Skocz do zawartości
Warlock

cyrkulacja pod 450

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Jestem na etapie projektowania zbiornika 450l i zastanawiam się nad cyrkulacją czy odpowiednia była by opcja zastosowania np. kilku słabszych pomp 3-4szt (np. 3000l/h) , czy np. jednej mocnej-13000l/h i jednej slabszej-5000l/h

kolejny wariant: dwie mocne po 13000l/h - obsada docelowo zbiornik pod sps z niewielka obsada miękkich i ok 50-60kg skały żeby ryby miały gdzie pływać :bow ...co polecacie

pozdrawiam

włodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wziąć, ale 3-4 szt. np. 5000 ltr/h. Jednak przy długości zbiornika 140 cm (nie wiem, jaki planujesz) z boku będą martwe strefy. Mam teraz 2 x 12000 tunze i jedną 5000, którą zamierzam wymienić na kolejną większą tunze, bo widać pozytywne efekty mocnej cyrkulacji.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam - dziekuje za odpowiedz - planuje wymiar 150x60x50 - standardowa 450-atka - a gdyby zastosowac 1 szt 12000 l/h i dwie 5000l/h ??

12000 l/h i 5000l/h ustawic na przeciwko siebie a druga 5000l/h np. przymocowac na kominie np. - tak zeby dmuchala z tylu akwarium gdyz nie chce scian skalnych myslalem nad jednym lub moze dwoma filarami - takze pompa z tylu by mogla swobodnie wydmuchiwać za skal - moze sie mylę jesli tak to prosze o sprostowanie ale zastosowanie jednej mocnej pompy i drugiej slabej mogly by wytwarzac ciekawe zafalowania :bow

pozdrawiam

Włodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 150 cm długości nie zastanawiałbym się tylko dawał duże pompy najlepiej sterowalne. Przy ustawieniu na wprost będziesz miał zawirowania, ale w okolicy środka zbiornika, ewentualnie bliżej słabszej pompy. Gdybyś miał sterowane to mógłbyś dać naprzeciwko z ustawieniem pomp w trybie pulsacyjnym raz jedna maks raz druga i wtedy masz zawirowania w środku i dojście fali do boku. U mnie dwie to jeszcze mało i kupię kolejną sterowalną dużą tunze. Obecnie mam sporo miejsc, gdzie zapewniam delikatne falowanie LPS-om. Dla ścisłości przerabiałem w tym zbiorniku układ 4 pomp o wydajności po 5000 ltr/h i z boków zbiornika nie mogłem się pozbyć glonów nitkowatych bo tam woda się ledwie ruszała. Najlepszym sposobem oceny cyrkulacji jest wrzucenie kostki artemii oczywiście rozmrożonej i wtedy widać gdzie mamy martwe strefy.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za pomoc na pewno rozważę taka mozliwosc skoro to juz sprawdzone metody to nie ma co kombinować - no w grę wchodzi jeszcze na pewno ułożenie skaly ale przy dwoch duzych(mocnych) pompach bedzie elegancko

pozdrawiam

Włodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie duze pompy, skierowane na siebie beda super. Wylacznikiem czasowym ustawisz wlaczanie i wylaczanie w ten sposob, zeby czasami dzialala tylko jedna, pozniej obydwie (przewaznie) a jeszcze pozniej druga i bedzie pozamiatane.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, mam podobny gabaryt i ja zastosowałem 2x koralia 7 ze sterownikiem i hula


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 50-60 kg akały to będzie według mnie sporo za dużo.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku to zostane przy dwóch mocnych pompach tak okolo 10 - 12 tys L/h

@Stani - czy podlaczenie pomp pod wylaczniki czasowe nie uszkodza pompy ktora nie jest do tego rodzaju pracy przystosowana - jak bedzie sie tak wlanczac i wylanczac ??

co do skaly to wyjdzie w praniu najpierw zamierzone konstrukcje :bow jak bedzie jeszcze cos do ustawienia lub wcisniecia to sie do rzuci :bow

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.