Skocz do zawartości
Gość kawa93

54l - cyrkulacja

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kawa93

Witam. Kilka pytań:

1.Jaką cyrkulację kupić do 54l akwarium? (profilowane)

2. Czy akwa mogę oświetlać aktyniką + halogenkami?(1 świetlówka 15W, 1 halogenek 35W) Bo nie mam miejsca pod pokrywą na 2 świetlówki :/

3. Jakie miękasy wprowadzić jako pierwsze do akwarium? (i jaki czas po dojrzewaniu, 50% wody z podmianki, 50% świeżej)

Tak, wiem, że już było, ale już mi się wszystko pomieszało - każdy poleca co innego. Także proszę się nie czepiać :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim halogen ma złą barwę światła na taki baniak idealnie by było 2x24W świetlówki, albo 2x15W to minimum jak nie masz miejsca w pokrywie to trzeba ją zmodyfikować ze światłem nie można iść na kompromis w morskim baniaku:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzialem na ebay zamienniki standardowych halogenow w postaci led. 5w w standardowej obudowie sufitowego halogena. Pisalem do goscia i odpisal mi, ze maksymalna temperatura bialej zarowki jakimi dysponuja to 9000k. Mozna by w sumie zaryzykowac. Ale to raczej nie najlepszy pomysl w nowym akwarium. gdy cos bedzie szlo nie tak ciezko bedzie ustalic przyczyne. Lepiej zaczac od sprawdzonych metod.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

No dobra. To co do światła - jak przerobić pokrywę od profilowanego 54l akwarium, żeby weszła druga świetlówka? I jaka cyrkulacja bedzie najlepsza do tego akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli pod pokrywą masz belkę plastykową do której jest przymocowana świetlówka, i w której pewnie znajdujej się dławik do tej świetlówki, to naszybciej jest zdemontować - odciąć - tą świetlówkę. belkę oderwać. W miejsce świetlówki 15W zamocować świetlówkę T5 24W (55cm). baniak ma pewnie 60cm szerokości? Powinny wejść. Belke przesunąć na środek. Po drugiej stronie zamocować 2 świetlówkę 24W. W belce zastosować podwójny statecznik elektroniczny do dwóch 24W świetlówek. Możesz to kupić np. tu: http://www.aqualight.pl

Jedną ze świetlówek radze włożyć niebieską, aktyniczną.

2. Oprócz świetlówek dobrze jest założyć do nich odbłyśniki. Po pierwsze, powodują one zwiększenie ilości światła skierowanego do wody o ponad 30%! a po drugie ograniczają nagrzewanie się pokrywy i przestrzeni nad wodą, co ma znaczenie później dla chłodzenia.

3. Przy okazji przemyśl ewentualne nawiercenie otworów wentyalcyjncyh żeby zapobiec ewentualnemu nagrzewniu się wody. Być może założysz cooler?

4. Cyrkulacja: 2x pompa 650-1000l/h. Przy czym jedna bardziej pod powierzchnię. Do tego 1x300-500;/h pod samą powierzchnię jako surface skimmer, lub mały filtr z wyjętą gąbką zamocowany do góry nogami tak, aby zbierał z powierzchni wszystko.

5. O miękasy zapytasz i tak za 2 miechy. Nie ma co teraz nawijać.

6. 50% z podmianki + 50% świeżej na starcie - przy takiej proporcji możesz mieć dość dobre warunki pomiesiącu, ale zależy wszystko od ilości i jakości skały. Ile masz tej skały? Może odgazowana? Czy świeża? Od tego zalezy proces dojrzewania (cykl azotowy itd...)

7. Zakładajc, że masz "gotową" skałę od kogoś z baniaka i że zalejesz jak wyżej, możesz dorzucić bakterie prodibio - BIODIGEST. Zawsze to coś przyspieszy dojrzewanie. Możesz je kupić na allegro - sprzedawan w ampułkach na sztuki lub całe opakowanie.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Z tego ci pamiętam, był gdzieś taki temat, jak wsadzić 2-3 świetlówki i to wszystko zmontować w 54l akwa. Nie wie ktoś, gdzie się ten temat/post podział? Bo znaleźć nie mogę...

