Skocz do zawartości
Topielec

Planowanie zbiornika 25l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Żeby nie zakładać na każde pytanie osobnego tematu, chciałbym założyć ten jeden, w którym będę prowadził przygotowania do postawienia morskiej nano-rafy. Będę bardzo wdzięczny każdemu, kto pomoże mi w moich przygotowaniach dobrą radą i konstruktywną krytyką.

Pierwsze pytanie trochę orientacyjne, gdyż jestem dopiero w fazie zdobywania wiedzy/planowania zbiornika.

Akwarium będzie malutkie, więc zapotrzebowanie na RO też niewielkie i nie wiem, czy opłaca mi się inwestycja w filtr.

Może ktoś produkuje jej na tyle dużo, że mógłby odsprzedawać regularnie po kilka litrów tygodniowo? Może ktoś zna jakiś sklep w Opolu, który mógłby się podzielić?

Ile litrów tygodniowo potrzebowałbym do zbiornika 25l (powierzchnia dna 40x25)?


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze bedziesz potrzebowal ok. 5 litrow tygodniowo.

Chyba nawet do takiego malego zakladalbym automatyczna dolewke.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parowanie to ok 300-500 ml dziennie do tego podmiana z 5 litrow. ja przy takim baniaku zuzywalem tygodniowo 10-15 litrow.

tu masz moj stary temat moze sie przyda:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=16199

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Natan, Twój wątek oczywiście czytałem:) Jeden z kilku wątków, który zachęcił mnie do nano-rafy:)

Jako, że akwarium ma stać w wynajmowanej kawalerce, gdzie już jest bardzo mało miejsca, więc chcę ograniczyć sprzęcior do minimum. Dlatego też wolałbym zaopatrywać się w wodę i dolewać ją codziennie ręcznie, zamiast samemu ją produkować i zagracać otoczenie akwarium.

BTW. Są tu jacyś Opolanie (Opole to akwarystyczna pustynia:P)?


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, podepnę się może, nie ma sensu zakładać kolejnych tematów. Mnie interesuje czy wplatać RO w obieg czy raczej stosować system dolewkowy. Myslę o sumpie, pomimo małego litrażu (plan na 25l) chciałbym aby całość ładnie wygladała i oganiczyć elementy wiszące do minimum kosztem dostawki za akwarium. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim akwa 33 l (jest watek w dziale dla nowicjuszy) ubywalo dziennie do 0,5 l a wymienialem tygodniowo 5 l. Jesli zaopatrzysz sie w kanister (ja kupilem 20 litrowe po 5 zl/szt a alledrogo) to mozesz sobie raz na jakis czas odwiedzic sklep akwarystyczny w okolicy, ktory napewno wode RO/DI sprzedaje. W mojej okolicy jest to koszt ok 30-40 gr./l.

Co do automatycznej dolewki to mysle, ze na co dzien wystarczy dolewac recznie. itd. Przeciez i tak bedziesz spedzalp rzy akwa duuuzo czasu, a nie majac panelu sumpa itp itd bez problemu dolejesz idealnie do wymaganego poziomu, ale pozostaje problem jakiegos wyjazdu, urlopu itp Apro pos sumpa czy panelu o ktorym pisal lisu, to ktos taki mini panel ostatnio dostawil do nanorafki, ale nie moge na szybko znalezc tego postu.

Zalewaj i powodzenia!!


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam w głowie coś takiego

A - zbiornik główny 25L

B i C to w sumie jeden 2-komorowy zbiornik z przegroda, analizująć budowę całego układu miał wyjść syfon. Teraz moje wątpliwości:

-jakie zastosować filtrowanie? może coś w zbiorniku B lub C?

-rozumiem ze to zadziała jako samouzupełniający się układ, zmiana poziomu bedzie tylko w komorze C.?

