody puszcza sie przez odpieniacz, reszta splywa bezpośrednio do sumpa, ale ja też jestem zdania że dużo latwiej wyregulować odpieniacz kiedy jest zasilany przez pompę o odpowiednim przepływie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,

czyli kierunek jest dobry i na takim sprzecie moge spokojnie dzialac?

Pytam, poniewaz kilku kolegow np polecalo mi skimmera octopus reef czy jakos tak, ze niby to kopia bubble kinga - jakis komentarz o tym, czy warto, czy jednak zostac przy deltecu?

Dzieki

Szymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja radze nie zawracaj sobie glowy miekkimi koralami jesli docelowo planujesz twardziele,tylko od razu jak akwa dojrzeje wsadzaj pierwsze latwiejsze twardziele.Zmiana obsady jest dość upierdliwa,sam to przerabialem.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do oświetlenia nie znam tej lampy, co do LED-ów ceny faktycznie jeszcze są

za wysokie sam chciałem to zrobić na specjalnych diodach 100 W a;r taka dioda kosztuje

150 dolców + przesyłka z USA a potrzebowałem 7 sztuk jak przeliczyłem to okazało się że żarników do

HQI staeczy na 10 lat a jak dzisiaj nikt nie ma pewnośći jak naprawdę te diody będą działały

za kilka lat. Mam zrobiony cały dom na diodach i co ciekawe one też się przepalają pomimo

reklam mówiących o 10 latach świecenia nadal uważam że najlepiej łączyć HQI z T-8

u Ciebie wystarczy 2 x 150 W HQI 14 000 - 16 000 K + 2 x np 54 W T - 5 niebieskie.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

A ja radze nie zawracaj sobie glowy miekkimi koralami jesli docelowo planujesz twardziele,tylko od razu jak akwa dojrzeje wsadzaj pierwsze latwiejsze twardziele.Zmiana obsady jest dość upierdliwa,sam to przerabialem.

I tu się z Peńkiem zgodzę.

Jeżeli docelową obsadą mają być twarde, to chyba lepszym wyjściem jest darowanie sobie przynajmniej niektórych gatunków miękkich, czyli tych, które mogą stać się plagą. Xenia, Capnella, Clavularia, niektóre grzyby i pewnie wiele innych stają się po pewnym czasie chwastami. Ciężko je wytępić, więc może lepiej zwyczajnie z nich zrezygnować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.