Skocz do zawartości
kapuhy

Gotowe zestawy - porównanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich pozytywnie zakręconych morszczaków. Co prawda przywitalem się już w dedykowanym temu temacie, ale z moich obserwacji wiem, że zazwyczaj pies z kulawą nogą tam nie zagląda - stąd repeta :)

Przygoda z morszczyzną bardzo kusi, ale dla zielonego w temacie ilość informacji do ogarnięcia jest ogromna. Na pewno dość ciekawym i godnym rozważenia rozwiązaniem na początek jest start na gotowcu. Ponieważ informacje o różnych zestawach są po forum rozsiane i niewygodne do porównania, założyłem nowy topik. W dziale dla nowicjuszy - bo hardcorowcy pewnie obok takich zabawek nawet nie chcieliby stanąć :)

Nie chcę wnikać w to, czy lepiej kupić zewstaw, czy sklecić pierwszy baniak samemu - tutaj zdania na pewno będą różne. Za to bardzo chętnie poznałbym opinie nt. dostępnych na rynku zestawów - który polecacie, fusy plusy i minusy, odniesienie do cen itp.. Sugestie nt. niezbędnych lub rozsądnych poprawkach też są mile widziane.

Przed ew. zakupem pod uwagę brałem głównie trzy zestawy:

- Reef Box w trzech odmianach, 80/100 l., dostępny chyba tylko w jednym wiadomym sklepie :), cena na obecną chwilę od 800 zeta

- ReefMax 80/106 l., można go kupić od ok. 1300 zł

- Sera Marin Cube 130, 130/160 l., ceny od 1350 zł, chociaż gdzieś przewinęła mi się oferta za 1100 zł

Znalazłem jeszcze zestaw Nano w trzech pojemnościach, ale cenowo już mocno odstaje od reszty (ponad 2 koła z szafką za 80l), a na dodatek z pojemności aż 1/3 zajmuje panel i dolewka. Podobnie z Aqua Medic Chromis 160 l., cena już w okolicach 3 tyś.

Osobiście skłaniałbym się ku ReefMaxowi, z uwagi na dość dobre oświetlenie ze sterowaniem, miłe oku proporcje, estetykę zestawu, odpieniacz... Ciut gorzej jest z głębokością (bez panelu to tylko ok. 30 cm), do dokupienia też na bank cyrkulacja.

Reef Box plusuje ledowym oświetleniem w najdroższej wersji, a Sera z kolei większą pojemnością, jednak oba zestawy zniechęciły mnie kształtem (jakoś kostki nie rzucają mnie na kolana, ale de gustibus...). Zwłaszcza Sera z jej wysokością zupełnie mi nie leży i nijak się ma do bidnego fabrycznego światełka.

Co sądzicie o tych zestawach, może macie propozycje przeróbek (bez szaleństw), zmiany funkcjonalności paneli, a może polecicie inne gotowce? Zdjęcia działających w/w baniaków również mile widziane :D Tylko proszę, nie przekonujcie do robienia baniaka samemu - nie dla wszystkich to najlepsze wyjście.

Pozdrawiam.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tych zestawach, może macie propozycje przeróbek (bez szaleństw), zmiany funkcjonalności paneli, a może polecicie inne gotowce? Zdjęcia działających w/w baniaków również mile widziane :) Tylko proszę, nie przekonujcie do robienia baniaka samemu - nie dla wszystkich to najlepsze wyjście.

Pozdrawiam.

Witaj,

ja mam reefMax'a od 6 miesięcy i jak na początek jestem ze zbiornika super zadowolny. Nie robiłem w nim zadnych przeróbek. jedyne co to dołożony mam filtr węglowy. Baniaczek fajny - polecam abyś zobaczył zrobiony cały baniak w Acroporze - robi wrażenie.

Mój baniaczek jest pod tym linkiem:

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23675

Z innymi modelami nie miałem styczności - tak więc nie mogę się wypowiadać.


