Skocz do zawartości
kapuhy

TDS a zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry przepraszam jeśli pytanie jest bardzo lamerskie :bow

Czy miernikiem TDS można zmierzyć zasolenie wody? Czy znając wynik pomiaru wody po RO i odejmując ją od wartości pomiaru po zasoleniu uzyskany pomiar można przeliczyć na zasolenie?

Czyli w skrócie - czy miernik TDS może zastąpić salimetr?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ale TDS to co innego niż salimetr


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Gdzieś w opisie aukcji na allegro znalazłem informację, że miernikiem TDS można badać zasolenie - czyli albo byk w opisie, albo może jakiś bardziej wypasiony model (chociaż dość tani był).

Przy okazji spytam jeszcze o same mierniki - czy producent ma duże znaczenie, czy większość nie różni się zbytnio jakością? Znalazłem na aledrogo np. takie ustrojstwa:

http://www.allegro.pl/item804502863_miernik_tds_sharp_t71_tanio.html

http://www.allegro.pl/item814111761_miernik_tds_pomiar_zanieczyszczen_promocja.html


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gdzieś to znalazłeś to bzdura

TDS z angielska to /total disolved solids/

czyli ogólna ilość rozpuszczonych soli

miernik TDS mieży sole, kwasy i zasady

a nie tylko sól

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn w wielkim uproszczeniu tds mozna by wykorzystac do przygotowania wody do podmian. W/g wzoru ktory podałeś kolego @kapuhy. Do pomiaru zasolenia juz w samym akwarium nie nada sie zupełnie z przyczyn podanych przez kol. @slawomirdyl. To by mialo prawo bytu pod warunkiem stosowania dokladnie tej samej soli co przy probie kontrolnej i wychodzac z zalozenia ze jest idealnie wymieszana i kazdy 'kubek soli nabierany z wiadra' ma identyczny sklad. A ciezko przyjac takie zalozenia za sluszne :bow Urzadzonko proponowane przez kol. @jacek n jest tym czego szukasz :-)

pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to rewolucji nie zrobiłem :bow

Czy to miernik taki jak w linku nie wiem, ale w opisie nie wpadł mi w oko pomiar konduktancji, tylko sam TDS-więc chyba jednak byk.

A czy ktoś mógłby się wypowiedzieć w temacie jakości mierników TDS (i linków z poprzedniego posta)?

Pozdrawiam.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy: przez ponad 2 lata uzywalem miernika optycznie podobnego do tego z 2-go linku z allegro, ale wiele osob pisalo ze one nie pokazuja dobrze w poblizu 0. Zakupiem wiec w USA miernik Hanny za set zlotych, ale pokazuje on dokladnie to samo co miernik ktory kupilem za kilkadziesiat zlotych - tzn w wodzie po RO/DI oba pokazuja 0.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za opinię, chyba zdecyduję się na taki miernik, bo ten z pierwszego linka trochę mi tandetą zalatuje :con


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zarowno wody surowej jak i osmotycznej"

To nie znaczy w akwarium:nono


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba nie wszystkie śmieci w wodzie można wrzucić do szufladki "zasolenie"? Bo mnie to słowo kojarzy się jednoznacznie :clowning


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.