Skocz do zawartości
brzydzi

zielony nalot

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem. Mianowicie na skałach pojawia mi się zielony nalot. Właściwie to już z nim walcze z miesiąc lub dłużej. Nie wiem od czego on może być. Pamametry w normie, NO3 i PO4 0 (salifert), mg 1470, Ca 440, ph ok 8, kh 7. Dozowanie : balling, vitalizer 2 x 4 krople, zeobak 5 kropli 1x, zeozym 1x. Dwa razy w tygodniu karmię korale miksem z mrożonek. Odpieniacz jest baaardzo wydajny, skały jest dużo ok 80kg. Akwa ma 470 literków i ok 120 sump. Oświetlenie 8x80W T5. Świetlówki wymieniane co 6 m-cy. Na początku myślałem, że cyrkulacja nie wyrabia, było 2 x 6000 i 1 x 4500 plus obieg. Teraz dołożyłem zamiast jednej 6000 dałem 13000. Nie pomaga, glon nawet przy tak dużym przepływie porasta skałę, a raczej osadza się. Najgorsze, że w przypadku osadzenia się na koralu to ten w tym miejscu bieleje:/. Prosze o rady.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy chodzi o zielone cyano?

Odstawilbym wszystkie kropelki itp. (poza oczywiscie Ballingiem) i podniosl NO3 do wykrywalnych wartosci.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda jak zielone cyjano. OK, a czy karmienie korali i bakterie zostawić czy nie. Ryb mam sporo, korale karmione a NO3 0 :/.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale mozesz jeszcze bardziej karmic. Bakterie zbijaja NO3 wiec bym sie wstrzymal. Odpieniacz mozesz ustawic na sucha piane, aby napowietrzal wode i pozostanie czekac.

Zobaczysz, jak trudno jest w takim akwarium podniesc NO3, nie przesadzic i go utrzymac...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki Stani. Więc na razie balling i karmienie korali:).

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stachu, a co tam, napiszę;) pamiętasz jak kiedy pisałem że zero wszędzie to super? No więc... Zmieniłem zdanie:strutin PO4 niewykrywalne "normalnymi"testami jest ok, ALE NO3 już nie... Chociaż nie wiem jakie Ty wartości preferujesz, ja uważam że NO3 w okolicach 1 jest ok

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;), hehe. Spróbuję podnieść NO3 do ok 1, ale kurcze jak napisał Stani nie jest to łatwe. Zaczne chyba trzy razy w tygodniu karmić korale:D. Jutro zrobię fotki tego nalotu (glonu).

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian,

powiem Ci szczerze, podchodzilem do tamtej dyskusji calkiem wyluzowany, poniewaz przerabialem obydwa warianty wielokrotnie i nauczony doswiadczeniem wiem, ze na zerowych bywaja piekne zbiorniki.

Jest juz duzo dlugoletnich akwarystow, i z czasem kazdy przejmuje sie troche mniej prowadzeniem zbiornika i kombinuje, jakby to robic wygodnie i tanio. Poniewaz denerwowaly mnie ceny "kropelek" dla korali i jazda "po bandzie" z NO3 "0", sporadyczne pokazywanie sie roznych nalotow (takze tego zielonego) zwrocilem uwage na wieksze dopasowanie poziomu NO3 do PO4. Zauwazylem rowniez, ze poziom PO4 spada tylko wtedy, gdy dodawalem NaNO3 i odrobine wodki. NaNo3 kosztuje grosze, za to od lat nie uzywam tych super drogich absorberow fosforanow.

Seb, to mile i uczciwe co napisales. Jasne, ze respektujemy tez inne doswiadczenia z NO3=0, ale przy wykrywalnym (to moze byc nawet ponizej 1mg/l) jest po prostu latwiej. Latwiejsza zrobila sie tez dyskusja na tym forum, gdy czlowiek za zdanie "ja bym podniosl NO3" nie jest kamieniowany.

