Skocz do zawartości
ozim

Balling pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Hello

Chciałbym wyjaśnić jedną rzecz której nie jestem pewny. Na stronie Bolesławskiego jest mowa o dozowaniu 3 roztworów. Jeden z nich to na 2 litry wody rozpuszczamy 147g CaCl*2H2O + 34MgCl2*6H2O.

Na stronie znajduje się też kalkulator w którym znajdują się jakieś podobne prochy ale z dodatkiem MgSO4*&H2O.

Czy do roztworu I dodajecie 147gCaCl2*2H2O+34g MgCl2*6H2O i to rozrabiacie w 2 litrach wody czy robicie to wg kalkulatora czyli w inny sposób.

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Ja robię dokładnie w ten sposób, czyli daję 147 g CaCl2x2H2O + 34 g MgCl2x6H2O rozrobione w 2 litrach.

Drugi roztwór to 168 g NaHCO3 w 2 litrach wody,

no a trzeci to 50 g soli bez NaCl też w 2 litrach wody.

W pierwszym roztworze możesz zamiast 147 g CaCl2x2H20 stosować zamiennie albo 111g CaCl albo 219 g CaCl2x6H2O

Pozdrawiam


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przyłącze się do tematu...

Nigdy nie dodawałem niczego do akwa ale teraz zwierzaków jest już sporo i nadal przybywa...

Czy potrebne produkty kupię w aptece??

Napiszcie proszę ile czego mam kupić i jak rozrobić..

Ile "tego" się wlewa na każde 100l wody przypadające w akwarium i jaki jest koszt zakupu pierwiastków??

Wielkie dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adam wpisz na www.google.pl haslo "balling" - to nie boli ;)

ile bedziesz musial lac? to zalezy od zuzycia pierwiastkow, a zuzycie od obsady i nikt Ci tego nie powie, koszt podobnie. na pewno jak kupisz firmowe preparaty to bedzie 3 razy drozej niz to samo w Chemii Warszawa, POCHu, etc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedź ;)

wiem co to jest google i wiem również że często teoria mija się z praktyką, zapewne znasz temat Ballinga jak własną kieszeń a mimo to na moje pytania odpowiedziałeś że nikt mi tego nie powie a reszta zależy od wielu czynników i to uznaję za konkretną odpowiedź ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bo nikt Ci nie powie ile trzeba lac ballinga w Twoim przypadku bo to wychodzi z pomiaru. mierysz spadek wapnia w ciagu dwoch dni, dzielisz na pol i masz sredni spadek wapnia na dobe. na stronie o ballingu ktora znasz jest kalkulator i wprowadzasz dane i juz wiesz ile masz lac na dobe. do tego uzupelniasz braki (tez liczac z kalkulatora), dolewasz i juz gra gitara. pozniej wiesz juz ile Ci bedzie szlo odczynnikow i mozesz sobie policzyc koszt. czy teraz Ci konkretnie odpowiedzialem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki, ale wcześniejsza Twoja odpowiedź również była bardzo konkretna i nie mijająca się z prawdą, biorąc pod uwagę jak działa ta metoda i co ma na celu nie można przepisać recepty "2 tabletki 2 x dziennie" ...

Jeszcze raz dzięki....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że przyłaczę się do dyskusji.

A co robić, gdy mam zbyt wysokie Mg i Ca a jedynie zależy mi na KH. Dozować wyłącznie 1 roztwór? Jak się ma do tego równowaga jonowa i całe dozowanie według Ballinga??


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zbyt wysokie Mg i Ca to nie mozesz ich dozowac - to jasne. Zeby podawac rowne dawki (rownowaga jonowa) nalezy najpierw ustabilizowac wszystkie parametry, czyli w Twoim przypadku dodawac tylko to, co brakuje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Tak myślałem ale warto korzystać z wiedzy doświadczonych Kolegów.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.