Skocz do zawartości
domat

Problem z RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

1.Znalazłem chyba przyczynę mego dino, a mianowicie pojawiło się ono po podmiance, zmierzyłem tds-em wode po ro i ma od 3 do 6ppm. I teraz pytanie co może być nie tak prefiltry żywica czy membrana?

2.Przypominam sobie jedną sytuacje a mianowicie mam zaworek po RO i di i raz odkreciłem wodę w kranie lecz zapomniałem odkrecic zaworka po ro i di czyli w nich zrobilo sie dosc spore cisnienie, zorientowałem się po 30 minutach i odkrecilem, czy to mogło mieć jakiś negatywny wpływ na któryś z podzespołów?

3.Jeśli nie to wymienię w takim razie żywicę i prefiltry i tutaj również mam pytanie mam RO z dwoma prefiltrami w jednym jest Węgiel a drugi to ten sediment, jak się nazywa fachowo ten drugi prefiltr i jakiej wartości kupić bo już nie pamiętam?

Pozdrawiam,


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pk. 1 Może być to i to najlepiej sprawdzić wode TDSem po RO - ok 3 do 9 po DI - 0 OCZYWIŚCIE.

2 W ten sposób mogłeś "posadzić" tylko membrane i nic więcej - sprawdzić TDSem.

3 Ten "drugi" to filtr wstępny a co do wartości to może być podana w mikronach gęstości materiału filtracyjnego ole ogólnie jest bez tych oznaczeń no i "ten drugi" zawsze powinien być pierwszy w systemie RO.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest obojetne czy RO jest o.k. czy nie. Jesli po DI TDS pokazuje powyzej zera, to z pewnoscia zywica nie spelnia swojej funkcji i od niej bym zaczal.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisal stani. Po zywicy musi byc zero. Bez wzgledu na to ile przepusci membrama. Takze zywice masz zuzyta na sto procent. Kwestia jeszcze ile przepuszcza membrama. Jest zbyt duzo to zywice bedziesz musial wymieniac co tydzien. Odepnij zywice i sprawdz ile tds pokazuje w wodzie po membramie. Jesli roznica jest wieksza niz 90% w porownaniu do kranowki to membama do wyrzucenia.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok no ale jaka wartosc kupić tego drugiego prefiltra bo wiem że są różne bodajrze 1, 5 mikronów itp?

No właśnie nie mam TDS-a:( nalałem troszkę wody do kubeczka i znajomy z Krakowa mi zmierzył.

Membrana zawsze jest mokra, tylko czy duże jest prawdopodobieństwo że się uszkodziła przez to nie okręcenie zaworka? bo to jedyna możliwość która przychodzi mi do głowy uszkodzenia RO i jeszcze jeden szczegół, zaworek ten jest po RO przed DI i tak jak pisałem raz zapomniałem go odkręcić, odkręciłem dopływ wody do RO a za RO był zamknięty przez 30 minut.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy prefiltr 20 lub 5 mikronów, po węglu 1 mikron. Nie ma co gdybać o prawdopodobieństwei, pożycz od znajomego TDSa i sprawdź ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

domat

Też kiedyś zapomniałem otworzyć zaworka na wyjściu i nabijało ciśnienie przez jakieś 2 godziny.

Właśnie leje RO i po membranie mam 3 więc raczej nie jest walnięta, no chyba, że Ty miałeś pecha ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko ja mam 1 prefiltr po węglu już nie mam, mam 2 prefiltry i membrane. Czyli jaki dać 20 5 czy 1 mikron? czy to nie ma większego znaczenia?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam najpierw 5 mikronow, pozniej wegiel, nastepnie 1 mikron i membrama. Pozniej DI i wsio.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tylko ja mam 1 ten prefiltr przed węglem potem już nie mam. To jaki tam wrzucić?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystniej byloby chyba jako pierwszy dac wegiel a pozniej 1 mikron przed membrana. Wegiel jest najbardziej aktywnym chemiczniem elementem filtru, ale moze wypuszczac do wody drobinki szkodzace membramie. Wiec po to jest 1 mikronowy filtr przed membrama by chronic ja przed zapychaniem. A porownujac ceny prefiltrow do membramy o wiele korzystniej jest wymieniac czesniej przefiltry niz membrame ;)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, kupiłem 1 micron przy okazji wizyty w aqua-zoo.