ReefMax - od V.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja również mam reefmaxa (zdjęcia pod linkiem w stopce). też jestem zadowolony choć chiałbym już większe...ale to chyba normalne:-). U mnie zbiornik ma 3 miesiące. Lubię eksperymentować i mało korzystam z "dobrych rad" - efekt taki. że mam ostr przerybienie - 8 rybek + 5 krewetek, kilka ślimaków, rozgwiazdę i 2 jeżowce....przy jednoczesnym dość wysokim NO2 i NO3..no ale wiadomo z czego to wynika:-) niestety na chwilę obecną nie mogę tego zbić...Koniec końców padł ukwiał i euphylia, ale....

generalnie pomimo wszystko do zbiornika nie mogę się doczepić..oświetlenie ok (ale zmieniłem T5 na inną niż oryginalna barwa), należy dokupić cyrkulację. Komorę filtracyjną najlepiej opróżnić po kilku miesiącach (ja zamierzam to zrobić teraz) bo ułożenie plastikowych kul przed odpieniaczem niczemu dobremu sie służy (sama produkcja NO3). Jeżeli chodzi o odpieniacz, to...odpienia mocno i bez problemu...ale tylko mokrą pianą oraz przy odpowiednio wysokim poziomie wody.

Temperatura, nawet przy 29 C w domu, w baniaku nie przekraczała 26,5- 27C więc system wentylacji ok. Nie jest też głośne.

Ja akurat oglądam je przede wszystkim z frontu wię szczerze mówiąc nie przeszkadza, że jest wąskie. Mozna tak ułożyć skałę, aby wszystko ładnie wyglądało.

Jak będziesz miał jakieś pytania to pisz na prv.

Co do innych zestawów się nie wypowiem...bo ich nie znam:-)

powodzenia


baniak 240 l 120x40x50, oświetlenie 4x54 W Hagen Glo, odpieniacz deltec MCE 600, pompy 2xJVP102

Przyjmę szczepki:-)

Link do filmu mojego akwa: http://www.youtube.com/watch?v=qgd-gT1iVWU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba baniaki całkiem sympatyczne, chociaż badboy faktycznie pojechałeś z obsadą ostro :) Na zdjęciach pusty zbiornik wygląda bardzo wąsko, czy katalogowe 40 cm głębokości ma przy bocznych ściankach, czy przy wypukłości szyby? Na szczęście widzę, że po rozmieszczeniu skał wizualnie proporcje wyglądają już lepiej.

Zakładam, że absolutne minimum to dokupienie cyrkulacji. Czy poza tym w panelu da się coś sensownego zrobić po wywaleniu biobali, może przymierzaliście się do dolewki?

Jeśli ktoś ma któryś z pozostałych gotowców (albo przemyślenia o nich :) ), proszę o podzielenie się z nowymi :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kapuhy :

Co sądzicie o tych zestawach, może macie propozycje przeróbek (bez szaleństw), zmiany funkcjonalności paneli, a może polecicie inne gotowce? Zdjęcia działających w/w baniaków również mile widziane :) Tylko proszę, nie przekonujcie do robienia baniaka samemu - nie dla wszystkich to najlepsze wyjście.

Witaj,

ja z ReefMaxem wystartowałem dokładnie 1.09.2009. Tutaj są opisane początki: http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23613

Zmiany początkowe to wymiana 2xT5 i dołożenie pomy Tunze.

Po około 1,5 tygodna od startu dołożyłem trochę zycia do zbiornika (w wolnej chwili dorzucę zdjęcia).Aktualna obsada to 2 x Błazny Ocelaris, 2 krewetki Debelius, jeden Turbo (i niezliczona ilość innych które przyszły ze skałą i koralami), Wężowidła (wiele małych i jedno duże kupione), Gorgonia, Sabella, kilka Zooanthus, Sinularia i Sarcophyton.

W najblizszym tygodniu planuję jeszcze coś dokupić.

