Skocz do zawartości
shoovar

[72L]Start pierwszej rafki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pisałem jakiś czas temu na tym forum o chęci założenia, wspólnie z dziewczyną, małego akwarium słonowodnego. Plany dość szybko wprowadziliśmy w życie i w ostatnią sobotę uruchomiliśmy naszą pierwszą solniczkę.

Szkło:

Akwarium sklejone na zamówienie w Gdańsku na Łąkowej, 72L zbiornik główny + około 30L w panelu. Panel oddzielony czarną szybą, podzielony na komorę odpieniacza z grzałką i komorę pompy zwrotnej.

4457-pb280455.jpg

Sprzęt:

odpieniacz miniflotor, grzałka 50W, lampa DIY T5 3x24W 2xAM ReefWhite 15kk 1xAM ReefBlue, pompa obiegowa Eheim Compact+ 2000 skręcona do 1000 l/h (niestety tylko na tyle był liczony grzebień i wyszedł jakoś tak na styk), cyrkulacja koralia 1 (jeszcze nie dotarła) więc na razie cyrkulacja idzie tylko z obiegówki, ale od jutra przechodzimy na pełne dmuchanie, o ile pompa dotrze.

Cała woda z działającego zbiornika, skały na razie tylko 9 kilo, ale poszukujemy jeszcze ciekawego kawałka 2-3kg.

4457-pb280469.jpg

Światło jeszcze nie działało.

4457-pb290473.jpg

Po uruchomieniu światła. Nad balansem bieli będzie trzeba trochę popracować. ;)

Jak dotąd udało nam się zaobserwować kilka oznak życia:

-Ślimaki, które dotarły do nas wraz z wodą, za którą jeszcze raz bardzo dziękujemy.

-2 małe białe rozgwiazdy

-trochę gąbek i rurówek

-kilka sztuk aiptasi, jeszcze nie wiemy w którym momencie i jakim sposobem się ich pozbywać.

-glon...

Glon wygląda tak:

4457-pb300482.jpg

Czy ten glon jest pierwszą oznaką dojrzewania, czy raczej czymś czego nie powinniśmy witać z radością w zbiorniku?

Postaramy się w miarę systematycznie i często o ile czas i wydarzenia w solniczce pozwolą dokumentować rozwój naszej rafki.

Pozdrawiam,

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolejnego morszczaka z Gdańska ;)

Te małe białe rozgwiazdy jak z czasem zaczna siedziec na koralach to wywal a jak na szybach i skałach to zostaw

Glon to oznaka dojrzewania wiec spoko, będzie tego znacznie wiecej ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek rozumiem 60x30x40h ? Widzę, że będą 2 bardzo podobne baniaki na forum tylko, że ja mam panel zewnętrzny, ale tak to konfiguracja bardzo podobna ;) Jaką pompką zasilicie miniflotora ? Ogólnie myślałem, żeby władować max. 10kg skały, ale widzę, że 9kg to ciut za mało mi się wydaje... Rozważę jeszcze opcję 10-12kg w moim baniaku jak w środę będę wybierał skałę w sklepie zobaczę jak to wyjdzie wagowo.

Powodzenia i pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) witamy ;)

tak jak zako napisał tych glonów będziesz mail więcej, dużo więcej ;) teraz czekać, dolewać wody i dalej czekać ;)

Jak długo świecisz?

Mówiłeś, że w LEDY idziesz i co z tym projektem ??

Pozwodzenia ;)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt LEDów niestety (lub stety) upadł, po pierwsze ze względu na finanse. Niestety koszt założenia akwarium dość mocno poczuliśmy, więc w pewnym momencie trzeba było przyoszczędzić na czym się dało, a po obejrzeniu Twojego (@tomiooo) akwarium stwierdziłem, że świetlówki są spoko ;]

Po drugie zadecydował czas, lampę świetlówkową zrobiłem z korytka kablowego PVC w jeden wieczór, a ze sprowadzeniem i montażem odpowiednich diod musiałbym sporo poczekać. Tak więc na razie świecimy świetlówkami po 12h/d, pewnie jak glony przystąpią do zmasowanego ataku będzie trzeba świecenie przyciąć. ;)

To wracam do gapienia się w kamienie ;););)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziennik naszego akwarium został umieszczony na blogu:

www.akwarium-morskie.blogspot.com

Zapraszamy do śledzenia rozwoju akwarium. Nie jesteśmy specjalistami i być może wkradną się w opisach jakieś błędy, ale cały czas staramy się uczyć i na bieżąco nadrabiać braki. Blog skierowany jest raczej do naszych znajomych, którzy wykazali zainteresowanie naszą pasją, jednak większość z nich na razie jest laikami. Fachowe komentarze forumowiczów będą mile widziane. Niezależnie od bloga, dyskusje o fachowych szczegółach postaramy się prowadzić na tym forum, aby oszczędzić "akwarystycznego bełkotu" osobom, które mogłyby się zniechęcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hello, może jakiś update by się przydał :goofy


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się za update od dłuższego czasu, a jak już zgrałem zdjęcia z aparatu... padł mi komputer :/

Dzisiaj będę go reanimował, a nawet jak się nie uda to przerzuce zdjęcia na inny komputer i do jutra pojawią się nowości.

W skrócie od ostatniej aktualizacji działo się dużo rzeczy, ale większość z nich to paskudne gloniska. Po wsypaniu piachu pojawiła się znowu masa glonów, które dokładnie porosły wszystko w akwarium, potem glony trochę przystopowały i zostały odessane mechanicznie. W akwarium pojawiła się ekipa sprzątająca, składająca się z 2 krewetek czyszczących, niebieskiego pustelnika i rozgwiazdy piaskowej. Pojawiły się też pierwsze korale.

Jak tylko dobiore się do zdjęć, wrzucę wyczerpujące sprawozdanie z drugiego miesiąca życia zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę update i to szybko :)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.