Skocz do zawartości
MAREK75

solniczka 105 l pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam pytanko zakładam solniczke 75x35x40 moje pytanie jaki odieniacz kupić jake pompy do cyrkulacji chce założyć solniczke bez sumpa co jeszcze potrzeba jakie oświetlenie,wtedy mógłbym bazować na odp. jestem z góry wdzięczny za pomoc JESTEM ZIELONY W TEJ DZIEDZINIE


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej tak ale widzałem u akwarysty że miał pompe kubeł i powiedział że będzie odłanczał niedługo on ma 300l baniak ale nichce tam porad bo ten gość zdzierca i wciska to co ma na sklepie


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten gość ze sklepu to taki cwaniaczek wszystko wie a za porade to kase chce albo towar wciska niechce wywalać kasy w błoto a jeszcze jedno jego solniczka 300l niema sumpa :clowning:shocking


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi mieć, może ma panel w którym upchane są wszystkie sprzęty. Tobie radzę zrobić tak samo czyli z lewej albo prawej strony wstawić szybę, oddzielając część cześć zbiornika, podzielić to na 2 komory albo nawet nie dzielić i wstawić odpieniacz, grzałkę itp. Sump byłby lepszy ale zawsze lepszy panel niż nic albo wszystko na wierzchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUMP moge jeszcze pomyśleć nad nim bo dopiero planuje tylko nie mam możliwości cięcia otworów w akwarium może jakiś pomysł był bym wdzięczny :clowning


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uffff, Marek, jak sie Cie czyta to az powietrza brakuje. Postaw czasami jakas kropke czy cos podobnego.:clowning

Mysle, ze ze dwie pompy po 2000 l/h wystarcza.

Swiatelko np: 3 lub 4 T5 24W.

Szkoda, ze bez sumpa, bo panel zabierze ladnych pare centymetrow.

Odpieniacz: jakis dla 300 - 400 l. Rybki bedziesz musial dobrze policzyc albo zrezygnowac, bo to malutkie akwarium.

Dla wygody zawsze przyda sie automatyczna dolewka.

Nie zamomnij w kalkulacjach o RO i DI.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ale nie jestem geniuszem w pisaniu w szkole byłem ostatnio z 19lat,temu :banghead


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwość zawsze jest wystarczy pogadać ze szklarzem i za małą opłatą będzie zrobione. Sump to spora wygoda. Stani jakieś 2 Błazenki mogą być, tak żeby cosik pływało. :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przekonaliście mnie co do sumpa ,bo będzie więcej miejsca lepiej powoli niż na szybkego


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 105L wcale nie potrzeba na siłę sumpa. Wiem, że koledzy dobrze Ci radzą, ale ja akurat miałem poprzednio podobne - 112L

i na początku zrobiłem sumpa, który okazał się z czasem zbyteczny. To samo odpieniacz. Wystarczyła dobra cyrkulacja i regularne podmianki. Odpieniacz miałem Octopus BH-100, odłączyłem go szybko po tym, jak nie miał co odpieniać.

http://nano-reef.pl/pfs.php?m=view&v=1586-img_0377.jpg

Dolewka automatyczna przydała się, ale szybko doszedłem do tego, żeby włączac ją czasówką (nie znosiłem stuków pompki w takt pływaka :clowning ). Teraz można dostać takie ze zwłoką. :D

Mierzyłem redox i okazało się, że baniak sam trzymał ponad 400mV. Ozonizator też sprzedałem koledze.

Reasumując podstawa to dobra cyrkulacja, właściwe oświetlenie i podmianki :D

No, ale oczywiście wybór nalezy do Ciebie. Sump ma ten plus, że można parę rzreczy tam schować i zawsze to trochę więcej wody w obiegu. Minus jest taki, że jak źle dobierzesz objętość, to istnieje ryzyko przelania się na podłogę... Ale to oczywiście wiesz :D :D

Co do rybek, to spokojnie 2 błazenki i ze 3 Chromisy wejdą. Ewentualnie Magnifica czy Decora (tylko nie obydwie razem!!!). Do tego ze 2 krewetki Lysmata Amboinensis, możesz też dorzucić Lysmata debelius, ale ona kaurat Ci się może schować i z tyłu banika i będziesz ją widział tylko oprzy karmieniu :D :D

Ale to i tak potem, jak już Ci się wszystko unormuje.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za opszerną wypowiedz ,a jaką cyrkulacje proponujesz i oświetlenie a rafki ile kg jak często robiłesz podmianki jak byś mógł to prosze o porady będe wdzięczny


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 pompy cyrkulacyjne (650-1100l/h każda) - przeciwsobnie - po obu stronach banika, przy czym jedna skierowana wylotem bardziej pod powierzchnię. Do tego może być trzecia przy samiutkiej powierzchni jako surface skimmer do zdejmowania filmu z tafli wody. Ja jako jedną z tych dwóch zastosowałem Tunze Nanostream 6025 bodajże.

Na pompy warto założyć dyfuzory.

Co do oświetlenia, to raczej osobiście obstaję przy świetlówkach T5. Włożyłbym 2 x T5 24W ~10000K + 1x24W aktyniczną, z przodu. Obowiazkowo odbłyśniki - dają do 30% więcej światła. W efekcie masz zbilansowaną ilość lumenów :clowning U mnie to wystarczało, wczesniej miałem HQI, ale nagrzewało mocno wodę.

Skały ok. 15kg wystarczy. Tak mi się wydaje. Ale to zależy od jej jakości. Lekka i bardziej porowata, naturalnie drążona, powinna być lepsza, wyjdzie więcej objętościowo. Unikaj twardych kamieni.

Podmianki co tydzień, 10-15%. Nie więcej. Czyli takie wiaderko 10L :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.