A co do cyrkuacji: nie może być jedna pompa ok. 2300l/h - 2600l/h? Czy to byłoby za dużo ? np. TUTAJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze być, nikt nie broni :clowning

Tylko wtedy uzyskasz tzw. efekt pralki. Możesz urywac miękasom głowy :D A do tego nie zapewnisz odpowiedniego ruchu tafli wody, co jest bardzo wazne jako wymiana gazowa oraz pozbycie się różnych beztlenowych patogenów.

No chyba, że tak tą jedną pompę wycelujesz pod powierzchnię, że zruszasz taflę wody i jednoczesnie zapwnisz cyrkulację w całym baniaku.

Pamiętaj, że właśnie o tą cyrkulację najbardziej chodzi. Jeśli spowodujesz powstawanie martwych stref brez ruchu wody, może być problem z czystością i zachowaniem odpowiednich parametrów.

Dlatego stosuje się więcej mniejszych pomp w różnych miejscach :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Dzięki. A czy jeśli dałbym koralię nano (prąd ku górze) i odwrócony aquael Fan-1 (jak TUTAJ ) skierowany na dół akwarium (wiadomo, skoro odwrócony :clowning ) Byłoby ok? Łącznie 1320l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawa ,nikt nie da Ci gotowego przepisu na dobrze działającą cyrkulację:clowning,musisz trochę sam pokombinować.

Każde akwarium jest inne,inaczej ułożona jest skała itp.

Całkiem możliwe,że w tak małym zbiorniku wystarczy Ci jedna, dobrze ustawiona pompa.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem i w zbiorniku nieco większym 63L - 60x30x35 , pompa JVP 101 (3000L/h) radziła sobie zupełnie dobrze :clowning Piasek spokojnie leżał na dnie , nie był podrywany , wymiana gazowa zapewniona a cyrkulacja była w całym baniaku, nie było miejsca gdzie woda by się nie ruszała :D Rybki takie po 1,5-2,5 cm też dawały radę i jakoś nie latały bezwładnie po zbiorniku tylko pływały tam gdzie chciały :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Plan jest taki:

Cyrkulacja: 2x koralia nano (1800 l/h) lub 1x koralia nano + skimmer z aquaela Fan-1 (1220 l/h)dla miękasów chyba ok?

sól: Instant Ocean (chyba że Kent jest duużo lepszy)

Oświetlenie - 3x15W (1 aktynika, 2 białe)

Grzałka: 80W z termostatem

Zywa skała: na początek 6 kg Indonezja

Zywy piasek: 3-4 kg (jaka to będzie warstwa na dnie?)

Obsada: dodana po 3 tyg. 2 błazenki, krewetka czyszcząca, po2 pustelniki i ślimaki turbo, 3x Palaemon Elegans)

Koralowce: "standardowe" miękkie

ewentualnie jakis mały ukwiał dla błazenków, brak odieniacza.

Podmianki 5 l co tydzień

Po jakimś czasie dokupię magnez itp. w płynie.

W pokrywie zrobię kilka otworów wentylacyjnych, żeby się to wszystko nie zagotowało.

Będzie ok, czy coś niezbyt dobrze zaplanowałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Cyrkulacja bardzo dobra i reszta również. Może troszkę za wczesne ze zwierzętami ale raczej nie powinno być źle. Pomyśl nad lepszą solą z dużą ilością różnych mikroelementów to nie będziesz musiał niczego dolewać wystarczą same podmiany wody póki będziesz miał niedużo korali, choć pewnie nie będzie ich dużo przez dłuższy czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasku Ci spokojnie tyle wystarczy o ile chcesz go sypać dopiero po ułożeniu skały wtedy skała zajmuje dużą pow. dna i piasku potrzeba dużo mniej ja do baniaka 72l z 10kg LR wsypałem 1,6kg piasku (tylko z przodu i boków tam gdzie widać) i wyszła idealna warstwa 8-15mm także u Ciebie 3-4kg będzie OK no chyba, że chcesz robić piaskownicę albo sypać na całe dno przed ułożeniem skały :D Grzałka wystarczy Ci 50W (chyba, że już masz tą 80W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Grzałkę 80W już mam, piasek będę sypał po ułożeniu skały. Sól kent będzie ok? No i dozować jod, skoro chcę kilka krewetek? Jeszcze tylko podpowiedzcie, które rozwiązanie z cyrkulacją lepsze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

odświeżam, bo nit nie odpowiedział, i mam jescze 2 pytania:

1. Dlaczego barwa halogena jest nieodpowiednia do akwarium morskiego? Miękasy jej nie lubią, czy glony mocniej się rozrastają?

