Skocz do zawartości
andrzej412

Początki i wiele pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum nazywam się Andrzej mam 18 lat i zainteresowalem się akwarystyką morską, wiem że było wiele już takich tematów ale prosze o wyrozumiałość. Doświadczenie z akwarystyką słodkowodną mam zajmuje sie nią około 5 lat, no i tu moje pytania.

1.Chce postawić akwarium 240L (100x50x50) wymiary odpowiednie?? a może zrobić niższe i dłuższe??,

2.jaki filtr RO zastosować?? ,

3.czy odpieniacz Midiflotor wystarczy??,

4.jakie oswietlenie jest wymagane czy wystarczy 4x39W t5?? ,

5.ile dać żywej skały i piachu??

6.pompy cyrkulacyjne jakie zastosować?? ,

7.czy grzałka jest wymagana??

8.czy sump okolo 63L wystarczy??.

9.czy moge kupić część martwej skały i część żywej slyszalem ze martwa po jakimś czasie stanie sie żywa czy to prawda??

Wiem że koszty początkowe są duże ale jak mówi przyślowie "Nie od razu Kraków zbudowano" sprzęt będe kupował stopniowo poza żywą skałą i piachem. Jeśli o czymś zapomniałem prosze napisać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrzej412 :

Witam jestem nowy na forum nazywam się Andrzej mam 18 lat i zainteresowalem się akwarystyką morską, wiem że było wiele już takich tematów ale prosze o wyrozumiałość. Doświadczenie z akwarystyką słodkowodną mam zajmuje sie nią około 5 lat, no i tu moje pytania.

1.Chce postawić akwarium 240L (100x50x50) wymiary odpowiednie?? a może zrobić niższe i dłuższe??,

Witaj

Moje akwarium ma takie same rozmiary, więc powiem Ci co ja dałem.

andrzej412 :2.jaki filtr RO zastosować?? ,

Napewno z dobrą membraną i trzema prefiltrami. Za RO raczej konieczny będzie filtr DI z dobrą żywicą (np MB 20)

andrzej412 :3.czy odpieniacz Midiflotor wystarczy??,

Tu nie zabiorę głosu, bo nie używałem midiflotora.

andrzej412 :4.jakie oswietlenie jest wymagane czy wystarczy 4x39W t5?? ,

Powiem tak. Mam 8x39W T5 i szczerze mówiąc światła nie jest za dużo. Będę prawdopodobnie wymieniał na 2 x 90W LED

andrzej412 :5.ile dać żywej skały i piachu??

Dałem ok 30 kg LR i 18 kg LS w głównym zbiorniku. Mam jeszcze w sumpie przegrodę z DSB (ok 38 kg piachu)

andrzej412 :6.pompy cyrkulacyjne jakie zastosować?? ,

U mnie jest 2 x tunze 6045 i uważam że jest OK.

andrzej412 :7.czy grzałka jest wymagana??

Ja mam grzałkę, bo wąż od zasysania powietrza do odpieńka wyciągnąłem za okno, a wiadomo jakie są temperatury jesienią i zimą. Ale zazwyczaj problem jest nie z brakiemn, a nadmiarem ciepła, więc jakieś wiatraki, a najlepiej chłodziarka.

andrzej412 :8.czy sump okolo 63L wystarczy??.

Zależy co chcesz w nim zmieścić. Generalnie gdybym mógł dałbym sump wielkości takiej jakie jest akwarium albo i większy;-) Tu nigdy miejsca nie za wiele. Mój sump ma wymiary 65x45x45 i jest o wiele za mały ;-)

andrzej412 :9.czy moge kupić część martwej skały i część żywej slyszalem ze martwa po jakimś czasie stanie sie żywa czy to prawda??

To prawda. Dobra martwa skała jest pewnie lepsza niż kiepska żywa ;-)

Tu na forum są piękne zbiorniki zrobione praktycznie tylko na martwej skale. Znajdź zbiornik Kivi-ego. Jest na co popatrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a taka pompa sie nada http://allegro.pl/item760926502_pompa_do_tworzenia_fal_jvp_102_5000l_h_12w_gwar.html skusila mnie cena albo ewentualnie jakas Koralia . A co do oswietlenia ledami to moge sam z nimi powalczyc jestem w trakcie szkolenia sie na elektronika i cos podlubie a jaka jasnosc powinny miec te ledy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrzej

{cos podlubie }

szkoda Twojego czasu co do oświetlenia nocnego to bezproblemu

ten temat przerabiałem rok temy ceny led nadające się do akwa

to jakieś 1 000 zł za 100 W

Andrzej co do akwarium

ważna jest głębokość min 60 a najlepiej 80 cm

co do sptztu się nie wypowiadam najpierw ustal do celową

wielkość i sump powinien być większy sporo z czasem będziesz dokładał

sprzętu


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o diody LED to problem nie tkwi w jasności a w temperaturze barwowej światła przez nie emitowane...

Białe musiałyby mieć co najmniej 7000-8000K ("zimne białe" diody mają 6200-6500k) a długość fali światła emitowanego przez niebieskie musiała by mieć conajmniej 450nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrzej412 :

a taka pompa sie nada http://allegro.pl/item760926502_pompa_do_tworzenia_fal_jvp_102_5000l_h_12w_gwar.html skusila mnie cena albo ewentualnie jakas Koralia . A co do oswietlenia ledami to moge sam z nimi powalczyc jestem w trakcie szkolenia sie na elektronika i cos podlubie a jaka jasnosc powinny miec te ledy ??

Te pompy o których piszesz, są jak najbardziej OK. Polecam z magnesem, a nie przyssawkami.

Nie wiem jak z ich trwałością, ale nowe pracują dobrze i cicho. Mam dwie takie jako backup.

Co do robienia oświetlenia LED DIY, to polecam parę wątków na tym forum i na aqua-reef.pl.

Jest kilka osób, które dłubią coś w tym temacie, ale nie jest to sprawa całkiem tania i prosta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na sposób mocowania, gdyż zdarza się że jest na przyssawki a pewnie chcesz na magnes.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdasniem pompy na przysawkach przenoszą o wiele mniej drgań i są ciche.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.