Skocz do zawartości
Pavilon

Belka oświetleniowa 4x24W T5 DIY!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dzisiaj byłem w firmie Alu plex w Rybniku na ul. Sosnowa 5 i kupiłem spienione pvc. I zaczynamy robić belkę!

Potrzebujemy:

Spienione pvc - mnie z powycinaniem na kawałki wyszło 30zł

Klej do rur itd pvc - 3,50zł (OBI)

Łańcuszek do podwieszenia 3m- 3,99zł/m (OBI)

Kołki, śrubki z uchwytami - poniżej 5zł

Nóż do tapet - ja miałem w domu.

Oczywiście świetlówki

Uchwyty

Odbłyśniki

Powycinane kawałki wziąłem do domu na stół bo musi być idealnie równo, aby dobrze posklejać. Klej nie schnie tak szybko jak kropelka więc trochę trzeba potrzymać ściśnięte aż złapie.

Na razie zrobiłem tyle ile na fotach. W wtorek przyjdzie czwarta świetlówka i odbłyśniki wraz z uchwytami to zamieszczę nowe zdjęcia.

Foto:

Całość na warsztacie

dsc00494ix.jpg

Gdy już skleimy zostawiamy wszystko na ok. 2h. Ja każdy element kleiłem co ok. 15-30min, wszystko na raz ciężko będzie skleić bo jak mówiłem klej nie łapie od razu.

dsc00495q.jpg

dsc00496hi.jpg

Gdy już jest wszystko suche. Z odpadów jakie zostały (z firmy) wycinamy trójkąty nożem do tapet aby całość wzmocnić

dsc00497lk.jpg

dsc00498y.jpg

I ułożenie świetlówek będzie mniej/więcej takie. Na razie jestem uziemiony bo nie mam odbłyśników.

dsc00499x.jpg

Jeszcze łańcuch.

Najpierw wymierzamy miejsce na dziury i wiercimy

dsc00501r.jpg

Wkładamy w dziurę śrubę z oczkiem z podkładką

dsc00502y.jpg

Skręcamy

dsc00503f.jpg

I pozostało się bawić w rozciąganie i ściskanie łańcuszka aby go połączyć...

dsc00506e.jpg

Całość jest trochę mniejsza od akwarium

dsc00507f.jpg

Na razie to tyle. Jak będę miał odbłyśniki itd to wiercę dziury w suficie i wstawie foty jak to wygląda. Po niedzieli jeszcze wyrównam wszystkie szpary szpachlą i pomaluje tylko nie wiem na jaki? Srebrny? Czarny?

Pozdrawiam


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skręć całą konstrukcję wkrętami inaczej Ci się to rozpadnie na tym kleju, a poza tym zapowiada się OK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie trzeba nic skrecac...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobi jak chce dla mnie trzymanie czegoś takiego tylko na kleju i jeszcze takim za 3zł który jak chce to trzyma jak nie chce to nie trzyma (wiem bo mam tego typu klej w domu) to proszenie się o kłopoty :), a skręcenie to śmieszny koszt i 20 minut roboty włącznie z zaszpachlowaniem wkrętów więc jak kto woli ja wolę jak coś jest porządnie zrobione, że nawet jak w to uderzę czy mi spadnie to się nie rozleci, ale jak ktoś woli tylko na kleju (nie wiem z jakich przyczyn bo ani to oszczędność ani nic...) to ok... Takie podejście "bo to się będzie trzymać" można zauważyć u wielu "fachmanów" budowlańców (później kafelki ze ścian odpadają), mechaników samochodowych itp. i można zobaczyć jak to się kończy :) ja wolę mieć coś porządnie zrobione i mieć 120% pewności, że nic się z tym nie stanie :)

Pozdrawiam :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spajdi, zrob jedna pokrywe a nie teoretyzuj, podobna konstrukcja wisi u mnie od 2 lat i nic sie nie rozkleja, jak co to zapraszam i sprobuj to rozerwac!

Ja kleilem klejem do rur PVC ( takich od zimnej wody ) To jakbys powiedzial ze rury ktore masz z zimna woda i woda C.O. trzeba by skrecac wkretami.

Jak uzywasz klei do PVC to nic nie pusci, 90% reklam z PVC wytrzymuje warunki atmosferyczne pare lat, a rozumiem ze autor uzyl odpowiedniego kleju do zastosowania.

Z takim podejsciem to powinienes sobie akwa jeszcze zacementowac albo wstawic w rame bo to sie trzyma tylko na silikonie... a jak pusci ?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smith zobacz ten wątek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=22494 i nie "teoretyzuj" proszę, że nie robiłem bo tak się składa, że zrobiłem pokrywę i także kleiłem klejem do rur PVC i to jest mocny klej natomiast zobacz czym kleił kolega to po pierwsze, a po drugie to, że u Ciebie się trzyma nie znaczy, że zawsze u wszystkich sklei się tak samo i będzie trzymać, a ja jestem zwolennikiem pewnych rozwiązań, a wkręty dają 100% pewności, a to żadna robota wkręcić kilka wkrętów...