2. Czy mogę piasek dać przed skałą? (likwiduję słodkowodne, a w nim mam piasek) Przepłukałbym go ze 2 razy w solance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy się nadaje piasek ze słodkowodnego i używany jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zakładałem akwa a w sumie to nie było tak dawno ,tez pomyslalem o piasku ze słodkowodnego ,ale po co ryzykowac i eksperymentowac na poczatku ,mozna sobie ja tylko zpie*przyc. A po zatym żywy piasek dużo lepiej wygląda ,tak prawdziwie dużo w nim różnosci muszelek roznej masci kawałków obumarłych korali ,szczypce krabów i różne różności naprawde fajna sprawa ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Takie jedno pytanko dotyczące halogenów: Dlaczego ich barwa jest nieodpowiednia do morskiego? Co się stanie, jak będzie tak niska temperatura barwowa? (pytam z ciekawości, nie dlatego, że chcę zamontować :D )

Są może lampy HQI o mniejszej mocy niż 70W? Bo akwaria z HQI wyglądają po prostu rewelacyjnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dasz zbyt niską temperaturę barwową akwarium będzie brzydko żółto wyglądać, glony będą mocniej rosnąć, a koralowce nie będą ładnie wybarwione... Nie próbuj wyważać otwartych drzwi kolego nie tędy droga w morszczyźnie :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno gdzieś znajdziesz HQI o mniejszej mocy, za mała temp barwowa spowoduje porost glonów zamiast koralowców.

Jednak moim zdaniem naj lepszym rozwiązaniem do 54l jest T5 albo LED gdyż aby przypadało 1w na litr musiał byś mieć hqi tak z 30w i t5 24w actynica więc nie wiem czy jest to gra warta świeczki:) ze światłem też nie możesz przegiąć w drugą stronę bo znów korale będą bardzo blade. W morskim wszystko musi być w określonej normie za mało źle za dużo źle:)


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w 100 litrach ( netto) mam HQI 150W i 2x24 W aktynike i nie mam żadnego glona. Świece tak od początku czyli 4 miesiące już. Daje to 2W/litr . Do tego mam za "duży" odpieniacz . Ale w akwarystyce nigdy nie ma za dużo światła ani za dużej filtracji :-) Najwyżej będziesz jak ja świecił krócej HQI. W Twoim wypadku mam na mysli HQI 70W + jakaś aktynika .


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Ponawiam pytanie, bo nikt mi nie odpowiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej tylko do slodkowodnego akwarium sie nadaje.Na stronie producenta nic nie jest napisane ze mozna uzywac w morskim.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nikt Ci nie odpowiedział tak konkretnie na temat piasku z akwarium słodkowodnego, a więc ja Ci go wybiję z głowy. NIE, NIE NADAJE SIĘ! A to dlatego że jego główny skład to krzem (konkretnie to SiO2 jak dobrze pamiętam, mogę się mylić, bo chemia i takie tam to już dawno było) :shocking a jeśli chcesz mieć zamiast nano-rafki nano-hodowlę-okrzemków... droga wolna :)

Co do Sera Toxivec to nie wiedzę potrzeby stosowania go w morskim akwa. On usuwa wg. opisów jakie znalazłem sole amonowe, azotyny i związki chloru. Przy zamkniętym cyklu azotowym stężenie dwóch pierwszych wynosi 0 mg/l, a związków chloru i wszystkiego innego pozbędziesz się na filtrze RO/DI.

BTW Gdybyś przeczytał podwieszone tematy w dziale Dla nowicjuszy, znalazł byś odpowiedź na chyba wszystkie swoje pytania.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Dzięki :shocking Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.