Skocz do zawartości
diabełek

Nowe Akwarium i projekt do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Po dosyć długim okresie czytania, oraz kilku postach na forum nadszedł czas na ,,sfinalizowanie’’ mojego akwarium. Poniżej przedstawiam ,,setup’’ zbiornika do oceny forumowiczów:

- szafka 61x51x70 (już stoi)

- akwarium 61x51x45 - ponieważ będzie stało w rogu pokoju, dwa boki ze szkła OW oraz komin trójkątny w rogu. Zrzut, rewizja, powrót – śrubunki 20

- hydraulika - sump 45x34x34 (ograniczony pojemnością szafki)

- oświetlenie Aqua Medic ocean light 1x150W + 2x24W (już posiadam)

- cyrkulacja Koralia 1 x 2

- pompa obiegowa New Jet 1200

W związku z powyższym bardzo prosiłbym o wszelkie sugestie związane z projektowaniem hydrauliki.

Szczególnie interesuje mnie wysokość komina oraz sam sump.

Za wszelkie sugestię oraz pomoc z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam,

diabełek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Diable!

Mozesz przemyslec, czy rura (lub waz) powrotna nie moze byc poprowadzona poza akwarium (przez wierzch). To by zmniejszylo wymiary komina, ktorego wysokosc razem z grzebieniem powinna byc nieco nizsza niz wys. akwarium (1-2cm wystarcza).

O sumpach mozna czytac tygodniami, raczej nic nowego tu nie wniesiemy. Kombinacji jest sporo.

Warto na zrzucie, tuz przed sumpem, zamontowac zawor. W innym przypadku dzwieki zrzutu beda ludzaco przypominaly spuszczanie wody w wc.

Poczytalbym jeszcze, czy dwie Koralie 1 wystarcza.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Stani,

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Oczywiście zawór na ,,zrzucie'' będzie. Ponieważ akwarium będzie otwarte, chcialbym aby poziom wody w akwarium był jak najwyższy. Ten jeden centymetr będzie ,,bezpieczny''?

Co do sumpa, zdaje sobie sprawę z braku rewolucji w projektowaniu. Bardziej mnie interesuje ilość komór, które powinny w nim być i czy pojemność około 52 litrów będzie wystarczająca.

Pozdrawiam,

diabełek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden cm bedzie bezpieczny, ale niezbyt wygodny w uzytkowaniu. Troche wode rozbujasz przy myciu szyb i juz chlupie...

52 litry sumpa wystarcza. Nie chcialbym na temat komor sie wypowiadac, poniewaz prawie wszystkie konstrukcje opisane na forum sie sprawdzaja, rowniez te bez przegrod.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani,

w porządku. Dziękuję. Więc zostawię 1,5 centymetra, wyskość komina wraz z grzebieniem powinna wynosić 43,5 centymetra.

Powoli zabiorę się do projektu zbiornika, który przekażę do osoby która będzie kleić akwarium.

Jeszcze jedno pytanie: Jak wygląda sprawa z ,,głosnością'' hydrauliki. Jest to kwestia ustawienia? Zalezy mi bardzo na ciszy. Pokój sypialny, więc nie chciałbym zaraz likwidować akwarium z uwagi na protesty drugiej połówki.

Wciąż mam dylemat z odpieniaczem. Co myślisz o tym: ODPIENIACZ NW-110-6520 OCTOPUS. Ewentualnie co poleciłbyś jako sprawdzone rozwiązanie. Oczywiście w rozsądnych pieniądzach.

Pozdrawiam,

diabełek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydraulike wyciszysz, ustawiajac ww.zawor w ten sposob, ze rura zrzutu bedzie w kominie calkowicie zalana i odrobinka wody bedzie sie przelewac przez rezerwe.

Nie znam Octopusa, ale ilosc podawanago powietrza nie powala. Trudno mi go ocenic. Nie mialem tez Delteca, ale z wielu wypowiedzi mozna go smialo zakupic i raczej uzywany nie jest drogi. Prywatnie, to do takiego akwarium bralbym odpieniacz ktory znam: H&S dla 850 litrow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralie 1 będą zdecydowanie za słabe. Powinieneś mieć raczej dwie koralie 3.

Miałem kiedyś zbiornik 60x50 x55 wys. i chodziła tam koralia 4 i było mało. Dwie 3 będą ok.

Co do pompy głównej to NJ 1200 też będzie bardzo mało, weź NJ 2300 to będzie ok.

Z tym jednym centymetrem od krawędzi to przegięcie. Miałem tak u siebie bo zrobiłem z boku przelew i nie miałem wyjścia poziom był jakieś 1 do 1,5 cm poniżej krawędzi. Przy zanurzeniu ręki do dna i niewielkich ruchach woda mi się wylewała. Będziesz na siebie wściekły. Daj komin o 5 cm niższy od krawędzi zbiornika. Przyklej normalnie prowadnice grzebienia. Grzebień wciśnięty w prowadnice wystaje na ok. 2 cm w górę, a możesz go wysunąć jeszcze prawie o dwa cm co da prawie 4 cm wysokości grzebienia. Woda spiętrza się na grzebieniu więc będziesz miał i tak maks 2 cm od krawędzi a jak wyłączysz pompę to zejdzie do 5 cm poniżej krawędzi i spokojnie bez wylewania wody popracujesz w zbiorniku. Zawsze masz możliwość zrobić sobie samodzielnie wyższy grzebień , ale komina szklanego sobie nie obniżysz. Piszę tu o wymiarach grzebienia AquaMedica.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Rah,

Dziękuję za twoje cenne uwagi. Wezmę je pod uwagę, oczywiście. Patrząc na Twoją stopkę, mam pytanie. Jaka cena byłaby tego odpieniacza i czy wystarczający by był do mojego przyszłego zbiornika. Proszę o odpowiedź na priv.

Swoją drogą jak wysłać prywatną wiadomość.

Stani Tobie również bardzo dziękuję za zainteresowanie moimi ,,dywagacjami''.

Pozdrawiam,

diabełek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.