Parametry jak na razie ok, co około 2 tygodnie robię podmianę ok. 8-10 litrów wody. W tej chwili No3 spało już do zera. Dolewam bakterie i raz przed podmianą Ca, ale tweraz trzyma sie na poziomie 400.

Generalnie ja i rodzinak z zakupu jesteśmy bardzo zadowoleni (choć na razie w akwarium jest pusto).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy coś jest nie teges z fabrycznymi świetlówkami, że idą od razu na odstrzał? I czy jest możliwość w miarę bezbolesnej zamiany w dalszzej perspektywie na LEDy - jak uważacie?

Napiszcie proszę jak wygląda od strony użytkowania jakość tego zestawu, natknąłem się gdzieś na posty z marudzeniem - że pokrywa i plastiki słabe, tło z czasem źle wygląda-faktycznie jest tak kiepsko?

Jaaarek, jak możesz wrzuć foty swojego baniaka. Na starcie może i faktycznie ciut goło wyglądał, ale jak dojdzie i rozrośnie się obsada to myślę będzie bardzo ciekawie wyglądał :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Są jeszcze na rynku zestawy Red Sea MAX 130D lub 250 ale cenowo wiele droższe.

Zobacz może Ci sie spodoba

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No podaobać to się podobają, zwłaszcza 250-ka - ale niestety nie ta półka :)

Czy ktoś Z Was dysponuje instrukcją do ReefMaxa w pdfie lub skanem? Jaśli tak, bardzo prosiłbym na priva.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może kup używane akwa-większe a taniej Ci wyjdzie i niebendziesz kaszlał za dwa miesiące że za małe kupiłeś

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojedż do jakiegoś sklepu i sam obejrzyj. W _wie to mają chyba taki zestaw i to zalany w każdym sklepie z morszczyzną.

Wtedy sam ocenisz czy Ci się podoba czy nie. Na pewno trzeba wymienić świetlówki i dokupić pompę cyrkulacyjną. Odpieniacz tam też jest raczej słaby. Czyli dolicz od razu jakieś 400 zł. Do tego piasek 130 zł , żywa skała - powiedzmy około 400 zł , sól , salimetr albo refletometr, filtr RO, jakieś testy a potem jakieś życie przyda się i 3000 zł poszło ...... To na poczatek :-) Ja sam myslałem że w 1500 zł się wyrobie i juź przekroczyłem ten budżet 2 razy bo podoba mi się jak świeci HQI- refleksy w wodzie . I nie kupiłem wcale gotowego zestawu......


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UNSU, na gotowca decyduję się między innymi po to, żeby uniknąć wyścigu zbrojeń i zatrzymać się w kosztach na jakimś sensownym (dla mnie) poziomie. Jak zacząłem myśleć o budowanym samemu zbiorniku a la ReefMax, tylko głębszym - bo 10 cm zżera panel - to oczywiście zaraz skoczył litraż. No i dla proporcji długości też można dołożyć -> większy litraż. No a jak większy, to lepiej z sumpem, czyli większa szafka, dodatkowy sprzęt, więcej życia się zmieści, a licznik bije :) No i kółeczko się zamknęło, wróciłem do ReefMaxa.

Wiem, że zbiornik i sprzęt to tylko początek wydatków, co nie zmienia faktu, że tą kasę można wydać lepiej lub gorzej - dlatego założyłem ten temat, licząc na pomoc bardziej doświadczonych. Może przy okazji topik komuś jeszcze pomoże przy starcie.

