Skocz do zawartości
shoovar

Projekt do weryfikacji 72L+Panel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wraz z moją dziewczyną postanowiliśmy założyć akwarium morskie. Prosiłbym doświadczonych morszczaków o opinie i ewentualne uwagi. Po długiej lekturze, przemyśleniach i kalkulacjach zdecydowaliśmy się na akwarium 72 litry (60x30x40wys) + 10 cm panel za tylną ścianą.

Widok z góry:

akwarium.JPG

Lewa komora panela, z grzebieniem przelewowym, przeznaczona na odpieniacz, grzałkę i pompę powrotną. Prawa komora na dolewkę, która docelowo będzie automatyczna. Początkowo zastanawialiśmy się nad podzieleniem panela na osobne komory dla odpieniacza, grzałki, refugium, pompy, ale w końcu z tego pomysłu zrezygnowaliśmy, na rzecz prostszego rozwiązania, które daje większą swobodę w razie konieczności manewrowania w panelu. W razie czego przegrody można łatwo wkleić.

Chciałbym, aby przegroda pomiędzy panelem i akwarium była z czarnego szkła - jak myślicie czy takie szkło się nada, czy nie będzie działać jak lustro? I kto (najlepiej w trójmieście) byłby w stanie zrobić takie akwarium? Czarne szkło pozwoli uniknąć wklejania PCV, czyli potencjalnego miejsca zbierania się syfu.

Ogólna konfiguracja sprzętowa:

Odpieniacz: DIY lub Aquael - Skimmer PS 300

Pompy: Eheim Compact Pompa 1000(1002) - z panela do akwarium + Koralia 1 cyrkulacja

Oświetlenie: DIY modułowe LED, na diodach powerled cree, lub równorzędnych - 6xwhite 3W + 6xblue 3W = 36W mocy

Przewidywane życie:

10-12 kg żywej skały deep sea,

żywy piasek,

korale, głównie LPS, raczej małe zróżnicowanie gatunków,

2 błazenki,

1 lub max 2 małe rybki (może jakaś babka),

krab pustelnik,

2 krewetki,

2 turboślimaki

rozgwiazda

Plan może ulec zmianie i mam nadzieje, że będzie ewoluował w coraz lepszą stronę. Jeśli chodzi o sump, to niestety nie ma takiej możliwości, chyba, że poświęce na niego jedna z szuflad w komodzie i poprowadzę hydraulikę między bielizną :)

Czekam na wszelkie uwagi.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz i pompa powrotna w jednej komorze nie jest najlepszym rozwiazaniem z uwagi na wystepujaca tam roznice poziomow, a co za tym idzie brakiem mozliwosci regulacji pracy odpieniacza. Ja bym proponowal zrezygnowac z tej komory na dolewke i tam wlasnie usadowic pompe. To raptem kilka litrow wiec spokojnie zastapisz ja malym wiaderkiem lub butelka po wodzie mineralnej ukrytej gdzies za kanapa :-)

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też proponuję w osobnej komorze odpieniacz, a pompę w osobnej dzięki temu będzie można utrzymywać stały poziom wody w komorze odpieniacza, a komora na dolewkę imho w takim wykonaniu to nie specjalny pomysł lepiej dolewać ręcznie, albo zrobić automatyczną dolewkę z jakiejś butelki/zbiorniczka zewnętrznego. Tu link do tematu o moim baniaku podaję ze względu na to, że taki sam wymiar więc może coś was zainspiruje : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=22800 z tym, że u mnie jest panel zewnętrzny, a wy planujecie zintegrowany panel co jest raczej lepsze niż mój panel zewnętrzny jednak ja nie miałem wyjścia. Co do samego panelu i szerokości 10cm... Polecam zrobić min. 12cm szeroki ten panel IMHO dużo wygodniej będzie nie polecam się "ściskać" w 10cm jeśli jest tylko możliwość to róbcie 12 nawet 14cm szeroki ten panel... Tu chodzi o wygodę obsługi w przyszłości więc weźcie to pod uwagę. Mam jeszcze pytanie czy jesteście w stanie w którąś stronę wygospodarować więcej miejsca ? Żeby np. wydłużyć baniak o 5-10cm lub poszerzyć o 5cm, taki wzrost pojemności nie wpłynie mocno na koszty założenia/utrzymania baniaka, a doda przestrzeni.

Pozdrawiam:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwagi kolegów jak najbardziej słuszne :) - każdy cm się liczy przy tych wymiarach :)

dodatkowo jeżeli pompa powrotna będzie razem z odpieniaczem to bąbelki powietrza mogą wracać do akwa

Powodzenia


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 10 cm panelu za bardzo reki nie wlozysz, a nawet jesli to wyczyszczenie go bedzie nie lada wyzwaniem.

30 cm glebokosci akwarium głównego to bardzo mało, lepiej zrob akwarium bez panelu na glebokosc 40 cm, wrzuc w rog odpieniacz, a dolewke sobie mozesz zrobic z kroplowki, albo na zasadzie spluczki od toalety :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady. Będą wzięte pod pod uwagę.

Zbiornik główny nie może niestety urosnąć. Panel rzeczywiście chyba trzeba będzie poszerzyć o co najmniej 2-3 centymetry, albo nawet więcej i dać przegrodę dla odpieniacza i pompy osobno. Ale skoro już wywalamy dolewkę i poszerzamy panel, to może warto by było wyciąć jeszcze troche miejsca na refugium, tak na wszelki wypadek? Co z kolei wymusza chyba dodanie jeszcze jednej przegrody od góry do dołu, żeby woda przepływała przez refugium, a nie tylko po powierzchni?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.