Skocz do zawartości
willyfog

moj set-up do oceny przed wydaniem kaski

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

wlasnie zdecydowalem sie po wielu latach slodkowodnego na solniczke (tzn. idea kielkowala ze 2 lata) teraz czas do czynow.

Wiec kostka 75x75x55 (309L) z sumpem 110L. Cala reszta sprzetu opisana w pliku. Szafke i stelaz wykonam sam, akwa u TheWald'a.

Ze wzgledu na ograniczenia budzetowe jestem zainteresowany sprawdzeniem przez was czy to co zaproponowalem dla wariantu 1-g0 ma sens czy moze wymienilibyscie czesc sprzetu na cos innego.

Akwarium docelowo ma byc dla miekasow (w wiekszosci) + moze jakies mozgowce + kilka doslownie rybek.

Prosze o weryfikacje abym nie walnal jakiegos byka.

1083-warianty.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć:)

Tak na szybko to nie kupowałbym napewno żadnego z zestawów testów, kupiłbym podstawowe czyli KH, Ca i Mg Saliferta, zamiast refraktometru kupiłbym duży spławik Tropic Marin, z odpieniaczy szukałbym używanego APF-a, lub jeśli chcesz nowy to nowego.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym raczej świetlówki T5 zamiast T8 - mają większą efektywność świetlną i nieco mniej grzeją. A odpieniacz Beast 400P nadaje się może na 100l - dosłownie kilka dni temu też ten "numer" przerabiałem w sklepie... nie kupuj go. No i przy 300l pojemności 30kg skały to będzie nieco mało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ogólnie wszystko ok ale?:

Obiegową dałbym wieksza a zamiast atmana wstawil JVP różnica 20paru złotych a wydajniejsza

Odpieniacz jak najbardziej przeciw prądowy więc brzęczyk i midiflotor odpada nie będzie ci potrzebny

Im wiekszy odpieniacz tym lepiej:)

Dolewke polecam od dr_wit http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

jest tańsza a tak samo dobra:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb

z tym odpieniaczem to masz chyba racje

Radek Ch

dzieki za info, wstawiam T8 ale z LEDow gdyz sa T8 LED sa nieco lepsze od T5 LED. Skaly moze faktycznie malo wiec tutaj cos pomysle.

zako

a ta dolewka to nie jest czasem z projektu SKALAR-a (na tej samej stronce co komputer SKALAR)? A odpieniacz faktycznie przeciwpradowy (na liscie sa tez inne gdyz sie zastanawialem nad innymi mozliwosciami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
willyfog :wstawiam T8 ale z LEDow gdyz sa T8 LED sa nieco lepsze od T5 LED.

Jestem ślepy i jest mi wstyd, że nie doczytałem :) W takim razie, skoro podsumowanie dla wybranego przez Ciebie oświetlenia daje ponad 2.700zł, to może warto zastanowić się nad dwoma modułami Pacific Sun? 2x90W wyjdzie Ci niecałe 2.400zł i dużo zaoszczędzisz na przestrzeni i pracy przy budowie oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek Ch

ale niestety nie na temperaturze i rachunku za prad, do tego zywotnosc lampy jest mniejsza niz LED. Wlasnie zrobilem porownanie kosztow obu rodzajow oswietlenia dla 2 letniego uzytkowania:1083-porownanie swiatla.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

willyfog: ale kolega Radek Ch mial chyba na mysli lampy modululowe LED


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
willyfog :

aaa, to sorki sie naleza:bump1

ale widze ze ich wymiar to 400x210x70mm a skoro mam kostke 750x750 to 2 sztuki mi nie wejda. do tego mam watpliwosci co ze swiatlem aktynicznym (czy ten modul to ma?)

Jak to nie wejdą?

Nie zmieścisz 400x420x70? nawet zachowując 10 cm odstępu między nimi dasz radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
thomash666 :
willyfog :

aaa, to sorki sie naleza:bump1

ale widze ze ich wymiar to 400x210x70mm a skoro mam kostke 750x750 to 2 sztuki mi nie wejda. do tego mam watpliwosci co ze swiatlem aktynicznym (czy ten modul to ma?)

Jak to nie wejdą?

Nie zmieścisz 400x420x70? nawet zachowując 10 cm odstępu między nimi dasz radę :)

Mądrala się znalazł, jak złączy dłuższymi bokami to się zmieści, ale jak krótszymi to nie :)

P.S.

Nie widać zdjęcia twojego setupu.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
willyfog :

mam watpliwosci co ze swiatlem aktynicznym (czy ten modul to ma?)

Są moduły o temperaturach barwowych 10000, 14000 i 16000k - tak więc do wyboru, do koloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra teraz kumam, ja przeczytalem ze wymiar jednej to 420x400 i dlatego tak sie dziwie ... o co wam chodzi

a to czasem nie bedzie tak ze jak dam jeden modul 10000 a drugi 16000 to bedzie to widoczne w akwa ze jedna strona bedzie inna od drugiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale swoją drogą to nie wiem, czy te wymiary lamp są prawidłowe, bo one rzeczywiście wyglądają bardziej na kwadraty. Zapytaj lepiej Przemka o wymiary tych lamp.

