Skocz do zawartości
proszczak

start solanki 126L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chce założyć sobie solankę 126L. Skompletowałem już część sprzętu i jestem na etapie planowania sumpa. Poniżej przedstawiam rysunek ( jak możne to rysunkiem nazwać nie śmiejcie się proszę za mocno :) )

3966-sump.jpg

Proszę o opinię starszych kolegów.

Ze skompletowanego sprzętu mam:

- odpieniacz Deltec MCE 300

- pompa obiegowa Tunze 800.04 ( wiem już zaprzestali jej produkcji ale dostałem po okazyjnej cenie nową :) )

- pompy cyrkulacyjne Tunze 6025 i 6045 myślę, że do cyrkulacji powinno wystarczyć, jak się mylę to proszę o poprawkę

Hydraulikę zacze kompletować jak będę miał już sumpa żeby dobrze wszystko powymierzać. Do filtracji w sum pie zastanawiam się nad MM i ewentualnie jakąś skałę. Z racji, że jestem baaaardzo świeżym morszczakiem chcę zacząć od łatwych koralowców miękkich.

Pozdrawiam i czekam na opinie

Proszczak

No i nie dopisałem jednej rzeczy na rysunku. Głębokość mojego sumpa zaplanowałem na 40 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

ja osobiście jedyne co bym zmieniał to ostatnią przegrodę z lewej strony , 19 cm takka wysoka nie jest Ci chyba potrzebna , mam podobny sump zrobiony u mnie i ostatnia szybka jest z 3 cm wyższa od pompy, którą sobie założyłem i jest tam tylko tyle wody, że do krawędzi brakuje 1 cm no ,ale to oczywiście moje zdanie ;] tak też jest dobrze ;] pamiętaj że cała woda z komina musi Ci się zmieścić w sumpie pozdrawaim


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego cała woda z komina? Ja myślałem że w sumpie musi się zmieścić ta woda, która jest pomiędzy lustrem wody a wylotem powrotu (ewentualnie dziurką w tej rurce), czyli wszystko co się zassa jak wyłączą prąd.

Ja przewiduję jeszcze to, że woda z komory pompy musi zmieścić się w akwarium na wypadek zapchania spustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przewiduję jeszcze to, że woda z komory pompy musi zmieścić się w akwarium na wypadek zapchania spustu.

Czyli rewizji nie będzie?


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rewizji nie będzie?

Rewizja będzie jak najbardziej. Chcę na razie abyście ocenili sump. Spływ jak i rewizję zrobię jak będę miał gotowy sump, żeby dobrze wszystko wymierzyć i nie biegać po kilka razy do sklepu jak coś nie będzie pasować.

Swoją drogą chcę zrobić komin zewnętrzny. Widziałem to już gdzieś na forum. W bocznej szybie akwa będę chciał wyciąć prostokątny otwór na grzebień (z tym do do szklarza oczywiście). Zastanawiam Się tylko czy komin przykleić do bocznej szyby - sklejając go tylko z 3 szybek, czy zrobić niezależny i ustawić go na styk do akwa. Jak ktoś ma takie rozwiązanie to proszę o podpowiedź. :)

2009.10.10

Wczoraj odebrałem szkło do sumpa :) niestety na silikon będę musiał poczekać do poniedziałku :) . Przyszła też kolejna paczka z solą Kenta, hydrometrem, dwoma termometrami i szczypcami :) . W wekend robię przymiarkę jak mi to będzie pasowało i zrobię wstępne pomiary pod hydraulikę. Jak już skleję sump wrzucę jakąś fotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

datas/users/3966-sump.jpg

Witam

Trochę mnie nie było ale za to postąpiły prace :waving . Mam gotowy sump i przyszedł sprzęt do akwa.

Tutaj przed rozpoczęciem prac:

3966-sprzet.jpg

Akwarium przed przeróbką:

3966-akwarium.jpg

Zdecydowałem się na zewnętrzny komin. Miałem trochę problemów ze szklarzem bo nie chciał się podjąć wycięcia w bocznej szybie miejsca na grzebień :banghead ale na szczęście jakoś udało mi się go przekonać :) . Tu efekt końcowy:

3966-akwa_wyciete.jpg

Może sam efekt nie jest powalający ale dobrze, że w ogóle udało się to zrobić.

Powalczyłem z kominem i wyszło mi coś takiego:

3966-komin.jpg

i drugie ujęcie:

3966-komin2.jpg

Dziś właśnie testuje szczelność. Już 2 dnień bo zwaliłem trochę przy pierwszym podejściu. Był niewielki przeciek na jednym rogu komina i sączyło się delikatnie. Woda siedzi już 3h i na razie suchutko :).

W międzyczasie powalczyłem z o rurowaniem. Na razie jest wszystko na "sucho". Jutro jak skończę sprawdzać szczelność komina ustawię akwa na swoim miejscu i posklejam wszystko do kupy.

Tak to będzie wyglądało z dołu:

3966-hudraulika.jpg

a tak z góry:

3966-hyd_szafka.jpg

oczywiście te rury to na razie dla "stabilności" na razie. Jak akwa wróci na miejsce dotnę na wymiar wszystkie rury i dam foty. Przed zalaniem jeszcze będę chciał sprawdzić jak w praniu wyjdzie z moją pompą obiegową. Coś mam przeczucie, że może być być słaba (Tunze 0800.040). Będzie czas żeby ewentualnie wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko git. Też zamierzam założyć sloniczke o podobnym litrażu 112L tylko muszę sprzedać wszystkie rośliny i inne z słodkowodnego. I jak widzę co raz więcej takich projektów to mnie coś bierze!!! Też bym już chciał zacząć. Życzę powodzenia!

Pozdrawiam


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia życzę i cierpliwości ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowa. W tym tygodniu chcę zrobić oświetlenie w pokrywie. Trochę nie bardzo wiem jak zamontować oprawki w pokrywie, żeby nie było problemów z wymianą świetlówek w przyszłości. A i mam pytanie przy okazji. Nie bardzo mogę znaleźć czy żywicę też trzeba przepłukać na zasadzie jak z filtrem RO przed użyciem czy tu nie ma takiej potrzeby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wsadziłem żywice i mierzyłem tds aż zaczęło płynąć upragnione 0 i wtedy tą wodę zbierałem i tak robię do dziś


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.