Skocz do zawartości
Cetus

Hydraulika do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ocenę tego co wymyśliłem. Na zielono są rurki o tej samej średnicy. Na żółto są wężyki. Czy zawory są w dobrym miejscu? Czy jest to dobra ilość? A może jeszcze coś zmienić?

3373-hydra.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze zawor nr 1 niepotrzebny bedzie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz to zaworem 2.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będę miał zaworu 1 to jak ruszę zaworem 3 to bedę musiał ruszyć też zawór 2. A jak bedę miał zawór 1 to nie będę miał tego problemu. Czy dobrze myslę? Ja jestem tylko teoretyk, więc poprawcie mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz zasil osobną pompką, zamiast dwóch zawoeów kupisz jedną pompkę, zyskasz święty spokój i możeliwośc precyzyjniejszej regulacji odpieniacza...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orurowanie lub waz z pompy powrotnej najlepiej pociagnac pionowo w gore, bez zbednych kolanek. To znacznie zwieksza wydajnosc pompy.

Czyli pompe ustaw po prawej, pod kominem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: jaką pompkę proponujesz do odpieniacza AP600? Poza świętym spokojem będę miał jeszcze nieco wyższy rachunek za prąd i więcej hałasu, więc chciałbym aby była przynajmniej cicha. Czy regulowanie odpieniacza będzie wtedy polegało na dławieniu pompki?

Stani: ta druga rura bez zaworów to rewizja. Powrót będzie z drugiej strony sumpa, pionowy z fajką na końcu aby zakręcić nad krawędzią akwarium. Nie narysowałem tego bo tutaj chyba nie ma co wymyślać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cetus: pompke mozesz np maxiJet 750 (lub 900) - producent zaleca chyba 600l/h dla odpieniacza, a bedziesz mial pewien nadmiar, i zawsze jest pewna wysokosc na jaka pompka musi podniesc wode wiec wydajnosc bedzie troche mniejsza od maksymalnej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przyszło mi do głowy głupie pytanie. Jeżeli odpieniacz będzie podłączony tak jak na rysunku to mam pewność, że 100% wody, która przez niego przechodzi będzie pochodziła z akwarium. Natomiast jak podłącze go pod pompkę to czy czasem nie będzie wtedy w kółko odpieniał tylko tej wody, która znajdować się bedzie w komorze w której stoi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podłącz tak, że pobierał wodę z jednej komory a wylewał do innej;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię.

Jeszcze zapytam o zawory. Czy wsadzić jeden między pompką a odpieniaczem a drugi za odpieniaczem? Czy wtedy będzie dobrze to urządzenie regulować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak bedzie dobrze, możesz jeszcze założyć zaworek na rurce którą odpieniacz pobiera powietrze. Najlepszy jest gardeny z castoramy;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie poczatkujacego, ale juz po tym etapie :-) po co to jest takie skomplikowane ? po co Ci tyle tych zaworow, nic innego niebedziesz robil tylko regulowal ;-)

po co jest rurka i zawor nr 3 ? jezeli ta biala rurka to odpieniacz - po co jest tam rurka z zaworem - to jest element odpieniacza (przynajmniej mojego)

serio im prosciej tym lepiej, bardzo sie ciesze z tej dobrej rady, ktora wzialem sobie do serca


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolę mieć zawory i za ich pomocą wykonać jakieś regulacje niż nie mieć zaworów i później dręczyć się z myślą że nie mogę czegoś przykręcić bo nie ma zaworu. Ta biała rurka to dopieniacz a mój odpieniacz nie ma żadnych zaworów od wody (ma tylko mały zaworek od powietrza). Pewnie że im prościej tym lepiej. Pootwieram wszystkie zawory i mam wtedy prosto. Uważam że lepiej mieć jeden zawór za dużo niż o jeden za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że odpieniacz zasilać pompką z regulacją, a nie grawitacyjnie. Do tego jeden zawór na spływie, drugi na wyjściu z odpieniacza i gotowe. Cała hydraulika na dwóch zaworach. "Jakieś regulacje" o których piszesz są zbędne, te proponowane przez forumowiczów wystarczą :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale komplikujesz, spływ prosty, rewizja prosta, jeden zawor na spływie.

odpieniacz zailany pompka 700 l/h i jeden zawor na wylocie.

czyli w sumie dwa zawory.

maksymalna prostota, a jak bedziesz chcial wiecej zaworków to sobie zawsze mozesz dołozyc pozniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po uwzględnieniu Waszych porad otrzymuję coś takiego:

3373-hydra2.jpg

zielony - rurki,

żóty - wężyki,

różowy - odpieniacz,

czerwony - pompa

Powrót (niewidoczny) będzie w trzeciej komorze sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
thomash666 :

Moim zdaniem zawór na spływie powinien być niedaleko wlotu wody, jak dasz wyżej może być głośno.

Nie rozumiem. Jak zawór ma być niedaleko wlotu wody to będzie musiał być wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.