Skocz do zawartości
raku-kraku

Moje skromne początki z 432l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W piątek 4.XII.2009 wsadziłem skałę. Póki co niewiele widać ale chce pokazać co widać do tej pory (no i przy okazji zadać kilka pytań).

Pokrótce konfiguracja:

akwarium: 120x60x60 przód i boki OW.

sump: 80x40x35

oświetlenie: LED 2x Maxspect 160W

cyrkulacja: Boyu WM-3 + sunsun 12000l/h

filtracja: Bubble Magus BM110 (z pompą z wirnikiem igielkowym atman ph2500)

Do tego 35kg żywej skały (25kg dojdzie ze starego baniaka po przeprowadzce)

Dziennik jak powstawało to wszystko jest tu na tej stronie: http://mojarafa.blox.pl

Mam kilka pytań:

1) Kiedy żywy piasek dawać?? Chcę już teraz żeby pomógł w dojrzewaniu (tylko odkurzę dno z syfu). Wymieszać chce żywy piasek z suchym piaskiem bo chcę troche tego dać (chcę zrobić DSB).

2) Póki co dolewam z podmianek wodę z istniejącego baniaka, byćmoże przyspieszy to dojrzewanie. (to właściwie nie jest pytanie - chyba że źle robię...)

3) Jaką obsadę ryb byście proponowali? Z koralowców to chcę na pewno SPSy i LPSy

A oto fotki z dnia dzisiejszego:

3645-img_7483_s.jpg

3645-img_7484_s.jpg


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema wszystko fajnie ale ja bym zdjoł te dysze z sunsun 12000 bo one STRASZNIE obniżają moc pompy sam mam taką i różnica jest ogromna a mam baniak duzo mniejszy-250l.

DSB to tylko się z samego żywego robie(niechmnie ktoś poprawi jeśli się myle) i nieradziłbym w głównym a w sumpie albo jeszcze lepiej w osobnym -szybko odłanczalnym baniaku.

a obsada hm to co chcesz:) co kto lubi ja bym tu napewno hepatusa z żółtkiem widzial 2 błazny salariasa, mandaryna i koniecznie ze dwie babki (w tym jedną z krewecią symbiotyczną),

takto wszystko super pozdrawiam i samych sukcesów życze

Pozdro Jacek

p.s. a co to za odpieniacz? do ilu literków? chyba nieda rady pod sps`y ale spoko napoczątku lps miekie i zoa polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym juz skaly nie dokladal tylko wystawil ta konstrukcje po prawej na srodek. Poprawi sie cyrkulacja i rybki beda moglyplywac dookola:)

Mozesz napisac cos wiecej o tych ledach?


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB chciałbym w głównym żeby filtrację wspomóc i jakieś właśnie kopiące żyjątka mieć - babkę symbiotyczną z krewetką właśnie - może wcale nie trzeba aż tyle piasku??. Myślałem o 5-8cm - zbiornik wysoki więc chyba nie będzie to źle wyglądało.

W sumpie nie bardzo mam gdzie to dać, a sprzętu pewnie tylko przybędzie. Myślę że jak wymieszam suchy(martwy) piasek z żywym to bakretie zasiedlą szybko martwy piasek. Zasypanie całego akwa żywym piachem kosztowałoby majątek...

Odpieniacz wg producenta do akwarium 400-600L więc mam cichą nadzieję że da radę - najwyżej będzie mniejsza obsada...

Dysze już z pompy zdjąłem i faktycznie widać różnicę!


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy_zarazony:

Niestety skałę mam z poprzedniego baniaczka, więc bedzie tutaj musiała wylądować, ale może wiecej do sumpa pójdzie... Też myślę że wizualnie jest dobrze tak jak jest. Co do tej konstrukcji z tyłu ona świetnie się trzyma ale chyba musi być oparta o tylnią ścianę, więc może nie bedę tego ruszał skoro stoi.

Co do lamp to pokrótce składają sie z:

Maxspect LED-G1-400-160W 400*180*45mm 160w

14 x 3W białe - 150-180lm, 10000K

18 x 3W niebieskie 450nm

2 x30W białe - 2000lm, 18000k

Jak wpiszesz w google wyskoczą Ci zdjęcia też. Lampy świecą fajnie, mam nadzieje że nie przesadziłem z mocą i ilością tych lamp - czas pokaże.