Adamparker, do Wawy jednak kawałek mam, a baniaki mogę spokojnie obejrzeć na forum - i z tego co widzę, to zbiornik można ładnie urządzić pomimo małej głębokości. A w sklepie o wrażeniach z użytkowania (zwłaszcza o wadach) za dużo i tak się nie dowiem :)

Obsada świniąca w planach jest mała (dwa błazny, może jakaś babka), więc odpieniacz fabryczny wystarczy (mam nadzieję).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum widzisz aranż a nie jak jest zbiornik i pokrywa wykonane i czy podoba Ci się pokrywa, szyba pod nią i sam panel . W Łodzi na pewno znajdziesz gdzieś do obejrzenia na żywo. Lepiej zrób to zanim kupisz. Poza tym to 3x24W to jednak troszkę mało światła. A akwarium morskim to ma duże znaczenie. A drugie duże znaczenie ma utrzymanie parametrów na stałym poziomie. Tego już się nauczyłem dzięki m.in temu forum .


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPSów nie będzie, raczej same miękasy - światła powinno wystarczyć.

Zbiornik przed kupnem na pewno obejrzę (raczej bez życia), ale o tym, że coś odpada po 3 tyg. się z macania nie dowiem :)

Pozdrawiam.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kapuhy :

Czy coś jest nie teges z fabrycznymi świetlówkami, że idą od razu na odstrzał? ?

Jaaarek, jak możesz wrzuć foty swojego baniaka.

"Startowe świetlówki dają takie lekko żółte światło, które mi sie nie podobało (ogladałem zestawik w kilku miejscach przed zakupem i wszyscy polecali wyminę) - przed zakupem zobaczyłem wieć jak wyglada światło przed i po wymianie.

Okazało się, ze mam kilka zdjeć zrobionych po pierwszym wpuszczeniu zwierzaków i dodałem do wątku z załozenia mojego baniaczka. Tak na prawdę to od tamtego czasu niewiele przybyło (1 koral, rurówka, ślimak turbo i 2 krewetki, które i tak się kryja i wychodzą na karmienie), wiec nadal zbiorniczek wyglada na pustawy (ale chciałbym zaby dopieszczanie zbiornika trwało jak najdlużej i wszystkiego "pilnować")

Jak chcesz, to moge Ci dokłądnie przesłać ile do tej pory zabawa kosztowała...

Co do samego zestawu - odpieniacz na samym początku miałem odkręcony na maxa i starałem się go opróżniać codziennie, teraz robie to raz na kilka dni (przykręciłem go dosć mocno bo wywalał czystą wodę). Pokrywa jest jak dla mnie ok (trochę niedopracowana jest pokrywa zakrywająca odpieniacz bo jest dość "giętka" ale jak ktoś nie ma za dużo siły to nie powinien jej urwać.

Co do zmian w samym zestawie, to wiele osób podobno po jakimś czasie wywala kulki, bo defacto nie spełniaja swojego zadania, a można tam w przyszłosci zainstalować np automatyczną dolewkę.

Osoba u której kupowałem zestaw miała takze przejścia z grzałkami (2 razy sie spaliły - ale były to zestawy testowe i miały inne grzałki, u mnie jak na razie działa bez zarzutu).

Co do instrukcji - to jest to mała kartka ze schematem rozłożenia filtra i instrukcja prgramowania oświetlenia i wiatraków, wieć za duzo nie pomoże przy wyborze zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moge tylko powiedzieć że sprzęt w gotowych zestawach jest najniższych lotów i z pewnością będziesz próbował powymieniac co nieco. Ja w moim zestawie RSM wyminiłem prawie wszystko, od wiatraków w obudowie przez pompy cyrkulacyjne do Pompy do odpieniacza.

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaaarek, bardzo dziękuję za info. Dalsze koszty orientacyjnie znam, ale zweryfikowanie moich gdybań nie zaszkodzi :) - poproszę na priva.

Obejrzałem nowe foty Twojego baniaka - wygląda całkiem obiecująco!

Jeszcze małe pytanie co do pracy zestawu - głośne bardzo to ustrojstwo?