- pompa cyrkupacyjna - zastosować taką zanurzaną w komorze C jak na schemacie czy raczej cos zewnętrznego na odcinku z komory C do A.?

schamat1lisu.jpg

Z góry dzieki za porady :clowning

Oświetlenie -planuję DIY z PVC lub MDF odbłysniki itp. wszystko chce sam pomierzyć i zklekocić coś fajnego :strutin Ale tokolejny krok dopiero, najpierw chce zaplanować hydro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdamB mam pytanko - oblukałem twoje rozwiązanie i fakt, o coś takiego mi chodzi (przyczyna podobna, chce usunac ze zbiornika glownego możliwie jak najwięcej elementów). Czy zastosowanie przez Ciebie 3 przegród miedzy komorą B.iC. jakby to było w moim przypadku ma jakieś wyjasnienie? czy chodzi jedynie o mieszanie wody? i czy rura łacząca zbiorniki A i B powinna być w którymś z nich dłuższa (sięgać bliżej dna?)?

pozdrawiam

P.S. dziś pierwsze zakupy chyba :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś ogladalem zbiorniki i znalazlem idealne rozmiarowo 43,5 litra 60x23x31H i mam dylemat, wychodzi prawie 2 razy wieksze ale może to ma sens, zabawa w 43l od razu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja się wypowiem bo to do mojego panelu, kolega AdamaB podał link więc mogę co nieco powiedzieć. Trzy przegrody to tzw. bubble stop ma zatrzymywać część bąbli powietrza z odpieniacza, a rura łącząca baniak z panelem nie musi być z żadnej strony dłuższa czy krótsza może to być rura o kształcie U o takim wymiarze, żeby była np. 5cm od dna w obu zbiornikach u mnie w panelu jest krótsza niż w zbiorniku głównym o ok. 10cm, przy wysokości zbiorników 40cm rura w zbiorniku głównym ma ok. 29cm do kolanka. Więcej szczegółów możesz poczytać w moim wątku szczególnie ważny jest dobór wysokości pierwszej przegrody od strony odpieniacza w panelu ja niestety musiałem wycinać szybką i ją skracać. Pamiętaj także aby rura, którą woda przelewa się do panelu miała odpowiednio dużą średnicę tak aby woda nadążała się przelewać do pompy ponieważ gdybyś zasilił rurą takiej samej średnicy jak rura z pompy to woda nie nadąży spływać. Ja użyłem rury do instalacji klejonej o średnicy zewnętrznej 26mm i grubości ścianki 2mm.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
spajdi :

To może ja się wypowiem bo to do mojego panelu, kolega AdamaB podał link więc mogę co nieco powiedzieć...

Dokladnie :clowning

A ze swojego doswiadczenia, majac panel wewnetrzny powiem, ze 3 przegrody wcale nie sa potrzebne. U mnie jest pierwsza komora na miniflotor, przelew gora (zawsze gora !!) do drugiej waskiej gdzie jest wegiel i wloknina i nastepnie dolem do komory z pompa powrotna i czujnikiem dolewki.

Pozdrawiam


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeplanowałem troszke sumpa, wyslalem do wyceny do szklarza (przy okazji - ile to moze kosztować? szklo mysle ok 6-7mm) , tylko nie zadeklarowałem jakie maja byc odstępy między komorami? ktora najwieksza?

Sump bedzie stał za zbiornikiem, w przekroju mialby identyczny rozmiar tylko 12cm w osi Z.

schematmichallisowski1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ogolnie ok? planuje w ostatniej komorze po prawej dac pompe obiegową (wystarczy 1000l/h? na 45litrowe akwarium + te sump?) Prosilbym tez o sugestię co do wielkości poszczególnych komór (zakladam ze srodkowa byłaby najmniejsza, ale to tylko domniemania bądź co bądź laika :clowning )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja za kilka dni będę likwidował zbiornik ok 42 litrów z trójkątnym panelem 12 litrów (akwa było w rogu ściany)z trzema przegrodami, do tego oświetleni 2x24W (dwa komplety swietlówek), pompa cyrkulacyjna, obiegowa, odpieniacz, kaskada filtracujna ze skimmerem do sciągania syfu z powierzchni ... ogólnie wszystko co potrzebujesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.