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki to producent? pienidła?

dsb w głównym to się nie robi zbyt duże ryzyko jak Ci sie zacznie bujać to bendziesz musiał całość odsysac;/, niemówiąc już że dsb trzeba wymieniać co kilka lat w wiadrze obok baniaka można zrobić i po kłopocia...a moim prywatnym zdaniem nie warto się wogóle w to bawić bo zaduze ryzyko lepiej refugium ze spagetti zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UNSU: Odpieniacz tak jak pisalem Bubble Magus :clowning Chinski producent:) Ponoc podrobka Bubble Kinga - ponoc wyglada identycznie. Nie wiem jak sie maja do buble kinga z wydajnoscia, mi pieni calkiem fajnie. No i kosztowal mnie 300zl plus przesylka:)


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile się nie mylę smith miał odpieniacz tej firmy i go sobie chwalił ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj se spokoj z tym DSB,dasz kilka kropelek Zeostart2 rano i wieczorem i bedziesz mial wode czysciutka.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dałem sobie spokój z DSB, jednak cena piasku mnie przekonała:) Póki co wrzuciłem dwa worki po 9kg żywego piasku i zrobiła się taka dość płytka warstwa, pewnie jeszcze dorzucę ze 20kg jak znajde moze suchy tym razem...

Dokonałem też pierwszych pomiarów po tygodniu od włożenia skały i wyszło mi tak:

PO4 - 0,2 mg/l

NO3 - 0 mg/l

Wiec cóż cykl azotowy się nie zamknął bo i nie miał kiedy, a fosforany są bo i być 'powinny' :clowning Jak na moje niedoświadczone oko wszystko w normie:)

Ale już powoli widać kiełkujące glony i tylko czekać dzień dwa i akwarium już nie bedzie takie "czyste" i pewnie się zagloni i zazieleni... Korzystając z ostatnich dni ładnego wyglądu przed dojrzewaniem, pstryknalem dwie fotki z piaskiem.

3645-img_7489_s.jpg

3645-img_7490_s.jpg


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda i podoba mi się ułożenie skały, powodzenia z baniaczkiem zapowiada się super :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym tą dużą pompe podwójną dał z przodu na lewą szybe dużo lepsza cyrkulacja bendzie co się chyba liczy przy dojrzewaniu a potem można ją na tył dać,

a co do chińskiego pienidła niebęde sie wypowiadał sam miałem sunsun pompe 5000l/h i była naprawde spoko(teraz mam tą 12000) ceny są rewelacja ale ta 5000 nierobiła 5k tylko 3 moooże 4k/h więc przemiarowana taksamo jest z pienidłami nawet super firm mój deltek mce 600 jest do 400l a jak dlamie był wystarczający do mojej byłej 162l rafy teraz go jeszcze stosuje w 250l ale czekam tylko na zabudowe szafki co by ap600 odpalić(można naprade tanio używany kupić ja grosze dałem).

p.s. super ledy wyglądają możesz zdradzić koszt ?

p.s.2 twój baniak przypomina bardzo projekt smithapl, a przy okazji przegladałem Twój dziennik-masz szafke z tyłu zabudowaną;/ w wakacje tam zupa będzie, takto ślicznie

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...hmmm,ciekawie te ledy wygladaja no i wpisali Cie (blog) jako nabywce w fishstreet.Ceny tych ledow sa naprawde ciekawe,tylko za bardzo nie rozumiem bo jakis czas temu byly one dostepne tylko w Japoni a teraz sprzedawane sa jako chinskie...Jak Ci sie sprawuje boyu,ten z dwoma pompami,czytalem troche opini i sa rozne...choc watpie to jednak zapytam,czy mozna nimi zrobic fale...??...Calosc zapowiada sie bardzo fajnie a pienidlo wedlug opini, rozni sie od BK tylko cena oczywiscie na korzysc Mangusa...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UNSU:

Lampy tak okolo 450USD mnie kosztowaly z przesylka.

W lato to nie wiem bede cos improwizowal, na pewno jakies solidne wiatraki na akwa i mam nadzieje ze starczy jakos....

