Skocz do zawartości
cornugon

Początek - porady i sugestie mile widziane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Przymierzam się do założenia pierwszego w moim życiu akwarium morskiego. Po kilku konsultacjach oraz przekopywaniu Internetu urodził się w głowie jakiś zarys. Przede wszystkim nie dysponuję dużą ilością miejsca i z konieczności na dzień dobry muszę wykluczyć obecność dodatkowego zbiornika "czyszczącego". Nie końca się to jeszcze wyklarowało, ale wydaje mi się że akwarium będzie na poddaszu, gdzie wysokość jest głównym problemem.

Stąd idea zbiorniczka który został już zamówiony: 130x45x 40 wys. 234 l

Zdecydowałem się na taką wielkość bo czytałem że ważne jest ustawienie w miarę stabilnego biotopu, a taki lepiej i łatwiej utrzymać w objętości powyżej 200 l

Problemem jednak będzie to że nad akwarium zostaje mi zaledwie 15 cm do poddaszowego, spadzistego sufitu i zaledwie po 10 cm z każdej strony akwarium. Wiem, mało miejsca ale chciałem wykorzystać przestrzeń maksymalnie.

I teraz mam pytania do doświadczonych akwarystów: Czy takie akwarium pójdzie na odpieniaczu, dwóch pompkach cyrkulacyjnych oraz ok. 20kg żywej skały i 10kg żywego piasku ?

Jaki odpieniacz byście polecili dla początkującego morszczuka do tej objętości akwarium ?

I oczywiście jakie oświetlenie ? Co byście zaproponowali ? 40 cm wysokości to nie za bogato, ale może łatwiej to będzie doświetlić ?

Zaznaczam że nie mam pojęcia w tym momencie co będę chcę hodować. Moje obecne ambicje skupiają się w tym momencie na stworzeniu stabilnego biotopu który będzie można zapełnić czymś ładnym, i którego mieszkańcom będzie się dobrze żyło.

Licząc na sugestie pozdrawiam wszystkich użytkowników forum.


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Planujesz miec ten zbiornik bez sumpa i bez panelu wiec odpieniacz z racji małej ilości miejsca bedzie

musiał wisieć obok baniaka co sprawia że w akwarium będziewidoczna pompa

Co dooswietlenia proponuje dac 3 bądż 4 t5 w zależności od miejsca

Skała piach i pompy tak jak napisałes w zupełności ci wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
roman763 :

Witam serdecznie.Tylko jak planujesz zrobic cokolwiek wewnatrz akwa majac tylko 15cm od sufitu?

Skoro dach jest spadzisty to 15cm bedzie tylkona tyle akwarium, przy przedniej szybie bedzie wiecej wiec podejrzewam że nie bedzie problemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam serdecznie.Tylko jak planujesz zrobic cokolwiek wewnatrz akwa majac tylko 15cm od sufitu?

Też mnie to martwi :)

Myślę że trochę bardziej odsunę od ściany by zyskać więcej miejsca nad... ale i tak (właśnie mierzyłem) max może być 30 cm przy tylnej ścianie i jakieś 58 przy przedniej. Wystarczy ? <modli się>

Mój wujek jest stolarzem i razem - jak tylko przyjdzie akwarium - spróbujemy wykonać pokrywę z oświetleniem by zostało maksymalnie miejsca na zrobienie "czegokolwiek".

Filtr RO też już w drodze, więc jak wszystko dobrze pójdzie za jakiś tydzień pierwsze próby i może... solenie ?

Przyjmuję wszystkie uwagi !! Wręcz proszę o nie bo naprawę jestem żądny wiedzy a chciałbym by wyszło jak najlepiej się da. Jak odsunę od ściany to zostanie mi na przykład trochę (30x30x30cm) miejsca za szafką zbiornika i jak mnie ktoś przekona/poradzi jak i jakiego SUMPA to może coś z tego będzie. Poza szafką i wymiarami akwarium wszystko jest w tym momencie do dyskusji więc polecam się uprzejmej uwadze :)


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump jest zbiornikiem technicznym sluzacym do ukrycia sprzetu. Nie musi byc kosmicznie wielki, z przelewami, przegrodami i wszystkimi cudami, ktore widac na necie. Jest mnostwo pieknych zbiornikow, gdzie sumpem jest plastikowa miska swietnie spelniajaca swoje zadanie. Jesli nie masz miejsca pomysl wlasnie nad jednokomorowym sumpem o wielkosci odpowiadajacej pompie, grzalce i odpieniaczowi. Do tego montujesz dolewke i nic wiecej nie potrzeba. A korzysci wynikajace z jego posiadania sa ogromne. A na 30 czy 40 litrowy 'szklany sloik' czy 'plastikowe wiadro' miejsce zawsze sie znajdzie.

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób jakiś szkic żeby wizualnie zobaczy co masz na myśli..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.