Skocz do zawartości
Cetus

Odprysk szkła

Rekomendowane odpowiedzi

Przy przenoszeniu uderzyłem naroznikiem i trochę szkła odprysło, tak z 1 mm. :banghead

Wygląda to tak:

3373-00012544.jpg

3373-00012546.jpg

3373-00012548.jpg

Co Wy na to? Można lać wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co od razu nowe akwa ludzie... Nic nie będzie.


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Cetus, miałam podobną sytuację i niestety trzeba było wymieniać szybę. nie do końca widzę Twoje "utłuczenie", ale w moim przypadku, przy wyjmowaniu akwarium również stuknieto róg i wyglądało to tak . zadzwoniłam do The Walda, ale wiadomo na odległość pomimo zdjęć trudno było postawić diagnozę, on podpowiedział, żeby stuknąć (lekko) w uszkodzone miejsce. w zasadzie nawet nie musiałam, bo przy przesuwaniu szkła już pojawiła się rysa , a po stuknięciu było już tak :bow

dodam, że moje rogowe utłuczenie zachaczyło trzy szyby, ale rysa poszła tylko na przednią i tylko tą wymieniłam.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jak duze akwarium, ale ja bym nie tragizowal to nie wyszlo poza obrys silikonu


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 160 litrów. Ten odprysk jest taki jakby ktoś bardziej oszlifował krawędź. Nie widzę aby gdzieś szły rysy. Ale sobie narobiłem :banghead

Nika, czym stukałaś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę żeby taki mały odprysk miał wpływ na wytrzymałość całej tafli. Mam tylko pytanie. Czy te dwie pozostałe rysy, które najlepiej widać na ostatnim zdjęciu, (te od strony silikonu, powyżej odprysku) były już wcześniej? Jeśli tak to nie ma obaw o wytrzymałość, jeśli powstały przy walnięciu, to lepiej nie ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220040 Cetus :

...

Nika, czym stukałaś?

zwiniętą dłonią w tą ryskę-chociaż mówię uczciwie u mnie to była niestety praktycznie formalność. przy wyjmowaniu stuknęli rogiem, który się ukruszył. postawili zbiornik ale już przy przesuwaniu pojawiła ryska..., więc sobie w nią postukałam i patrzyłam jak rośnie. ważne było, czy ? gdzie? i na które szyby pójdą rysy (ukruszony był róg) na szczęście jak wcześniej pisałam do wymiany poszła tylko przednia szyba.

edit:

#220045 Paweł Piotrowski :

... Czy te dwie pozostałe rysy, które najlepiej widać na ostatnim zdjęciu, (te od strony silikonu, powyżej odprysku) były już wcześniej? Jeśli tak to nie ma obaw o wytrzymałość, jeśli powstały przy walnięciu, to lepiej nie ryzykować.

bardzo dobre pytanie! jeżeli powstały po stuknięciu, lub się powiększają (sprawdź dokładnie), to ja bym jednak to naprawiła.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, te dwie rysy po lewej stronie na ostatnim zdjęciu to nie są rysy tylko "ciapki" silikonu.

Nika, stukam i już mnie kostki od palców bolą. Nic się nie pojawia.

Jak przestanie padać deszcz to wystawię na balkon i naleję wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220048 Cetus :

...

Nika, stukam i już mnie kostki od palców bolą. Nic się nie pojawia.

Jak przestanie padać deszcz to wystawię na balkon i naleję wody.

no to chyba dobrze... u mnie wystarczyło lekkie stuknięcie i poszło, ale i w "stadium początkowym" wyglądało gorzej. zrób test na balkonie i coś ustalisz/

życzę szczelności :bow


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cetus, u mnie mniejszy baniak (ok. 50 l.) z takim samym ukruszeniem stał dobrych kilka lat i nic złego się nie działo.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pekaj bedzie dobrze, ja kupilem nowy baniak obchodzilem sie z nim jak z jajkiem, po zalaniu a wlasciwie pod koniec zalewania probnego uslyszalem hruppppp, patrze a prawie po srodku akwa na styku przedniej szyby i dna w dnie na brzegu szkla pokazal sie odprysk w najglebszym miejscu na 4 mm a w przedniej okolo milimetra odprysl maly platek szkla jak luska ryby, awaryjne spuszczenie wody, sprawdzenie czy sa rysy i wogole co sie stalo. okazalo sie ze szyba przednia nie byla idealnie rowno docieta naprezenie spowodowalo te dwa odpryski, brak sladow pekniec i dalszych nitek, wkleilem wiec dla pewnosci latke w ten rog z 10mm szkla, napelnilem ponownie juz chyba z e 3 razy stukalem w szklo jak baniak byl pelny i stoi :bow. Ten twoj odprysk to kosmetyka.

Ps. pozbywalem sie ostatnio 2 akwarii kazde okolo 400l ze szkla 10mm , uwierzcie mi sluc taki baniak to sztuka. rzucalem w nie mlotkiem, odbijal sie i nic jedno peklo szyba przednia rysa na 1/3 baniaka i ani klropla wody nie pociekla.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#220048 Cetus :

Paweł, te dwie rysy po lewej stronie na ostatnim zdjęciu to nie są rysy tylko "ciapki" silikonu.

Nika, stukam i już mnie kostki od palców bolą. Nic się nie pojawia.

Jak przestanie padać deszcz to wystawię na balkon i naleję wody.

W takim razie nie zawracał bym sobie nawet głowy balkonem, tylko zalewał normalnie w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się uspokoiłem. Ale cały czas chodzi mi po głowie myśl co zrobić jak podczas zalewania pojawi się rysa i pójdzie na przykład po przekątnej przez przednią szybę. Czy mam jakieś szanse to zakleić i zdążyć spuścić wodę, czy też w przeciągu sekundy 160 litrów wyleje się na podłogę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jeszcze nie zalałeś to wymień szybę. W czasie zalewania nie powinno pęknąć, a przez pęknietą szybę wylewa się niewiele wody, więc zdążysz złapać. Niebezpieczeństwo polega na tym,ze czasamni taka szyba potrafi pęknąć akurat wtedy kiedy śpisz lub Cię nie ma w domu. Po prostu jest osłabiona. Jeśli akwarium jest z grubszego szkła niż przepisy stanowią i ma dodatkowe wzmocnienia to mozna zostawić.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez ten oprysk jest po zewnętrznej stonie szyby,szyba w miejscu klejenia nie jest uszkodzona,zalewaj ,nie ma prawa nic sie stac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie chcę rozpoczynać nowego tematu zabawie się w archeologa.

Powoli kończę prace nad akwarium standardowego Aquaela 112l (6mm) z wklejonym przeze mnie panelem (w środku), wczoraj po postawieniu zbiornika na szafce stwierdziłem ślad po jakimś uderzeniu na przedniej szybie - wyszczerbienie/głęboką ryse po stronie zewnętrznej. Wymiary nie duże 4x1 mm, ale dość głęboka, wyczuwalna pod palcem, może 0,5 może 1 mm. Lokalizacja 9,5 cm od dna, 18,5 cm od szyby bocznej, 3,5 cm od szyby panelu z tej samej strony. Na początku się wkurzyłem że nie wygląda, potem spanikowalem że nie dość że nie wygląda to jeszcze mi akwarium pęknie, a teraz nie wiem czy za bardzo nie świruje ;) Czy takie coś jest warte wymiany zbiornika na nowy? Pukałem w szybę i wszystko wygląda normalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj zdjęcie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.