Skocz do zawartości
smoki

Balling i wysokie Kh -help!

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęłam lać ballinga

Parametry startowe mizerne:

Kh: 7

Ca:340

Mg:1040

Koszmarnie rośnie mi Kh. Dramat.

Mam już:

Kh: 8,6

Ca: 370

Mg 1100

Co robić? Dawkuje 30 ml na 240l akwarium w którym rośnie sobie kilka szczepek korali.

Dlaczego to Kh tak szybko rośnie? Ktoś ma jakiś pomysł? Roztwory mieszał ktoś kto się zna więc są raczej OK.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8,6 to nie żaden koszmar :)Wapń i magneż też podskoczył.Jeśli dalej parametry będą rosły i będą Cię niepokoiły to zmniejsz dawki płynów:)

pozdrawiam


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufff. Wpadłam w panikę bo rośnie bardzo szybko.

Do jakiego Kh mam spać spokojnie?

I czy są preparaty żeby podbic sam wapń i magnez bez ruszania Kh?


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smoki a jakiego stosujesz ballinga. Tzn Ca i Mg lejesz w jednym płynie? Jeśli tak to możesz kilka dni lać nierówno, więcej tych płynów, a mniej na kh. Ale na razie lej po równo, zawsze to równowaga jonowa będzie zachowana. Choć są dwie szkoły :D. Jeśli mierzysz kh salifertem to odejmij 1 bo przekłamują.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są ,te same ,które lejesz w ballingu:)

Ja trzymam kh na poziomie 9.

Jeśli wszystkie parametry osiągną wartości maksymalne i dalej będą rosły,to zmniejsz ilość płynów.

pozdrawiam


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
brzydzi :

@smoki a jakiego stosujesz ballinga. Tzn Ca i Mg lejesz w jednym płynie? Jeśli tak to możesz kilka dni lać nierówno, więcej tych płynów, a mniej na kh. Ale na razie lej po równo, zawsze to równowaga jonowa będzie zachowana. Choć są dwie szkoły :D. Jeśli mierzysz kh salifertem to odejmij 1 bo przekłamują.

pozdro Grzegorz

Tak Mg i Ca razem.

Czyli przykładowo ile reszty roztworów przy tym na Kh w ilości 30 ml?

Mierze Salifertem ale cały czas więc wg niego rośnie.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość lanych płynów musisz ustalić doświadczalnie ,zmniejszając stopniowo i robiąc codzinnie testy.

pozdrawiam


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka masz obsade i co za tym idzie jaki pobór wapnia ale wg mnie te 30 ml na 240l to nie jest duzo.


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym, że to bardzo mało. Zwiększ spokojnie dawki. Zwierzęta i glony wyższe w miarę wzrostu Ca i Mg zaczną zwiększać ich pochłanianie i okaże się, że jeszcze kilka razy podniesiesz dawki. Nie martw się o kH bo masz w zasadzie bardzo dobry wynik. Jeśli zacząłeś niedawno stosować ballinga to czas równowagi nastąpi dopiero za kilka miesięcy kiedy ustalisz sobie w miarę stałe dawki, a kH ustabilizuje się na jakimś indywidualnym poziomie dla twojego zbiornika po dalszych kilku miesiącach. Na razie stopniowo zwiększaj dawki aż uzyskasz Ca na poziomie 420-430 a Mg do ok 1350. W razie czego zmniejszysz ilość dodawanego MgCl2x6H20 do roztworu chlorku wapnia żeby zawartość magnezu nie rozsła. Jak pamiętam to do swoich 250 ltr dolewałem ok. 200 ml każdego z roztworów. Większa ilość glonów wyższych potrafi szybko pobrać z wody Ca i Mg więc jeśli coś się zmienia w zbiorniku (np. rozrosną się glony w refugium, dołożysz koralowce) to musisz reagować pomiarem i korektą dawek. Sprawdź też jak się ma zawartość Ca i Mg w świeżej solance, bo jeśli mniej niż w zbiorniku to po każdej podmianie zmniejszysz zawartość tych pierwiastków w zbiorniku.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poeksperymentuje i powiem jak wyszło :D


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.