Skocz do zawartości
MateuszD

Wstepne plany nowego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wiosne przyszlego roku planuje przeprowadzke, i poniewaz nowy lokal bedzie w stanie deweloperskim, chcialbym sie upewnic ze nie pomine zadnej ewentualnej przerobki latwej do zrobienia w takim stanie, a ciezkiej do korekty po wykonczeniu.

Miejsce na zbiornik bedzie mialo okolo 175 x 100 - choc zbiornik bedzie raczej mniejszy, typu 150x70-80x50-60 ze wzgledu na koszty.

Planuje doprowadzic wode i odporowadzenie do kanalizacji - zakladam ze wystarczy zimna woda, ale co do kanalizacji to mam pytanie jak to najwygodniej rozwiazac? Czy tylko jakas rura wystajaca z podlogi (z syfonem ofc)?

Dodatkowo prad podciagniety do niezaleznego bezpiecznika, plus ewentualnie jakas mala skrzynka z rozdzileniem np na 2-3 obwody na niezaleznych bezpiecznikach, ale to juz mozna latwo wmontowac pozniej.

Wentylacji raczej nie planuje, choc teoretycznie daloby sie, w odleglosci 2-3m bedzie lazienka z kanalem wentylacyjnym, ale wydaje mi sie ze to jest to zbedne.

Czy jeszcze o czyms nalezy pamietac? Co do podlogi, to w tym miejscu beda prawdopodobnie plytki.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, że plan ma tak dobry, że niewiele (w sumie to chyba nic) nie ma do dodania. Ja pozwolę zadać pytanie planujesz doprowadzić kanalizację - domyślam się, że do podmian i odprowadzenia ścieku z odpieniacza. Jak w przypadku podmian określasz ilość wody jaka powinna trafić do ścieku - ta ilość powinna być dosyć precyzyjna, bo będą wachania zasolenia.

pozdrawiam


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez sie nad tym zastanawialem, zeby uniknac spuszczania wody do jakichs pojemnikow, ale mysle ze da sie to dosc dokladnie wyliczyc, np ze 3cm poziomu wody w glownym akwa (po wylaczeniu obiegu zeby poziom sie ustalil) to np 35l wody, lub odwrotnie, wylewac wode z sumpa - przy mniejszym zbiorniku (o mniejszej powierzchni) bedzie latwiej dokladnie to wyliczyc.

Ale wlasnie samo techniczne rozwiazanie mnie interesuje, bo raczej zadnego mini-zlewu nie bedzie, czy wystarczy sama rura - tylko do niej ciezko cos wylac z jakiegos pojemnika inaczej niz wezem.

Bo zasilanie w wode to raczej proste, jakis rozdzielacz i 1 podlaczenie do osmozy, a 2-gie z kranem i tyle.

Moze ktos wkleilby zdjecie jak ma to rozwiazane u siebie?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najprosciej, susczasz x wody do poziomu czujnika ( czyli np. 3 cm )

nastepnie dolewasz solanke stezona solanke wraz z woda RO powoli, ustalajac poziomy poszczegolnych za pomoca kontrolera mierzacego poziom zasolenia w baniaku, oczywiscie system w automacie - i juz.

Pogadaj z JJablonski - on tez tak planuje, ja chyba tez bede mial tak samo, ja jednak myslalem o mieszaniu soli z woda tuz przed dolewaniem w automacie, ale moze to glupi pomysl.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce tak komplikowac, raczej planuje zwykla beczke do mieszania wody do podmian (lub szklany/plexi zbiornik, kwestia dopasowania do wolnego miejsca), tylko pozostaje kwestia wyliczenia ilosci spuszczanej wody.