Iceberg:

No tez bylem zaskoczony, ale fajnie przynajmniej ktos na tego bloga zajrzy od czasu do czasu:) Te ledy nie byly nigdy dostepne w Japoni, ktos sie pomylil i taka wiadomosc pojawila sie w sieci pozniej sie wyjasnilo ze to jednak z Chin sa. Co do BOYU to powiem tak, fali u mnie nie zrobie (ale nigdy nie chcialem falowania, bo moja zona by umarla jakby zobaczyla wode tak tuz pod powierzchnia), moze w mniejszym zbiorniku (tylko wtedy 4 pompy w malym zbiorniku, za duzo pomp za malo 'rafy' - juz u mnie wydaje sie ze mam za duzo tego dziadostwa). Dodatkowym problemem jest to ze przelacza pompy przekaznikami ktore sa dosc glosne, w sumie w nocy tylko je slychac i to dosc mocno, a ja spie w pokoju z akwa... W sumie to przelaczanie pomp w nocy a wentylatory lamp w dzien slychac najbardziej. W dzien to nie przeszkadza bo ciszy nie ma takiej, ale to prelaczanie w nocy wkurza... Nawet odpieniacza nie slychac ani pompy obiegowej...


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo że to początek akwa... to robi dużeee wrażenie (widziałem je na żywo :) )

Widać że wszystko robione z głową. LED`y naprawdę dają radę, mają moc.

pozdro


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po tygodniu, dojrzewanie rozpoczęło sie na dobre:) Zielono się zrobiło - od razu glony zielone nitkowate zaatakowały:) Nie wiem czy to dobrze czy źle mam nadzieje że będą powoli znikać. Odpieniacz cały czas wywla syf do kubka, więc woda się oczyszcza z każdym dniem...

Oto fotki:

3645-img_7498_s.jpg

Wrzuciłem też 2 kraby:

3645-img_7502_s.jpg

3645-img_7509_s.jpg

I jeszcze takie coś ze skały wyszło - moze ktos ma pomysł co to:

3645-img_7503_s.jpg

3645-img_7506_modiff.jpg

Porobiłem testy i takie mam parametry:

KH=9

PO4=0,1mgl/l (spadło bylo 0,2mg/l)

NO3=0mg/l (ale ten test jest jakis dziwny wszedzie zawsze pokazuje 0, mierzylem w 2 roznych akwariach i zawsze zero.. test saliferta, na pewno nie przeterminowany, z pewnoscia dobrze wykonuje test - sprawdzalem na polskiej instrukcji, chyba po prostu kupie jakis inny...)


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w sklepie go kupilem, podobno dla rafy bezpieczny, wiec mam nadzieje ze bedzie ok. poki co siedzi i glony wcina, korala sie nie czepia.. Mam nadzieje ze nie bedzie psocil bo z reklamacja do sklepu pojdę!! Albo im cichcem do wystawowego akwarium wrzuce hahaha


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przenioslem stare akwarium do nowego, wiel ze troche wczesnie, ale 'przyczyny mieszkaniowe' mnie zmusily, wszystkie korale czuja sie swietnie, pootwieraly sie od razu nawet SPSy, wiec mysle ze chyba jest OK.

Porobilem parametry wody i wyszly ... dziwne... Nie bardzo wiem jak to rozumiec, na wszelki wypadek juz szykuje podmiane wody:) A moze ja po prostu nie za dobrze tymi testami operuje no ale dosc gadania oto wyniki, co o tym myslicie?

pH = 8.0

kh = 8

CA = 390

MG = 1110

PO4 = 0,1

NO3 = 0 (ten test jeszcze nigdy w zadnym awarium nie pokazal mi wiecej niz 0 - test saliferta nie przeterminowany... dziwne..)

Fotki wrzuce za niedlugo :) Musze jeszcze conieco akwarium ogarnac:)


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmienialem dzis wode i poimierzylem sobie parametry tej nowej rozrobionej z soli wody:

zasolenie 1.021

CA - 360 (!!!)

MG - 900 (drugi test pokazal jakies 960)

Strasznie niskie te parametry. Sól preis, testy salifert nowe.

Nie bardzo wiem co sie dzieje.

