Skocz do zawartości
jackozaremba

mętna woda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Czy ma ktoś doświadczenie z Hagen Cycle - szczepy bakteri.

Od założenia akwa, oprócz momentu kiedy był wsypany piasek, woda była kryształ.

We wtorek wlałem po raz pierwszy bakterie Hagena Cycle i od środy woda zrobiła się mętna.

Jak się jej przyjrzeć to widać jak pływają w niej takie małe drobinki. Nie ma jednak szansy żeby to był piasek. W akwa nic nie było przestawiane, nie był też dosypywany piasek, cyrkulacja również się nie zmieniła.

Z tego ci widze to na gorgonię i cladiellę nie ma to wpływu, jednak grzybki do tej pory bardzo ładnie rozwinięte zaczęły się kurczyć. Po zapaleniu światła wogóle się nie rozwijają i tak widać jakby miały ochotę całkiem uciec :)

Dodam, że w tym samym czasie jak dodałem bakterie dodałem też góra 2 malutkie kropelki JBL Coral Fluid, jednak nie sądzę żeby to miało taki wpływ na jakość wody.

Ma ktoś może jakiś pomysł od czego to może być i jak się tego pozbyć i przywrócić krystalicznośc wody.

Aha. Dodam, że filtrowanie wody przez filtr z gąbką nic nie pomogło.

Pozdrawiam

Jacek


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam poczytać mój wątek miałem to samo. Atak pierwtoniaków najpewiej. Włączenie UV-ki na kilka dób powinno pomóc


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku za podpowiedź, tylko problem w tym że nie mam UV-ki.

Czy mogę sobie poradzić z pierwotniakami w jakis inny sposób.

Rozumiem także, że powodem jest Cycle Hagen-a. Dodałem połowę zalecanej dawki do akwarium morskiego ale chyba i tak za dużo. Mam sobie w takim przypadku z laniem Cycle dać spokój, czy po tygodniu znowu powtórzyć?


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jackozaremba, myślę że problem jest nie w rodzaju bakterii a w ich ilości. Cycle zawsze wydawało mi się "najłagodniejsze", ale przedawkowanie musi odbić się na zbiorniku. gdy startowało moje akwarium, dawałam codziennie (przez okres 3 m-cy) po jednej nakrętce.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie wg mnie odpuść sobie lanie bakterii, aż Ci odmętnieje woda. Cycle wg opinii wielu są najłagodniejszymi z bakterii także tu bym się nie bał... Może pożycz od kogoś UV na jakiś czas?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm @nika w porównaniu do pojemności twojego akwa to faktycznie można mówić że przedawkowałem (przynajmniej pierwszą dakę :)).

Natomiast zgodnie z tym co pisze producent to dawkowanie jest 2 nakrętki (10ml) na 70 litrów wody co tydzień. Natomiast w przypadku zakładania akwa to 2 nakrętki na 35 litrów wody lane codziennie. W przypadku morskich dawkę ta podwajamy.

Hehe. Trochę producent przesadził :) Dobrze że wlałem tylko jedną nakrętkę i na tym się k\skończyło. Gdybym lał te 4 nakrętki codziennie to teraz to miałbym mleko a nie lekkie zmętnienie :)

Na razie wstrzymuję się z Cycle. Niestety nie mam skąd wykombinować UV.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje 5ml 2 x w tygodniu na 1300 litrów w obiegu, więc zastosuj sobie proporcję i będziesz wiedział jak bardzo przesadziłeś :)


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O w mordeczkę to faktycznie przesadziłem :banghead

Kurde u mnie to wyjdzie jakieś 0,15 ml dwa razy w tygodniu :) :)

Czyli co, po kropelce :)


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ja lałam naprawdę dużo Cycle przy dojrzewaniu. Maksymalna dawkę podwaną przez producenta i nic złego się nie stało.

Może to nie przez Cycle zmętniało?


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde sam nie wiem, ale coś z wodą jest nie tak bo dzisiaj zeszła mi krewetka, a raczej cieszyła się dobrym zdrowiem. Ostatnio przeszła nawet pierwszą wylinkę u mnie.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwotniaki mogą chyba, jeśli pojawią się w dużej ilości, zużyć duże ilości tlenu. Przy braku odpieniacza może, tak sądzę, zabraknąć zwierzętom tlenu. Jeśli masz dalej utrzymujące się zmętnienie po zastosowaniu bakterii to może spróbuj natlenić wodę (może masz test na zawartość tlenu).


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety testu na zawartość tlenu nie posiadam.

A czy częstsze podmianki są coś wstanie zdziałać?

Na razie robię podmianki raz w tygodniu ok 10 %wody. Mogę zacząć robić je częściej i np. w większych ilościach.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś spotkałem się z opisem że akurat cycli hagena nie można przedawkować, ja lałem codziennie po 45 ml na ok 200L wody przy dojrzewaniu zbiornika i nic złego się nie działo, a producent przewidywał jeszcze więcej, może preparat był przeterminowany, lub źle przechowywany, a może nie wstrząsnąłeś opakowania przed użyciem i wlałeś samą zawiesinę?


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeterminowanie, złe przechowywanie i brak wstrząsania odpada :)

Wszystko robiłem jak trzeba. Proporcje lania zostały zachowane. Mniej więcej taka sama porcja jak tomiooo, oczywiście w proporcji do mojego baniaka.

Nie wiem czy nie będzie miało tutaj znaczenie to iż baniak miał już miesiąc czasu no i raczej trochę bakteri to już w nim było. Może faktycznie wlałem i tak za dużą dawkę (mimo iż mniejsza niż zaleca producent).

Tak jak pisałem prędzej, nie posiadam filtra UV, więc czy częstsze podmianki załatwią sprawę.

Czy moze jest jakis inny sposób?


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację,mętna woda utrzymywała się przez ok 3 dni.Do krainy wiecznych łowów odeszła kreweta i kolonia grzybowieńców,który cieszyły się dobrym zdrowiem od 4 lat.

Nie wiem jak u Ciebie,ale u mnie podczas tej sytuacji z akwa wydobywał się dość mocny zapach przypominający chlor,a odpieniacz szalał...


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na szczęście żadnych zapachów woda nie wydziela.

Dzisiaj przez cały dzień obficie napowietrzam zbiornik. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Martwię się tylko kolonią grzybków bo wygląda naprawde mizernie.

Jedyny który chyba cieszy się z całej sytuacji to pustelnik. Jakoś wyjątkowo się ożywił odkąd zrobiła się mętna woda. Wszędzie go pełno.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem opinię,że kiedy Grzybowieńce podczas takich sytuacji kurczą się,a nawet wystawiają na zewnątrz układ pokarmowy to znaczy ,że się bronią.Inaczej ma się sytuacja kiedy są normalnie napompowane tak jak miało to u mnie miejsce,te padły.Więc jest nadzieja,że twoje grzybki wydobrzeją czego życzę.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki promil, może przeżyją, choć jeden zrobił się cały biały.

Całodniowe niedzielne napowietrzanie chyba pomogło. Dzisiaj jest już o niebo lepiej. Woda zrobiła się dużo bardziej przejrzysta. Jutro zamierzam ponownie zaserwować zbiornikowi całodniowe napowietrzanie.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób testy na NO2,NO3 i PO4,u mnie wszystkie wymienione wartości sporo podskoczyły po wyżej normy.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już raczej nie zdążę pomierzyć, ale sam jestem ciekaw. Przy ostatnim pomiarze sprzed ataku pierwotniaków PO4 było 0,2 a NO3 jakoś blisko 0 nie pamiętam dokładnie :)


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.