Engell1, najwyższej jakości sprzętu się nie spodziewam, oczekuję jakiegoś minimum przyzwoitości :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

to i ja 5 groszy pozwolę sobie wtrącić. u mnie w Reef maxie na odstrzał poszły świetlówki i biobale. dolozylem cyrkulacje i wszystko hula od lipca. Wg mnie nie jest zestawik głośny. wiatraczki może ciut słychać, ale to tylko troche. odpieniacz hmmm nie najwyższych lotów konstrukcja i w miarę dobrze dziala po zalania panela wg instrukcji czyli prawie na full. zaleta dla mnie jest dobry dostęp do panela i wkładów w nim. co do głębokości zestawu to fakt że trzeba pokombinować. ja na przykład dałem dość dużo skały. W miarę płaskie kawałki na tylna ścianę wraz z półkami na korale...

jest ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kapuhy :

Obejrzałem nowe foty Twojego baniaka - wygląda całkiem obiecująco!

Jeszcze małe pytanie co do pracy zestawu - głośne bardzo to ustrojstwo?

Dzięki, jeszcze w tym tygodniu planuje coś dokupić z korali i jakieś kraby. Mozę uda mi sie coś sfotografować.

Co do głośności pracy - po zalaniu baniaka i zasoleniu denerwujący był dźwięk popy cyrkulacyjenej (przez te klika lat odzwycziłem sie wogóle od pracy akwarium). Ale po odpaleniu całego zbiornika i tak jest to zagłuszne przez spływajacą wodę do panela filtracyjnego.

Wrażliwsi bedą słyszeć także wiatraki jak wchodzą w intensywnieszy tryb pracy.

Na szczęście nie śpie w pokoju w którym stoi akwarium (bo niestety mi dźwięki bardzo przeszkadzają, szczególnie takie "cykliczne" - pamietam że kiedyś przeszkadzał mi w zaśnieciu tykający zegar i musiałem pozbawic go baterii :)

Za chwilę podeślę także info na priv o cenkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie planowane miejsce baniaka też na szczęście daleko od sypialni, to może obędzie się bez morderczych zapędów po nieprzespanej nocy :)

Trafiłem już gdzieś na opisy wyciszania spływu wody, to może i tutaj uda się mała przeróbka?

Dzięki za wszystkie opinie, pozdrawiam.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie spływ wody po wywaleniu kulek jest głośny tylko wtedy, kiedy wyparowało za duzo wody...przy odpowiednim poziomie prawie nic nie słychać. Ja też akwarium mam poza sypialnią, ale w pokoju z akwarium też zdarzało mi sie przespać i mnie akurat to nie przeszkadzało...wiatraki po wyłączeniu świateł nie chodzą...pompy nie słychać...wszystko git:-)

pozdrawiam


baniak 240 l 120x40x50, oświetlenie 4x54 W Hagen Glo, odpieniacz deltec MCE 600, pompy 2xJVP102

Przyjmę szczepki:-)

Link do filmu mojego akwa: http://www.youtube.com/watch?v=qgd-gT1iVWU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wreszcie trochę czasu, żeby obejrzeć zestaw na żywo.

Na szczęście nie sprawdziły się moje obawy co do płytkości zbiornika, tylny panel jest dość wąski, a użyteczna część akwa ma min. ok 22-23cm. Wrażenie sprawia całkiem dobre.

Dodatkowo plusem jest mata pod zbiornik zakrywająca szybę na wysokości ok 1 cm. Baniak który oglądałem był jednym z pierwszych "testowych" zestawów, kilka rzeczy ponoć poprawiono w seryjnych (np. spasowanie klapy). Miał też wrzuconą cyrkulację Koralia 1 + nowa pompa AquaEla, ale ta druga wygląda moim zdaniem trochę dziwacznie.

Ogólnie wrażenia pozytywne :clowning


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:smiling: Myślę że kolega kapuhy już sobie poradził, bo minęło już ponad dwa lata :) Edytowane przez gregior (wyświetl historię edycji)

100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, jaki przedpotopowy temat :)

Z dzisiejszej perspektywy już tak optymistycznie głębi baniaka bym nie ocenił ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.