Tak teraz sobie popatrzylem ze troche za malo slona ta woda do podmiany wyszla, sugeruja na sieci (przynajmniej tam gdzie ja znalazlem 1.026 a gdzie indziej widze 1.020 - 1.025...

Korale czuja sie dobrze tylko czy nie powinienem zasolenia jednak podniesc? Juz powoli podnosze wiec za kilka dni powinno sie ciutke podniesc...

A co myslicie o tych niskich CA i MG? Moze to byc problem za malej ilosci soli w wodzie ? Czy moze testy cos nie teges? A moze ja cos nie teges i testy zle robie??


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel z solą Preisa ma podobne wyniki Ca, Mg więc ja bym tu szukał problemu... Co do testu NO3 Salifert to dobry i dobrze wykonany pokazuje na 100% dobrze u mnie w baniaku spadało, a u kumpla zero, a w innym baniaku 100 więc na pewno pokazuje dobrze... Może być tak, ze jak Salifert pokaże 0 to Hanka by pokazała 1, ale taką zgrubną dokładność Salifert ma więc możesz mieć 0, a glony rosną na PO4 kumpel ma identyczną sytuację teraz NO3 już mu zeszło do 0, ale PO4 dosyć wysokie i glony dalej rosną :)

Ps. na tej stronie gdzie jest polska instrukcja saliferta jest to kiepsko opisane, a mianowicie nie napisali, że w przypadku testu NO3 jeśli wynik masz mniejszy od 10 ppm to porównujesz próbówkę z kartką patrząc Z BOKU (nie z góry ! Z góry odczytujesz skalę bezpośrednio i masz zakres 0-100, a z boku jest zakres 0-10 [skalę dzielisz przez 10] więc większa dokładność) dotykając próbówką o kartkę... Mi z góry wychodzi 0, a z boku ok. 0.2-0.5 patrząc z boku wynik DZIELISZ przez 10 czyli jak z boku Ci wyjdzie 50 to masz 5 ppm...

Co do zasolenia to zakres 1.023-1.025 tak się przyjęło za taki w miarę "optymalny".

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomierzylem jeszcze raz CA i MG w baniaku juz po podmianie i wyszlo mi tak:

CA = 380

MG = 1140

Zasolenie 1.024

Wiec zasolenie jest OK a niskie MG i CA to nie wiem skad...

Ktos ma jakis pomysl??

Dzis zamawiam reaktor wapniowy nie ma chyba co sie czaic...

W zbiorniku byla tylko zywa skala przez 4 tygodnie z mnostwem alg wapiennych.. Mozliwe ze algi tyle wapna wessaly? Ale z drugiej strony woda do podmiany bardzo uboga.. Kilka miesiecy temu mierzylem CA w wodzie do podmiany i bylo 410.. Tylko to byl Preis 4kg opakowanie a teraz mam 25kg - mozliwe takie wachania w zaleznosci od pudelka??

Dziwne to wszystko...


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tym NO3 robiłeś test wg. stronki czy porównywałeś też z boku jak pisałem i jak jest oczywiście napisane w oryginalnej instrukcji ? No nie ma tu się nad czym zastanawiać skoro masz takie parametry świeżej solanki to widocznie sól Preisa ma takie parametry to tak trudno zrozumieć? :) kumpel jak mówiłem ma bardzo podobne na Preisie widocznie ta sól już taka "uboga" jest dla jednych to zaleta dla innych wada zależnie czy ktoś chce coś dozować czy w nano jechać na samych podmianach soli, a wtedy taka sól się nie nadaje...:)

Tu 3/4 ludzi na forum sprawdza Ca i Mg Salifertem więc... odpowiedz sobie sam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na NO3 jeszcez raz zrobilem jak mowiles, i patrzylem z boku, bialo zupelnie bialo, nawet sie na troszke nie zarozowil...

No faktycznie liczylem na troche bardziej 'bogata' sol i trzymajaca parametry takie jak sol z mniejszego opakowania... Szkoda, ale dzis juz zamowilem kalkreaktor i bede cos dzialal mam nadzieje ze na podmianach jakos dodyndam tydzien dwa.

A tutaj fotki z dzisiaj jak to juz wyglada:)

3645-img_7514_s.jpg

3645-img_7515_s.jpg

3645-img_7516_s.jpg


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.