Skocz do zawartości
Cetus

Cieknący śrubunek

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem wreszcie przykręcić srubunki no i rozczarowanie. Przykręciłem z całej siły i cieknie :clowning

Srubunek ma dwie uszczelki. Od góry dałem gumową czarną a od dołu plastikową białą. Zalałem wodą i po minucie oba zaczynają cieknąć. Na śrubnku jest napisane VDL i ma 32mm, wygląda tak:

3373-srubunek.jpg

Co jeszcze trzeba zrobić żeby nie ciekło? Czy trzeba to zaklajstrować jakimś klejem? Chciałbym tego uniknąć. A może uszczelek więcej dać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamietam, to obie uszczelki powinny byc od strony "mokrej" (gumowa przy szkle i biała na gumowej) Istotny jest też w jaki sposób wkręciłes srubunek. Ja za pierwszym razem wkreciłem odwrotnie i ciekło, jak założyłem prawidłowo, to było ok.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli wkreciles tak jak na obrazku to zle !!!!!!

Czarna uszczelka ma byc na dole i opierac sie o kołnierz to wkladasz do akwa od strony wody ( mozna i odwrotnie w zależności od potrzeby ale zawsze czarna uszczelka musi opierać sie o kołnierz )

Wkładasz przepust w szkło i od spodu dajesz bialy pierscien ślizgowy i nastepnie dokrecasz nakrętke

Takie połączenie jest prawidłowe i nie ma prawa cieknąć

Czarna uszczelka zawsze musi opierać się o kołnierz bo bialy pirścień służy tylko jako ślizg dla nakrętki

Jeśli dasz tak jak jest na foto woda przeleci sobie gwintem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święta racja ....

Ja sobie pozwoliłem jeszcze na dodanie silikonu między szybę a przelot,jak i na gwint,nie chciałem za mocno przykręcac bo jakieś tam naprężenia od dalszej części hydrauliki pochodzą...i nic nie cieknie...

Częśc osób przykręca nakrętką od komina(wody),bo dużo łatwiej zdemontowac baniak bez ruszania hydrauliki,no i dając nakrętkę od strony wody oraz uszczelkę gumową jest duża szansa że podczas przykręcana uszczelka "wyjdzie" z pod nakrędki lub przesunie się,więc musi iśc od strony suchej a ten biały plastik od mokrej,więc bez silikonu na połączeniu i na gwincie się nie obejdzie...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten kołnierz ma otwór w "łbie" (pewnie na jakiś klucz) więc "łęb" całej śruby musi być pod kominem (czyli gwintem do góry) a nie w kominie:

3373-kolnierz.jpg

Pierwsza próba była taka (mój pomysł autorski): na kołnierz nakładam białą uszczelkę, wkładam do otworu od zewnątrz akwa, na gwint nakładam czarną uszczelkę i zakręcam nakrętkę. Po minucie zaczyna kapać jak z zepsutego kranu.

Druga próba była taka (po radzie Silver200): kołnierz wkładam do otworu od zewnątrz akwa, na gwint zakładam czrną uszczelkę, na gwint zakładam białą uszczelkę i zakręcam nakrętkę. W zasadzie bez zmian, znów kapie.

Trzecia próba była taka (po radzie thcskiba): na kołnierz nakładam czarną uszczelkę, wkładam do otworu od zewnątrz akwa, na gwint nakładam białą uszczelkę i zakręcam nakrętkę. Jest znacznie lepiej bo po kilku minutach spod czarnej uszczelki przecisnęła sie jedna kropla. Od góry widać jak woda przeszła przez białą uszczelkę i wlała sie przez otwór i w zasadzie zatrzymuje sie na czarnej uszczelce. Może zbyt słabo dokręciłem bo w pierwszych dwóch próbach mogłem kręcić od spodu. A w trzeciej od spodu nie ma poślizgu a w kominie mało miejsca. Poradźcie coś. Jak to dokręcić, żeby nie ciekło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam identyczne śrubunki pozwolę sobie na mały komentarz. W przypadku takim jak na zdjęciu (śruba wewnątrz akwarium) należy białą podkładkę umieścić od strony śruby. Śruba musi mieć poślizg na plastiku. Tutaj uszczelka ląduje od strony zewnętrznej. W sytuacji kiedy śrubę dokręcasz od zewnątrz, uszczelka gumowa ląduje od wewnętrznej strony czyli w zbiorniku a plastik na zewnątrz. Nic wtedy nie przecieka.

Jak dokręcić? Albo kluczem jeśli takowy posiadasz. Albo musisz sobie taki klucz zrobić samemu. Kupujesz kawałek rury kanalizacyjnej o średnicy ok. 30 mm. Robisz ośmiokąt z drewna - np. gruba sklejka (kształ śruby) i nabijasz go na rurę (podgrzaną na gazie). I masz klucz. Jeśli będziesz wkręcał od strony komina to kup rurę odpowiednio dłuższą tak żebyś miał miejsce na złapanie jej rękami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie thcskiby, a nie kombinujcie jak koń pod górkę. Potem są problemy z zasyfionym gwintem i nie można odkręcić nakrętki.

Koniecznie trzeba założyć na śrubunek uszczelkę gumową, czyli gumowa uszczelka pod kołnierzem i wtedy wsadzamy tą część do komina i wsuwamy w otwór. Od dołu zbiornika na śrubunek wsuwamy białą podkładkę zaraz za nią nakrętkę. Wystarczy dokręcić ręką, ale ktoś musi trzymać za kołnierz w kominie, żeby się nie ruszało.

Ważne jest umieszczenie tego od strony komina, bo wtedy uszczelnienie mamy w części od strony wody i ta uszczelka gumowa powstrzymuje syf zbierający się w kominie przed przedostawaniem się na gwint, bo wtedy osad na gwincie może uniemożliwić odkręcenie po np. roku śrubunku.

Jak wstawimy śrubunek od dołu i założymy na kołnierz gumową uszczelkę to będzie szczelnie nic dołem nie wypłynie, ale na gwincie w kominie będzie narastał osad, który później przy odkręcaniu spowoduje zatarcie nakrętki na gwincie i uniemożliwi odkręcenie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrubunek ktory masz jest przepustem dla zbiorników poliestrowych

Każdy przychodzi z odpowiednio zalozona uszczelką i pierścieniem ślizgowym tak żeby nawet amator nie pomylil ( ale jednak niektórzy fabryke chcą poprawić )

Wystarczy spjrzec na foty produktu zawsze uszczelka czarna gumowa idzie na kołnierz ! to jest uszczelnienie czołowe a niby w jaki sposób ma uszczelnic gwint do tego są inne rodzaje uszczelnień

Pare fotek w linkach poniżej ze strony producenta - gdzie tam widac bialy pierścien od strony kołnierza ? Bialy pierścien jest elementem slizgowym po to aby nakrętka nie miała oporu podczas dokręcania ona po nim się ślizga

http://www.vdl-fittings.nl/pvc_metric/1052377847495

http://www.vdl-fittings.nl/pvc_metric/1034527699124

http://www.vdl-fittings.nl/pvc_metric/1034526972082

http://www.vdl-fittings.nl/pvc_metric/1052379290235

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.