Skocz do zawartości
bohen

mój pierwszy ukwiał

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam prośbę o identyfikację i ewentualnie jakieś porady co do ukwiału, jest to mój pierwszy ukwiał więc troche ewentualnych rad praktycznych sie przyda:) jedyne co wiem o tym koralu to to że nie parzy, przynajmniej nie mnie:) musiałem sprawdzić z ciekawości, z góry dzięki pozdrawiam

4140-hpim1316_resize.jpg4140-hpim1314_resize.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rada - jeśli go masz w tych 27 litrach o któych wspominałeś w poprzednich wątkach to szybko pracuj nad większym zbiornikiem lub licz się ze śmiercią zwierzaka. Raczej nie znajdzie sobie miejsca i padnie.

Nie wiem ile masz światła ale wcześniej pisałeś o 18W , ja w 45l mam 3x 36W w powercompactach i wcale nie uważam że to za dużo.

Pomyśl jak chcesz zapewnić stabilne warunki w tak małym akwarium. Mi to udało się osiągnąć dzięki:

- termostabilizatorowi (temp wacha się pomiędzy min 26,2 max 26,3 :D )

- dozownikowi, mam w miarę stabilne PH, KH, Ca, i Mg na soli Prais

- regularnym podmianom, co 2 tygodnie około 20%

- dolewce Tunze osmolator, używam RO+DI z dodatkowym prefiltrem dla której TDS pokazuje 0

- dozowaniu suplementów i witamin , Grotech ABC i M

- dość wydajnemu odpieniaczowi Tunze

- dużej cyrkulacji około 40xpojemność zbiornika

No to chyba najważniejsze :D

W stabilnych warunkach ukwiał ładnie rośnie, mój potrafi się pompowac do około 20 cm i regularnie się dzieli :D Jak będziesz miał dobre warunki to może będziesz miał taki problem jak ja .... jak zmusić uwiał do przejścia. Po kolejnym podziale w tym roku mam 2 ukwiały z czego nie jestem w stanie wyjąć i odsprzedać zadnego z nich.

Twardo siedzą w skale i rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno, zanim wsadzisz jakieś korale to poczekaj aż ukwiał przestanie łazić (o ile przestanie). Może i Ciebie nie parzy ale korale na 100% odczują skutki kontaktu z ukwiałem. Chyba większość SPS i LPS obumiera w miejscach kontaktu z ukwiałami. U mnie kontakt odczuły seriatopory, acropory i hydnopory. Xenia równiez padła tam gdzie stykała się z ukwiałem.

Jedyne do nie chowało się przed ukwiałem a nawet wręcz przeciwnie, to ukwiał uciekał przed kontaktem z tym koralem to Cladelia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narazie nie planuje zwiększać zbiornika, mam jeszcze dwa akwa słodkie 240 z paletkami i 60 krewetkarium, ale ich nie przerobię a na więcej nie mam miejsca.Światła mam w tym akwa może nie za dużo ale chyba nie za mało bo mam pc 18W biało niebieski 10000K, pc 11W biały 10000K i rządek 12 diod niebieskich jako nocne ale świeci się 24H, Termostat mam elekrtoniczny aquaela od razu mi załącza światło, dolewkę zrobiłem grawitacyjną nad zbiornikiem z kroplówki i spisuje się całkiem dobrze, do wody dolewam preparaty, taki amatorski baling, podmieniam około 3 litry wody na tydzień, woda zawsze uszykowana w baniakach dużo wcześniej, urabiana narazie z soli am, potem pomyśle o jakiejś lepszej, ja dozuje dodatkowo jod i witaminki, odpieniacz mam może nie tunze ale umieszczony w kaskadzie na kostce lipowej i codziennie mi ponad połowe zbiorniczka brunatnej piany zrobi.

cyrkulacji dodatkowej nie mam ale kaskady robią spory ruch wody bo jedna ma 1050 l/h a mniejsza 650 l/h czyli 62 razy więcej niz ma pojemnośc akwa, duża jest troche skręcona bo dawała aż za mocno

Narazie ukwiał znalazł sobie miejsce w szparze pod skałą i już 2 dzień tam siedzi więc chyba mu się podoba i jakby co mi też się podoba, najlepsza miejscówka jaką mógł znaleźć. Koralo jest już tu sporo ale narazie tylko jeden twardziel:( Ten ukwiał nie wygląda żeby maiał się aż tak bardzo pompować, wie ktoś co to wogóle za odmiana, i czy plankton mu wystarczy jako posiłek:)

parametry mam chyba dobre, wczoraj mierzyłem, tylko magnezu mam za mało ale powoli zwiększam bo dopiero wczoraj załatwiłem sobie test żeby sprawdzić.

Ca- 400 salifert

380 JBL

dodałem 0,4 ml do wody i 1 ml do dolewki

Mg- 400JBL

dodałem 2 ml do wody i 3 do dolewki

NO2- 0,04 salifert

ph- 8,2 sera

kh- 6 sera

PO4- 0,1 sera

No3- 25 sera (zacząłem stosować voodka method żeby trochę obniżyć)

Co ty na to ukwiał powinien dać rade:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zycze powodzenia

dalej uwazam ze malo swiatla bo to ze swiatla takie ukwialy czerpia pozywienie przez glony, ew mrozonki.

malo wapnia i magnezu i odstaw wodke. Ukwialy nie przepadaja za alkocholem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bohen,

z tym Mg to chyba pomylka. Moze sprawdz zawartosc Mg w nowej solace albo popros jakiegos znajomego, zeby sprawdzil innym testem.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie nie znam zbytnio nikogo kto by miał testy do solanki, porzyczyłem właśnie od kolegi z forum test jbl łaczony magnez z wapniem i wynik łączony wyszedł 800 a mam 400 wapnia czyli niby magnez jest 400, 3 razy mierzyłem bo tez nie dowierzałem:(

A ukwiał sobie znalazł miejscówke na pierwszym planiei to mi sie podoba, tylko cały czas nie moge znaleźć co to za odmiana uwiała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.