Skocz do zawartości
rpp

Start z 1/3 światła - czy to ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję postawienie baniaka tak ok. 430 litrów. Docelowo chciałbym dać światło oparte na LEDach (najchętniej lampy BT EX bo wg mnie mają rewelacyjne możliwości).

Niestety jak to zwykle w życiu bywa finanse odgrywają znaczącą rolę i zakup na starcie 2 takich lamp chwilowo nie wchodzi w grę.

Nie chciałbym robić jakiś półśrodków ale mam drugi baniak, który muszę zlikwidować (został w starym mieszkaniu i nie bardzo ma się kto nim opiekować).

No i właśnie - głównie ze względu na tamto akwarium (życie) chciałbym w miarę sprawnie odpalić nowy zbiornik.

Nad starym akwa mam lampę HQI 150W.

Czy na początek (czytaj: pierwsze 3-5 miesięcy) takie światło by mi wystarczyło? (ew. uzupełniłbym to jakimiś max. 2 świetlówkami T5).

Przez te pierwsze miesiące liczę, że akurat zbiornik by mi trochę się ustabilizował i mógłbym wtedy dokupić LEDy i zacząć zasiedlanie SPSami (bo pod to robię zbiornik).

Co Wy na to?

Czy może lepiej darować sobie taki start i po prostu sprzedać tamto akwa z życiem (inna sprawa, że nie ma go za wiele) i nowe rozpocząć dopiero jak skompletuję całość?

pozdr,

rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym przenoszeniem na szybcika to roznie bywa,ja to bym sprzedal stare akwarium,pozbieral kasy na nowe i dopiero zaczol od nowa jak nalezy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisał @Peniek lepiej sprzedać tamto i dozbieraćkasy aby zacząć wszystko tak jak trzeba.


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba taki start ze zmniejszonym oswietleniem zaowocuje za kilka miesiecy gotowym do zasiedlania przez bardziej wymagajace korale. Ja bym nie wytrzymal, tylko startowal tym bardziej, ze juz masz duzo doswiadczenia.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na razie 2:1 na wstrzymanie

Aha - żeby nie było wątpliwości - cały sprzęt będzie od razu docelowy (pompy, odpieniacz, itp.). Chodzi mi wyłącznie o światło bo wywalenie 5 tys. na LEDy to trochę dużo :-( a nie chcę robić czegoś tymczasowego inwestując 1-2 tys. albo w tańsze LEDy albo w HQI + T5.

Do tej lampy mam nowiutki żarnik więc nawet tutaj nie musiałbym pchać kasy.

pozdr,

rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od zwierzaków jekie teraz masz, jeśli to mało wynagające miękkasy to według mnie nie ma przeciwskazań, w najgorszym wypadku skomasuj zwierzaki pod lampą hqi i wszystko.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym radził jak mówił kolega Stani sam tak zrobiłem i to na ceramice akwa zaczyna żyć


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalaj, nie zastanawiaj się, nie wiesz co bedzie za czas jakiś, a jak odpalisz, bedziesz musiał skądś wytrzepać sianko na docelowe swiatło.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj bo nie wiem czy zrozumiałem - 150W HQI masz teraz i starcza? Jeśli tak to jeden BTex120W da ci więcej światła niż to 150W HQI przecież...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150W HQI to mam ale nad starym baniakiem niecałe 170 litrów (do tego jeszcze 1 T5-ka).

Nowy baniak będzie miał ok. 430 litrów i tam chcę dać 2*120W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.