Instalacje wodną mam zgrzewaną nie klejoną i nie generalizuj, że bym rurki skręcał czy akwarium betonował, ale po prostu w takiej sytuacji gdzie łatwo wzmocnić konstrukcję w 5 minut dlaczego tego nie zrobić ? Mówię każdy robi jak chce, ale ja mam podejście, że jeśli można coś zrobić mocniejsze i nie wymaga to ani dużego nakładu pracy ani pieniędzy to należy zrobić to mocniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to proponuje abys nawracal firmy z reklama zewnetrzna, oni tak kleja litery i boxy ale pewnie sie nie znaja...

a ze mozna wkrecic, jasne ze mozna, mozna wbic tez pare gwozdzi i obkleic plastrem...

Nie wiem czym kleil kolega , jest tylko "klej do rur itd pvc" ale dobre kleje wystepują tez w tubkach a akurat 3,5 to by sie zgadzalo bo ja kupowalem puszki chyba po 25 ale kleju bylo sporo wiecej...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh na robieniu reklam się nie znam, ale pewnie mają swoje techniki i wiedzą jak to robić nie jestem najmądrzejszy i nie będę nikogo uczył, ale zrobiłem pokrywę wiem jak to wygląda i dałbym wkręty bo tak jak mówię CO ZA PROBLEM ? kilka minut roboty, a masz sztywną mocną konstrukcję która jest wytrzymała mechanicznie, a Ty od razu koloryzujesz i dajesz jakiś przykład gwoździ i plastra, a wkrętami można to zrobić profesjonalnie tak, że śladu nie będzie więc nie wiem o co tyle halo. Jeśli jest jakaś konkretna wada zastosowania kilku wkrętów to ją podaj jeśli nie to nie krytykuj tego tak zażarcie bo nie wiem co się tak tego uczepiłeś Ty lubisz tylko na kleju rób tylko na kleju ja zasugerowałem wkręty bo takie jest moje zdanie, a autor zrobi jak uzna za stosowne z mojej strony koniec OT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Przyszły brakujące części więc zamieszczam foto z dalszej pracy :clowning

Ułożyłem od razu odbłyśniki, zmieściły się idealnie nie ma ani 1mm przerwy między nimi 8-) Zastosowałem odbłyśniki do T8 (55cm) bo były tańsze, kosztowały 10zł/szt a na wymiar T5 17zł

dsc00518.jpg

podpiąłem brakującą świetlówkę iiii.... działa

dsc00520.jpg

Potem wiercenie dziurek na śrubki od uchwytów. I malowanie

dsc00521o.jpg

I tak to wygląda nad akwarium

dsc00526.jpg

dsc00528fy.jpg

Pozdrawiam


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to wyszło.

Dawałeś wkręty? bo koledze Spajdi zaraz jakaś żyłka pójdzie - kolego trochę luzu, a twój argument "CO ZA PROBLEM" przekonał mnie w 100% i wszędzie w domu gdzie się dało użyłem wkrętów i teraz mam pewnośc, że wzmocniłem komstrukcje :clowning) trochę luzu


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka grubość PCV? 8mm? Ja bym przy okazji przemyślał od razu podłączenie wiatraków do chłodzenia. Ja mam po bokach, po jednej stronie 3xwciągające, po drugiej stronie 3xwyciągające powietrze. A poza tym, wygląda OK, trzymam tylko kciuki za to, aby system zawieszenia się sprawdził i nie puścił, bo jakoś wydaje mi się, że mała trochę ta powierzchnia robocza. Pracuje tylko na tych małych trójkącikach. Jak puści klej, od razu się wyłamie. Miejsca jest dużo, można zamiast trójkącików zastosować poprzeczną listwę PCV o takiej samej szerokości (rozumiem że materiału zostało tylko na trójkąty), przykleić ją i wtedy rozłożenie ciężaru znajduje się na całej szerokości pokrywy, a to da dużo. Gratuluję pomysłu i wykonania :clowning


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przymocowałeś kable i lampy do pokrywy? Ja mam jakąś prowizorkę i jestem ciekaw jak to zrobić porządnie :clowning


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grubość 6mm. Nie dałem w końcu tych krętów bo nie miałem takich chudych... Ale klej trzyma mocno, jest on robiony na bazie rozpuszczalników więc zachodzi reakcja jak się nim posmaruje i pvc się tak jak by łączy... Wiatraków nie będę dawał po co jak belka wisi w powietrzu i nie przykrywa akwa? A o wzmocnieniach się coś jeszcze pomyśli bo spienionego mam jeszcze trochę nawet ponad 80cm. Tylko jak to dokładnie zrobić? Przykleić pionowo przez środek belki? Czy jak?

EDIT:

Kable są powciskane pod odbłyśniki i odbłyśniki je trzymają. Świetlówki do uchwytów.


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#222912 Pavilon :

A o wzmocnieniach się coś jeszcze pomyśli bo spienionego mam jeszcze trochę nawet ponad 80cm. Tylko jak to dokładnie zrobić? Przykleić pionowo przez środek belki? Czy jak?

A może tak? :

4130-pcvdiy.jpg

Przy takim rozwiązaniu powierzchnia robocza zwiększa sie 5-krotnie z każdej strony.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mogę tak zrobić, ale raczej już tamtych kawałków nie oderwę, bo trzyma mocno a nie chce bardziej szarpać bo jeszcze się połamie albo popęka...


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pavilon powiedz jak sprawuje Ci się ta lampa, spienione PCV nie odkształca się pod wpływem temperatury? Powoli zaczynam dłubać DIY do mojego akwarium i w planach obok nowego odpieniacza mam m.in. budowę nowego oświetlenia.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się trzyma elegancko :p Rób, rób bez obaw :p


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko czym malowales pokrywe?


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.