Niedługo w ofercie mają być ponoć regulowane w zakresie temperatury barwy to sobie sam ustawisz. A teraz to trzeba raczej zobaczyć na żywo przed kupnem, co lepiej ci pasuje, bo każdy odbiera światło inaczej, jednemu już przy 14000K będzie niebiesko, a innemu dopiero od 20000K. Popatrz na tematy doboru żarników, każdy ma inne zdanie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

willyfog czy to ten sam co SKALAR to tego niewiem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, oto moja koncowa lista zakupow

1083-listakoncowa1.jpg

Odpieniacz, grzalki, grzebienie oraz inne rzeczy postaram sie kupic z drugiej reki, jak ktos ma na zbyciu to prosze na priv.

Niemniej pozostaje kwestia oswietlenia LED, ktore po ogladnieciu kilku zdjec i uslyszeniu kilku opinii moim zdaniem ma 2 wady:

- mala ilosc swiatla aktynicznego i chyba bede musial dolozyc T5 w tej barwie

- za duza przenikalnosc swiatla gleboko do wody powodujac wycofywanie sie LPSow oraz Grzybkow w zacienione miejsca - bede musial lampy powiesic na wiekszej wysokosci lub poczekac na wersje z regulacja natezenia swiatla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o podłożu...:)


Akwarium CUBE 45x45x45 91 l

Sump ok 30l

Lampa Giessman Teszla

Odpieniacz Deltec 1350

Blau 4000 plus NW 1600

Pompa Obiegowa Tunze

Automatyczna dolewka Blau

Chłodzenie 4 chińskie wiatraki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rah :

Ale swoją drogą to nie wiem, czy te wymiary lamp są prawidłowe, bo one rzeczywiście wyglądają bardziej na kwadraty. Zapytaj lepiej Przemka o wymiary tych lamp.

Wisi u mnie, wymiary się zgadzają.

@willyfog cyrkulacja moim zdaniem o dużo za mała, obieg też celuj w okolicach 3500 a nie 2500.

Jak robisz taki baniak to wyciągnij go w góre do 120x60x60, będzie naturalniej i bardziej proporcjonalnie. Wtedy ledy możesz powiesić i nie obawiać się, że:

willyfog :

- za duza przenikalnosc swiatla gleboko do wody powodujac wycofywanie sie LPSow oraz Grzybkow w zacienione miejsca - bede musial lampy powiesic na wiekszej wysokosci lub poczekac na wersje z regulacja natezenia swiatla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zostawił 50 wysokości, tym bardziej przy głębokości 60, nie dosięgniesz do dna przy wysokości 60 cm, nikt nie ma takich długich rąk:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też sięgam do dna a mam zbiornik 140x60x60 cm z doklejoną koroną w AM na wysokość dodatkowe 10 cm. Ale to już jest totalne maksimum i rzeczywiście trudno już się obsługuje coś przy dnie. Bez ramki nie miałbym żadnego problemu.

@willyfog odpieniacz możesz spokojnie kupić z drugiej ręki, ale grzebień to jest przyklejany trwale więc nie bardzo. Grzebień o długości 30 cm to koszt ok. 30 zł.

Druga sprawa grzałki raczej nie polecam z drugiej ręki. Ja używam maksimum 2 do 3 lat i wywalam profilaktycznie. One tracą szczelność i dochodzi do przebicia. Kilka miesięcy temu wywaliłem grzałkę sera 300 W. Coś mnie lekko szczypało, jak wsadzałem rękę do sumpa, ale w morskim to częste przypadki. Jednak po wyłączeniu grzałki okazało się, że już mnie nic nie szczypie. Jak obejrzałem to w środku było już trochę wody. Tak więc z grzałkami nie ma żartów i trzeba je zmieniać, jak tylko zaczynają w środku parować.

Skały 30 kg w takim zbiorniku to strasznie mało, powiedziałbym dwa razy za mało. Z drugiej strony jeśli rzeczywiście tak mało to nie będzie przeszkadzać w cyrkulacji więc starczą ci dwie pompy ale za to np. JVP 102 lub dwie Koralie 4. Jeśli jednak zwiększysz ilość skały do chociażby tych 15% to pomyśl jeszcze o jednej pompie z tyłu zbiornika. Powiem szczerze, że byłem użytkownikiem obu tych pomp i przy długości zbiornika 140 cm nie sięgały do drugiego końca, czyli w bocznych strefach miałem strefy bez przepływu. Może w twoim krótszym nie będzie problemu, ale wybieraj tylko model JVP 102 lub Koralie 4, słabsze nie sprawdzą się.

No chyba, że wybierzesz coś z tunze o przepływie 6500 ltr/h to wtedy dwie pompy załatwią sprawę.

Ja mam teraz u siebie dwie regulowane tunze 6100 o przepływie maks 12000 ltr/h każda wspomagane jedną koralią 4 za skałkami (wymienie ją też na regulowaną tunze) i teraz mogę powiedzieć, że jest dobra cyrkulacja.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale komu gratulujesz? Mi, że sięgam? :) czy cóś inszego? :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.