1. Czy należy przepłukiwać osobno naj pierw ten wkład a następnie podłączyć węgiel czy można na raz przepłukiwać ten wkład jeden micron z węglem odłączając tylko membranę? oraz jak długo pukać?

2.W aquazoo maja tylko żywicę mb400 czy ona jest dobra czy lepiej zainwestować w mb20?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda dostala sie za membrane i wyrownala cisnienie miedzy wewnetrza i zewnetrzna warstwe. Raczej nic sie jej nie powinno stac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze Stani, ciśnienie nie "nabijało" się 30 minut, tylko po chwili było już takie samo jakie masz w rurach, czyli pewnie ok 2-3bar. wymień prefiltry i żywicę i pewnie będzie ok. A na przyszłośc pomyśl o swoim TDSie, bo co jakiś czas będziesz miał problem. Kup najlepiej przepływowy i będziesz mógł spokojnie szykować wodę do dolewki i na podmiany.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, dzieki za rady:)

Prosił bym jeszcze odpisać na moje pytanie, gdyż chcę zmienić te prefiltry i zrobić podmiankę a mianowicie:

1. Czy należy przepłukiwać osobno naj pierw ten wkład a następnie podłączyć węgiel czy można na raz przepłukiwać ten wkład jeden micron z węglem odłączając tylko membranę? oraz jak długo pukać?

2.W aquazoo maja tylko żywicę mb400 czy ona jest dobra czy lepiej zainwestować w mb20?

Dzisiaj wymienię na razie tylko prefiltry, mam nadzieję że to pomoże bo muszę zrobić dzisiaj podmiankę, w następnym tygodniu wymienię żywicę. Zywica była niedawno zmieniana ale pewnie jak przeszło przez nia tyle syfu to jest do śmieci.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw przepłucz dłuższą chwile (ok 5 min) węgiel, a później załóż drugi prefiltr i ja płuczę ok 2-3 min z odłączoną membraną i jest ok;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, a jaka żywica lepsza mb 400 czy mb 20? gdyż w aquazoo mają tylko 400 i myślę czy opłaca sie dokładać i zamawiać od Skiby.

Druga sprawa to wymieniłem prefiltry, ciekawe ile teraz jest za di. Prefiltry wymienione pozostaje tylko żywica do wymiany.

Pozdrawiam


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że się opłaca


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanko sprawie filtra RO producent umieścił w instrukcji taki pod punkt: Pierwsze 15 litrów uzyskane za pomocą filtra nie nadaje się do użytku i powinno zostać wylane, miał na myśli żeby za każdy uruchamianiu filtra spuszczać po 15 litrów, czy tylko pierwsze użytkowanie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie za kazdym razem, jednak później od razu po uruchomieniu woda nie od razu ma 000, wiec na pewno nie 15, ale kilka litrów na trzeba spuscić


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jak co tydzień lub dwatygodnie go włancza??? A czy membrana nie zepsuje sie jak tak rzadko włanczam??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powinna, membrana nie może wyschnąć.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pierwszym uruchomieniu po oczyszczeniu prefiltrów i podłączeniu membrany czasem nie wystarczy 15 ltr czystej wody uzyskać, żeby otrzymać maksymalne możliwości oczyszczenia. U mnie np. trzeba było puścić czystej wody ponad 40 ltr i dopiero uzyskałem po RO moje upragnione 2 na wyświetlaczu TDS. Później w trakcie eksploatacji należy co jakiś czas przeczyścić membranę ściągając redukcję na wężu brudnej wody oraz po każdym uruchomieniu filtra przed zebraniem czystej wody wypuścić kilka pierwszych litrów do ścieku (pierwsze kilka minut pracy), aż zacznie lecieć możliwie najczystsza woda po RO. Dopiero wtedy wpinam filtr DI i oczyszczam do zera. Przy zalaniu wszystkich filtrów wodą do wyschnięcia membrany doszłoby chyba dopiero po kilku miesiącach nieużywania. Nie da się tak długo zostawić, bo wodę potrzebujesz, nawet zakładając zbieranie w pojemniki, przynajmniej raz na tydzień.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.