Skocz do zawartości
kamilm

kiedy cos wpuszczac ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

akwarium dziala od 2 tyg na dzien dobry byl piach, po tygodniu wsadzilem skale (czyli skala z piachem jest od tygodnia, skala odgazowana - czekala na mnie w sklepie przez 4 tygodnie).

Dodalem bakterie przyspieszajace dojrzewanie, swiece kolo 7h / dobe (LEDY)

Wbrew radom zrobilem przedwczoraj z ciekawosci pierwszy test NO3 - wyszedl 0,2-0,5, czyli malo.

Dzis zrobie reszte testow, ale moje pytanie jest takie, kiedy wiadomo, ze zbiornik dojrzal? Wiadomo, ze trwa to roznie.

Czytam o dlugotrwalych plagach glonow itp. U mnie woda krysztal, na skalkach cos tam rosnie (w wiekszosci nic dobrego :-)), a glony pojawiaja sie i znikaja - w jednym miejscu na szybie pojawia sie brazowa plamka, ale jest mala i od 3 dni nie powieksza sie, zielone glony pojawiaja sie i znikaja (z dnia na dzien).

Moje pytanie to czy jak zrobie dzis testy i wszystko wyjdzie w miare ok, to znaczy, ze jest dobrze i moge wpuszczac ekipe czyszczaca czy dac sobie spokoj i poczekac ... tylko na co ? Kiedy bede mial pewnosc, ze wszystko jest juz ok ?

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej poczekać z 2-3 tygodnie i jakieś zwierzaki czyszczące możesz dodać .

Rób testy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze napisze dlaczego mysle, o tym, ze wpuszczenie paru krabikow i slimakow byloby moze wskazane - zjadly by moze to co nieporzadane na skale (np. zielone nitkowate) - na razie sa dwa czy trzy miejsca gdzie to rosnie, ale to pewnie kwestia czasu, zeby bylo tego naprawde duzo - wolalbym nie czyscic tego recznie ...

pytanie z innej beczki - siadlo mi DI - po 2 tygodniach, sic ! - po RO mam 3ppm, po DI 20 :-)

Dolalem wczoraj po samym RO, domyslam sie, ze mimo dobrego wyniku po RO lepiej DI miec ? duzo miejsca mi ten filtr DI zajmuje w kluczowym miejscu, chetnie bym go nie mial ... :-)


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To , że masz NO3 na takim poziomie ( swoją drogą to jakie testy mają taką skalę ? ) może świadczyć np. że nie rozwinęła się mikroflora która przetworzy Ci azotyny do NO3 . Zbadaj NO2 i będziesz wiedział bo NO3 w niskiej wartości trujące nie jest.

W DI masz żywice do wymiany a jeśli Ci "siadła" po 2 tyg to cały jej zapas pewnie też. Kupuj ze sprawdzonych źródeł a kłopotów nie będzie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jeszcze nie zaczęło dojrzewać. U mnie NO3 wzrosło do 50 po jakiś 3-4 tygodniach i gloniska też się pojawiły.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Neno :

To , że masz NO3 na takim poziomie ( swoją drogą to jakie testy mają taką skalę ? ) [...]

jezeli dobrze pamietam - salifert - patrzac z boku na zbiorniczek testowy


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wstawie wieczorkiem wyniki testow, moze cos sie wyjasni


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Kamilm!

Jezeli bedziesz przepuszczal kranowe przez zywice bez oczyszczenia membrana to bedziesz musial dosyc czesto te zywice wymieniac. To bedzie kosztowniejsze niz uzywanie RO i DI, ale wode tak oczyscisz.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Czesc Kamilm!

Jezeli bedziesz przepuszczal kranowe przez zywice bez oczyszczenia membrana to bedziesz musial dosyc czesto te zywice wymieniac. To bedzie kosztowniejsze niz uzywanie RO i DI, ale wode tak oczyscisz.

Pozdrawiam

nie zrozumielismy sie :-) ja pisze, ze mysle o rezygnacji z uzywania DI - mysle o uzywaniau wody po samym RO jako, ze wychodzi calkiem dobra woda - 3 ppm ...


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kamilm - Smoki i Stani dobrze Ci doradzają, po pierwsze dobrej jakości żywica, po drugie taniej.

U mnie jak TDS pokaże 001 to żywica idzie do wymiany. Później nie wiadomo skąd się biorą glony - a to jest jeden z powodów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia Piotrek.


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie uwazam ze DI to takie dmuchanie na zimne, jak bede stawial wieksze akwa to bede uzywal tylko filtra RO.

Zreszta filtr DI zawsze mozna podlaczyc pozniej, jak zauwazymy ze cos zlego sie dzieje i bedzie to wina wody.

...

Co do wpuszczenia jakichs krabow czy slimakow, ja bym je wpuscil, nie sa to jakies mega delikatne organizmy wiec sobie poradza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobilem testy, musze napisac, ze to troche wszystko o kant d*py za przeproszeniem, bo wiele wynikow jest dla mnie watpliwych, moze mam probelmy z kolorami :-)

wyszlo mniej wiecej tak:

ph: 8-8,3

NO2: 0,025

NO3: 2,5-5 (super watpliwy wynik)

KH: 9 w skali niemieckiej

NH4: < 0,25 (moze 0,25)

no i jak to wyglada ?

dzis wrocilem i mam wysyp glonow zielone i brazowe na szybach - usuwac czy czekac az same znikna ? :-)


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zywicy bedziesz wiecznie dostarczal do akwarium Si, ktorego RO nie wylapuje. Prawdopodobnie piasek, skala, szyby itp. beda wiecznie brazowe od okrzemek.

Co do Twoich obecnych glonow : usuwac zawsze warto, ale sie zbytnio nie stresuj. To akwarium jest bardzo mlode i jeszcze kilka razy zmieni swoje "zabarwienie".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI stosuj na pewno!, usuwaj glony, a jeśli chodzi o wpuszczanie zwierząt to zaczekaj minimum miesiąc, a najlepiej dwa!


240 l / 50 l sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zrobiłem po dwuch miesiącach wpuściłem pierwsze chromiski

przeżyły noc :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rady, ide zrobic awanture do sklepu o to DI, bo to skandal, ze padlo i sypie sie z tego jakis syf po 2 tyg.

a powiedzcie cos o wynikach testow, cos na ich podstawie mozna wywnioskowac ? czy tyle, ze akwa dojrzewa i tyle :-)


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanie, czy dokladac skaly ? mam jej kurcze dosc malo, rozumiem, ze najlepiej podjac decyzje jak najszybciej, niestety w moim sklepie wczoraj sprzedali ostatki ...

pytanie czy wedlug Was dolozyc skaly tak do 25 kg, a drugie pytanie znacie moze w Warszawie sklep gdzie mozna kupic ladne obrosniete kawalki skaly z dzialajacyh zbiornikow za sensowne pieniadze ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie skały polecam erybkę, niedawno zaopatrzyłem się u nich w super skałę.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reklama dzwignią handlu .......... a regulamun ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, to tylko moja prywatna opinia, nie miałem zamiary w ogóle kierować się jakąkolwiek ukierunkowaną reklamą. Ale po co wymieniać wszystkie sklepy, skoro pytanie jest konkretne? To tak jak np. z warsztatami samochodowymi, jak ludzie się pytają o dobry, fachowy, tani, to oczywistym jest, że wskazuje się konkretne lokalizacje, prawda? Celem jest chyba pomoc.

Pozdrawiam


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.