Skocz do zawartości
gottrek

Trzymanie skały w ciemności

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako, że skałę w moim akwa porasta Wrangelia i zaczynam jej mieć dość pomyślałem sobie, o wyjęciu części skały najbardziej porośniętej przez tego chwasta i trzymanie jej w ciemności.

Widzę to tak, że wyjmuję trochę kawałków skały na których nie ma innego widocznego życia w postaci jakiś np.: miękasów i wkładam taką skałę wraz z wodą odlaną z akwa do jakiegoś pojemnika plastikowego, w którym umieszczam też pompkę cyrkulacyjną. Jak myślicie taki powiedzmy tydzień w ciemności usunie tego glona?


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie glony obumra w ciagu kilku dni. Jednak przetrwalniki zostana w skale. Wroci swiatlo - wroca glony. Nie wiem jaki okres zdolnosci do wzrostu maja przetrwalniki ale na pewno jest to okres spory.

pozdrowienia z kowar ;-)

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest cos takiego co amerykanie nazywaja live rock cooking.

jelsi dobrze pamietam polega to na umieszczeniu skaly w ciemnosci w wodzie z cyrkulacja na okres okolo 6-10 tygodni.

w tym czasie podobno skala pozbywa sie fosforanow jakie zaabsorbowala wczesniej.

pytanie czy w Twoim przypadku to cos pomoze ? czy problemem jest skala czy moze woda ?

ja trzymalem swego czasu kilka dni skale porosnieta glonami, jakies dwa tygodnie w ciemnosci. glony rzeczywiscie zostaly przetrzebione, ale niestety nei w calosci, to co pozostalo przybralo kolor lekko szarawy i za cholere nie udalo mi sie w calosci wyplenic.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę z tym glonem już taką kupiłem. Myślę poprostu o innym sposobie niż zakup dolabelli czy jeżowca lub nawet kilku jeżowców żeby wyczyściły skałę. Taki sposób z zaciemniem stosuje właściciel lokalnego sklepu zoologicznego. On wkłada nową skałę dostarczoną do sklepu właśnie do dużego pojemnika z cyrkulacją. Skałą jak sobie tak poleży jest "biała" i czysta. Tak sobie pomyślałem jakby się wrangelia zachowała przy takiej operacji.


240L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gottrek pamietaj o jednej zasadzie, zawsze nalezy likwidowac przyczyne a nie skutki plagi. Rob wieksze podmiany wody sprawdz ile masz PO4 zwieksz cyrkulacje i KH. Za 2-3 tygodnie zobaczysz, a zobaczysz ze plaga minie lub ustapi w znacznym stopniu.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwyższanie KH nie jest sposobem na glony:nono

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Podwyższanie KH nie jest sposobem na glony:nono

To cos nowego. Jezeli tak twierdzisz to moze rozwiniesz temat.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu rozwijać? Sposobem na glony jest wyeliminowanie lub ograniczenie do minimum przyczyn ich powstawania, a nie leczenie skutków i to przez podnoszenie KH. Z drugiej strony to jakie jest Twoim zdaniem KH które pozwoli pozbyś się glonów?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marius :zawsze nalezy likwidowac przyczyne a nie skutki plagi
seb :wyeliminowanie lub ograniczenie do minimum przyczyn ich powstawania, a nie leczenie skutków

déjà vu ? :)

Podbicie KH powoduje wzrost PH co stawia glony w bardzo niekozystnych warunkach. Jezeli gottrek zastosuje sie do tego co wczesnij napisalem to podbicie Kh napewno przyspieszy znikanie glonow. Skoro Pan moderator twierdzi ze to nie prawda to widocznie tak jest.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan moderator twierdzi że "podbicie" KH może przynieść więcej szkody niż pożytku i absolutnie nie jest sposobem na plagę glonów. Weź pod uwagę że ktoś może wziąć Twoje rady serio i wprowadzić je w czyn w trybie natychmiastowym, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego jakie to może przynieść skutki więc bądź precyzyjny w tym co piszesz i odpowiedz na moje pytanie JAKA wartość KH pozwoli się pozbyć glonów i jak ma wyglądać samo PODBICIE do tej wartości?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze sie zgodzic, kiedys probowalem walczyc z pewnym glonem (odmiana Caularepy) podnoszac kH (i potem rownoczesnie Mg), i skonczylo sie to niewesolo, rozchwiala sie cala chemia zbiornika. (dodzedlem z kH do 14-15, z Mg do 1450)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh... nie mialem na mysli zeby podbijac KH do 15 czy 20... zreszta niewazne..


