Skocz do zawartości
Iceberg

Co sadzicie...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...dostalem dzis link od Przemka (Pastadu),ktory bardzo mnie zaciekawil...jest on po francusku ale zdjecia sa bardzo przejrzyste i kazdy sobie nawet bez jezyka poradzi w zrozumieniu tego systemu...wydaje mnie sie ze system ten naprawde jest skuteczny i nasza woda moze byc krysztalowa.Pierwsza rzecza zaslugujaca na uwage to "micron bag",ktory jestodpowiednikiem waty w filtracji mechanicznej...problem z wata to oczywiscie wyjmowanie jej przy ktorym naruszamy caly syf ktorego czesc znow wpada do obiegu,wata cieknie i trzeba uzywac wiaderek,poza tym wyjmujac ja trzeba odlaczyc dolewke bo zmniejszy sie objetosc i osmolator zacznie pompowac wode...same niedogodnosci a taki "micron bag" to pare sekund roboty...opisywal to Delbec ze Sprungiem w czesci trzeciej...ja od niedawna na wylot skimera daje skarpete i rzeczywiscie syfek sie zbiera...ciekawe tez jest rozwiazanie boxu na ktorego dnie osadza sie detrytus podrywany z akwa...do tego sluzy kranik ktory jest powyzej rurki i dziala jak odkurzacz (proste i genialne)...cos na zasadzie hydrauliki w kranie,brudna woda plynie a wieksze jej czesci zatrzymuja sie w syfonie (chyba tak to sie nazywa)...Misio z linku zrobil ten box bardzo duzy ale ja mysle ze mozna zrobic mniejszy ,nawet z reaktora planktonu...po prostu sciac go u gory i gotowe,kranik juz tam jest...mozna tez samemu zmajsterkowac taki boxsik...czy ktos z Was uzywa takiego rozwiazania...??...Pewnie problemem bedzie tu na pewno odfiltrowywanie phytoplanktonu ale "micro bag" mozna dostac 20m,50m czy 100m...Ciekawy jestem Waszych opini...Pozdrawiam...RvI... a oto link http://www.reef-guardian.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1508


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tylko po co tak silnie filtrować mechanicznie? W dodatku przy takim odpieniaczu? Trzeba pamiętać że w "sieczce" osadzającej się w jakich skarpetach jest mnóstwo mikroplanktonu jak pewnie również grubszych żyjątek jak kiełże czy mysis, po co to wywalać z systemu? Moim zdaniem im więcej ogniw zostawimy w naszym mini łańcuchu pokarmowym, tym bliżej naturalnych warunków, a im bliżej natury tym łatwiej i bardziej stabilnie dla zbiornika. Poza tym to fajna filtrownia, lubię takie "pod linijkę", miło popatrzeć że są na świecie podobni zboczeńcy:clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wlasnie o to mi chodzilo,ze jezeli wywiaze sie z tego jakas dyskusja to bedzie dotyczyla planktonu,phyto czy zoo.Jak sie okazuje odpieniacz,nawet najlepszy nie oczysci wszystkiego i przez rure powrotna wywala te wieksze czasteczki,dzieki czemu woda jest idealnie czysta w sumpie czy panelu nie zbiera sie nic,wiec nie trzeba ich mechanicznie czyscic.Jest to jakby potrojna filtracja...odpieniacz,wylapywacz detryrusu krazacego w obiegu i na koncu jeszcze jedna filtracja,ktora wylapuje te najdrobniejsze czastki...troche to przypomina osmozer,tylko mamy go w samym akwa...Seb,wlasnie to mnie troche martwi ze stosujac te metode zatrzymam wszystkie najmniejsze zywe stworzonka lacznie z phyto...ja karmie w bardzo duzych ilosciach pare razy dziennie (phyto,zoo i plankton syntetyczny)...mysle ze rozwiazaniem bylo by kontynuowac takie karmienie albo nawet zwiekszyc podczas ktorego odcinamy system...fakt ze wtedy zuzywalibysmy wieksza ilosc pokarmu,ktory by sie po prostu marnowal ale marnuje sie i tak u wszystkich gdyz wieksza jego czesc szybko wylapywana jest przez odpieniacz...postanowilem sprobowac te metode...na razie z samym "micron bag"...zakladajac zwykla torebke na wegiel do odplywu odpieniacza widze ile dziadostwa moze sie tam nazbierac w bardzo krotkim czasie...swoja droga ciekawy jestem jaki rozmiar ma phytoplankton i czy rzeczywiscie bylby zatrzymywany...jak napisalem wyzej filtry te mozna dostac w roznych rozmiarach (mikronow)...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polemizowałbym ze stwierdzeniem, że te woreczki (ecosystem to chyba produkuje?)są w stanie wyłapać zooplankton zresztą, tak czy siak wylatuje dzięki odpieniaczowi.

Syfek w niedużej ilości na dnie sumpa to całkiem normalna rzecz, taka skarpeta może się przydać gdy mamy glony i je oczyścimy z szyb czy skał bez podmiany ale równie dobrze można użyć kawałka waty nałożonej na pompę cyrkulacyjną.

Jestem sceptyczny wobec pojmowania tej skarpety jako jakiejkolwiek metody- jako dostawka po wzburzeniu jakiegoś syfu ok- ale żeby wyłapała nam plankton...

BTW mnie samo zdjęcie tej butli CO2- na podstawce czy bez nad szkłem przeraziło, tymbardziej, że lecą wężyki niżej i pewnie poruszyć nie trudno. No i ten komputer pod ladą- lansik jest, ale ja bym go utopił po 2 tygodniach:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.