Tak jak piszesz, czujnik to wcale takie proste nie jest, w glownym akwa poziom wody nie jest zawsze staly, grzebien jak troche zarosnie to sie podnosi - a nawet 0.5cm to ladnych kilka litrow wiecej. W sumpie troche latwiej to wieksza zmiana. Ale czujnik musialby by byc wkladany tylko na podmiany, bo jak bedzie caly czas pod woda to obawiam sie ze szybko przestanie dzialac.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak... w sumpie miec na odpowiedniej wysokosci otwor i tam podlaczyc rure spustowa? Ile wody przy podmianie wlejesz, tyle tym otworem sie wyleje do scieku...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzysz wody w akwa tylko w sumpie, tak jak przy stalej dolewce, u siebie mam tak ustawione ze 0,5 litra wody robi zmiane i dolewa. 1/2 litra przy 400 w obiegu to promil nie zmieniajacy zasolenia.

Mozesz dac czujnik optyczny.

Dodatkowo to rozwiazanie uwalnia cie w calosci od zabaw w podmiane wody, mieszanie itp, mozna tez zrobic system podmiany ciaglej.... ale on mnie nie przekonuje.

ale co kto woli, ja sie chyba skusze, latanie z beczka wody do podmiany, tym bardziej przy uruchamianym 360l ( czyli jakies 75l co 2 tyg ) obsluga bedzie up[ierdliwa - wole bawic sie koralami :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysl z takim odprowadzeniem wody z sumpa na pewnym poziomie wyglada faktycznie fajnie, ale to bede sobie mogl rozwiazac juz na etapie dokladniejszego planowania zbiornika, na razie bardziej mnie interesuja rzeczy, ktore warto zrobic przed wykonczeniem pomieszczenia - czyli wlasnie jak podpiac kanalizacje? Chyba raczej nie jako jakies szczelne podlaczenie, choc dla splywu z odpieniacza byloby to na miejscu ze wzgledu na zapach.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczelne, szczelne

bo inaczej bedzie ci klepalo, zrob test i odczep sobie rure od kanalizacji przed kolankiem w umywalce :_)

a co do splywu, wydaje mi sie ce mozesz zrobic np. rura 20-25mm i tak wiekszego splywu nie bedziesz robil, a takto standardowa chydraulika ogarniesz, a no i zrob tak aby grawitacyjnie cala woda schodzila z rury..


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl: tak jak piszesz to sie nie da - rure do kanalizacji od akwa musze poprowadzic w podlodze (wszystko bedzie na parterze) , wiec syfon musi byc kolo akwa - cos tak jak odprowadzenie wody od pralki, tylko jak to wyprowadzic ze sciany w szafce pod akwa sie zastanawiam - najwygodniej byloby chyba po prostu zrobic wykafelkowany otwor w podlodze i pod nim syfon - tylko trzeba by sie dosc gleboko wkuc w podloge.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm...

to daj kolanko jak przy zlewie i mozesz go miec nawet tuz pod akwarium.

chodzi mi o to ze nie ma sensu sie przez sciane przebijac rura typowa do kanalizacji bo i tak takich ilosci wody nie bedziesz tam pchal

Ja robie do kanalizy 35mm tak jak spad z akwa


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl: ale czy pod akwa planujesz zamontowac jakis mini zlew? Odprowadzenie w podlodze jest o tyle wygodne, ze jak sie cos wyleje to letwiej zapanowac, lub nawet dac jakis spadek podlogi co by rozwiazalo problem ewentualnego rozlania wody i zabezpieczylo choc czesciowo reszte podlogi przed zamoczeniem.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzilo mi tylko o to aby bylo kolanko , po co ? aby smrod z kanalizacji nie lecial na pokoj.

Co do zabetonowanych rurach w podlodze to mam nie mile doswiadczenia z wyciekami wiec omijam takie rozwiazania :-)

Ja akwa bede mial za sciana kuchni wiec spad do kanalizy mam grawitacyjny....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl: a, to troche nie zrozumialem, ja to nazywam syfonem, i oczywiscie planuje to miec, bardziej mi chodzi jak to praktycznie wyglada pod akwa :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrob sobie nisko, zebys w razie potrzeby nie musial uzywac pompki do wpompowania wody do kanalizy tylko zeby grawitacyjnie sobie splywala. zrob wylot przed syfonem 10-15 cm nad podloga i powinno byc dobrze


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.