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marius, cały czas dążymy do tego CO konkretnie miałeś na myśli, ale skoro nieważne to trudno.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie dla wielu gatunkow glonow niskie kH oznacza lepsze warunki do rozwoju, wiec utrzymywanie wyzszego jest dobrym pomyslem, tylko watpie czy rzeczywiscie w tym przypadku nalezy traktowac to jako metode na zwalczenie, jak inni zauwazyli glowne przyczy leza gdzies indziej.

a o kH to rzeczywiscie mowi sie, ze aby nie pomagac glonom to nalezy trzymac je na poziomie powyzej 8dkH, czyli mniej wiecej na poziomie wartosci jaka normalnie wystepuje w wielu prawidlowo prowadzonych zbiornikach. wiec pytanie jakie masz kH teraz? bo jesli wieksze to pewnie niewiele wiecej zdzialasz podbijajac w gore. jesli nizsze to warto troche podbic.

ja pamietam, ze kiedys po podbiciu kH w moim akwarium blyskawicznie zniknely cyjano - tylko nie jestem pewien czy to na 100% zmiana kH spowodowala, czy akurat to sie zbieglo w czasie...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem glony w starym akwarium mimo dobrych wynikow testow i nie moglem sie ich przez dluzszy czas pozbyc (kH=6).

Podnioslem kH do 14 i tak utrzymywalem przez kilka tygodni. Az przyjemnie bylo patrzec jak sie to glonom nie podobalo. Wziely i znikly. Po zmniejszeniu kH do 7-8 juz nie wrocily.

W szczepkarium na osobnym obiegu (tam nie ma ryb) rosna glony mimo NO3 = 0 (Salifert) i PO4 = 0 (Macherey&Nagel i Rowa). kH = 7. Byc moze jest tam minimalna ilosc pokarmu, bo przeciez z czegos musza zyc, ale o obnizeniu parametrow, raczej nie moze byc w tym przypadku mowy. I znowu nasuwa mi sie mysl o podniesieniu kH...

To juz tak jest, ze w niektorych zbiornikach gdy pojawia sie glony, to potrafia przezyc b. dlugo, natomiast gdy je raz wytepimy, to mimo takich samych warunkow jakie byly poprzednio, glony juz nie wracaja. Przynajmniej tak bylo u mnie na starej skale.

O ile wiem, to Wrangelia moze byc bardziej wytrzymala...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, jakie masz światełko nad tym szczepkowym?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwyzszania KH powoduje zanik glonów jednak nie wszystkich . Większośc glonów nie lubi ekstremalnych parametrów jak wysokie zasolenie czy wysokie KH stąd ich zanik . Podniesienie MG również wpływa na ograniczenie populacji.

Druga ciekawostką jest to czym podnosimy KH , jesli ballingiem to na efekty trzeba poczekać dłużej , ponieważ KH podnosi równiez Ph. Wysokośc Ph wpływa an poziom amoniaku , czym niższe Ph tym niższy amoniak. Poziom amoniaku przy Ph 8.1 jest trzy krotnie wyzszy niz przy Ph 7.8.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eb

tez o swiatelku myslalem. Tam sa T5 1W/l, polroczne.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było czysto na świeżym HQI+t5, później na samych T5 też ok, później była katastrofa bo lampa mi wpadła do wody i na biegu kupiłem lampy hqi i używane żarniki, ponad roczne, zbiegło się to w czasie z wakacjami i tradycyjnym letnim odpuszczeniem sobie systematycznej opieki i do tej pory z łąki zielonej wyjść nie mogę. Myślę że wypalanie się żarników czy świetlówek może się wiązać z ich "ocieplaniem" tzn spadkiem temperatury barwowej, co z tym idzie sprzyja takie swiatło wzrostowi glonów, myślę że u mnie cos takiego mam teraz, co dziwne koralom to służy, kolory jak na zeo, ale nie ma się co dziwić jeśli cały baniak jest refugium:clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.