Pozdrawiam :kapelusz


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romanie cały czas podbijam, mam już kh na poziomie ok 8-9. Robię to powoli ;). Nie chcę gwałtownego przeskoku, a było nawet 6.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka poglądowa tego badziewia.

dscf2255l.jpgw800.png

Nie jest tego dużo, ale mnie drażni. Może zacznę dozowac saletrę aby podnieść NO3 do wykrywalnego poziomu?

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem azotan sodu. Będzie chyba w piątek, zacznę dozować ale ostrożnie. Mam nadzieje, że pomoże.

Korale ładnie teraz ruszyły jak zwiększyłem karmienie, ale w odpieniaczu szału nie ma :clowning. Skubaniec mocny jest, ale skały tez jest dużo i to chyba ona "czyści" najbardziej wodę. Zobaczymy co i jak.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:/ niestety specyfik nie dotarł do mnie. Będzie prawdopodobnie w poniedziałek. Nikt nie spotkał się z takim nalotem w swoim akwarium?? - nie wierze :clowning. Wszelkie sugestie i pomoc mile widziana, śmiało :D

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu wczorajszym dodałem zeozym do wody. Oczywiście jak w instrukcji odstał swoje 7 godzin. Dziś rano szok. Szyby czyściutkie, zero nalotu, a wczoraj po czyszczeniu juz po godzinie robiły się białe. Woda jest tak krystaliczna jakby jej nie było. Jeszcze żeby ten nalot zielony zniknął :).

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj doszła paczuszka z saletrą. Rozrobiłem roztwór 10 g saletry na 1 l RO. Po zbadaniu testem tego roztworu - brakło skali :) kolorowej. Od razu dodałem 1 ml tego roztworu do swojego baniaczka. Po godzinie sprawdziłem było około 0,1 może lekko więcej NO3. Patrzyłem z boku na fiolkę z płynem i wynik (kolor) jaki był podzieliłem przez 10. Dziś NO3 0. Ponownie dodałem 1 ml tego roztworu. Zobaczymy co będzie. Jedyne co zauważyłem to większe otwieranie się LPSów. Mam nadzieję, że pozbędę się zielonego nalotu. Jeśli to nie brak NO3 to kurcze sam nie wiem co.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch godzinkach sprawdzałem ponownie NO# i jest 0. Czyżby tak szybko było "wydalane" z akwarium. Czy jest tak szybko wchłaniane? Dodałem ponownie 1 ml roztworu, zobaczę za jakąś godzinkę czy coś się ruszyło w NO3.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jest poobserwowac korale. Wydaje sie, ze NO3 myla z Wiagra.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, a jeśli chodzi o dozowanie NaNO3. Dodawać roztwór do momentu aż, NO3 bedzie wykrywalne i w przypadku 0 ponownie dolewać, czy odczekać jakiś czas?

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej spokojnie odczekac, nie ma co przesadzac. Wystarczy ze troszke dozujesz to juz nie ma zera.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tak. Czy ktoś miał już miał do czynienia w swoim akwarium z takim zielonym nalotem. Przeczytałem oba fora - raczej dokładnie- i nie bardzo znalazłem podobny przypadek. Ciekawostka jest taka, że u mnie ten nalot jest po prawej stronie akwa (ułożenie skały to dwie "góry") a po lewej tylko od strony szyby. Na tą stronę co jest nalot skierowana jest pompa o wydajności 13 tyś litrów, wcześniej była 6tyś.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zauważyłem, że zielony nalot jakby ofensywniej ruszył na akwa:/. Nie wiem czy czasami nie zaciemnić akwarium na dwa dni?

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj Hemiclean zastosowac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boję się o konsekwencje.... Szkoda mi korali bo to jednak chemia. Wiem, ze stosowałeś - nie było strat?

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zero strat.Skutecznosc na wszelkie glony sluzowate na skale 100%. Tylko proponuje zastosowac 75% dawki podanej przez producenta.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, czy sól stosowana do ballinga ma tu znaczenie. Moja jest niestety zbrylona, nawet nie zbrylona a jest jedną bryła :/. Przed warzeniem muszę ją skrobać, czy ma to jakiś negatywny wpływ na akwa?

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.