Skocz do zawartości
Cetus

Piasek i ekipa czyszcząca

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium sobie dojrzewa a ja myślę o przyszłości, tj o piasku i ekipie czyszczącej. Poradźcie:

1) Kiedy albo jak ocenić że już można wsypać piasek?

2) Ile powinienem go wsypać?

3) Czy piasek Nature's Ocean - Bio-Activ Live® Xtreme Aragonite jest dobry?

4) Kiedy można wsadzić ekipę czyszczącą, co ma być w jej składzie i w jakiej ilości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też chętnie poczytam jakie są opinie na ten temat gdyż za 1-2 tygodnie też planuję wsypać piasek. Z tego co ja wcześniej wyczytałem na forum i tak biorąc na logikę to najlepiej wsypać piasek jak glony z dojrzewania zaczną zanikać i wyczyścimy w miarę dno akwarium wtedy zrobić podmianę i wsypać piasek i raczej coś takiego planuję zrobić. Dzisiaj mi minęło 2 tyg. dojrzewania i podmieniłem ok. 8% wody, żeby wyczyścić dno zgrubnie z syfu została jeszcze miejscami cienka warstwa syfku, ale tym już się nie przejmuję jak glony ustąpią to zobaczę jak to będzie wyglądać jak nie będzie już syfu/glonów na dnie to po prostu wsypię piasek już bez żadnych zabiegów.

Co do ekipy czyszczącej to ja pierwsze ślimaki tectus/turbo (ja nazywam je "szybowcami" z racji tego gdzie najczęściej przebywają :) ) wpuszczę za tydzień czyli po 3 tygodniach dojrzewania, a ślimaki które kopią w piasku wpuszczę kilka dni po wsypaniu piasku, żeby od początku piasek był dobrze przekopywany.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slimaki do piachu sa lipne, moje siedzialy wkopane pod piachem i tam spaly, od czasu do czasu wyszly na piach albo na skale, a jak juz wlazly na szybe, to zostawialy tylko slady z sluzu, nie polecam:)

mam gdzies pod piachem jeszcze jednego mitra papalis, i tyle, bardziej piach przekopuja blazenki jak te slimaki:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na reefcentral, że jest jakiś gatunek ślimaka który dobrze przekopuje, ale zapewne nigdzie go nie kupię u nas, a poza tym nie dodałem do ulubionych tego tematu i pewnie już nie odkopię :) Nassarius Vibex bodajże jest w miarę przyzwoity ogólnie jako ślimak i jeszcze jakiś "Cerith", ale to chyba bardziej na szyby, ale albo nie znam tłumaczenia tej nazwy na nasz albo nie widziałem ich nigdzie u nas w sklepach :) Ogólnie ze ślimakami to niby jest tak, że połowa jest prawie bezwartościowa jeśli chodzi o zżeranie glonów itp., a tylko niektóre gatunki są naprawdę mocno pożyteczne w baniaku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi dojzewa baniak juz ponad miesiac no2 mam 0,no3-20,moge wpuscic juz jakies ślimaki czy czekac az spadnie do 0?a z syfem obracam cyrk codziennie w inna str i filtr wewn. mi sasysa ten syf,no3 jakos od 2 tyg takie samo i nie chce spasc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cetus ja wsypałem piasek po 17 dniu dojrzewania i jak na razie wszystko jest OK, ślimaka też wpuściłem wydawał się być OK po 1,5h aklimatyzacji pojadł trochę glonów dużo śmigał, ale dzisiaj od rana do teraz go nie widziałem mam nadzieję, że się znajdzie niedługo...:D Fotki po wsypaniu piasku możesz zobaczyć w moim temacie w dziale nasze akwaria... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ślimaka. Ale jakiego ślimaka? Może przydałby się jeszcze jakiś krabik albo dwa. Tylko jaki? A krewetki?

Wyszukałem, że u mnie powinno być ze dwa ślimaki, dwa kraby i dwie krewetki. Mam zamiar dać dwa ślimaki turbo i dwie krewetki czyszczące. Czy dobrze będzie? A co to krabów to nie mam zielonego pojęcia jaki rodzaj. Ponownie proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraby ja sobie daruję chyba, że jeśli już kiedyś to mithraxa bo pustelniki bywają agresywne w stosunku do ślimaków jak mu się muszelka spodoba to nieważne czy wrzucisz inne muszle na dno czy nie jak mu się spodoba ta od ślimaka to już po ślimaku :D Turbo/tectus to na szyby, a do piasku Nassarius Vibex, Strombus albo coś z rodziny Cerithium (lepiej cerithium bo jedzą glony, detrytus i podobno nawet cyjano wcinają), a nassariusy lepiej wprowadzić dopiero po rybach, żeby miały co jeść jakieś resztki pokarmu w piasku bo one glonów za bardzo nie jedzą raczej padlinę :D

U mnie CUC będzie mniej więcej taki :

- 2-3x turbo

- 2-3x Cerithium

- 2x Lysmata Amboinensis

Pozdrawiam :D

ps. na Twój baniak dałbym co najmniej 4-5x ślimaki na szyby i tyle samo w piach, a krewetki mogą być x2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@celtus,na wsypanie piachu do twojego akwa bym sie jeszcze wstrzymal,przez okres dojrzewania z zywej skaly wyleci mnustwo syfu,ktory na pewno zawiera materie organiczna,nie majac teraz piachu o wiele latwiej morzesz go odssysac,jak sie zbiera na szklanym dnie!!co do ilosci to mysle iz kilkanascie kg zywego na pewno jak nie wiecej,nie potrafie skutecznie tego przeliczyc,co do ekipy "czyszczacej"-ja wpuscilem do siebie okolo koncowki 3-go tygodnia,ale dojrzewanie mialem lagodne,a glony niemal w dwa dni zalatwily mi TECTUSY-,wiec szczerze polecam,co do rozgwiazdy piaskowej,sa opinie iz zlorze powinno byc dojrzale aby sie mogla utrzymac przy zyciu-niech sie wypowieda DOSWIADCZENI KOLEDZY,jesli idzie o piasek ,ten ktory podales moze byc,nie wiem jaka miales skale,czy zapodawales jakies bakterie?,czy masz dostep do kogos kto ci uzyczy WODY Z PODMIANY?-to niezmiernie istotne,ale przedewszystkim zycze CIERPLIWOSCI ,i jak najwiecej lektury dzialu dla nowicjuszy jak i innych,wiedza tam zawarta zawiera mnusto odpowiedzi na twoje pytania,wiedza ktora sie tam znajduje jest wprost BEZCENNA,pozdrowka


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja. Nie mam teraz piachu i łatwo mi ten syf odessać. Więc na razie wpuściłbym coś tylko na glony w niewielkiej dawce. Na przykład:

3 x Tectus fenestratus

1 x Paguristes cadenati

Czy tego pustelnika trzeba dokarmiać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cetus,ja na swoje akwa wpuscilem 3szt tectusow,mysle 5szt bedzie mialo co robic,moje zyja sobie do dzis,co do kraba,on juz sobie sam cos wynajdzie ze skaly,wiec bez obawy,tylko poprostu obserwuj czy czasem sie nie dobiera do slimakow,coz jesli tak bedzie to eksmisja do sumpa konieczna,a razie czego sa jeszcze mniejsze gatunki krabikow i na pewno szkody w akwa nie wyrzadza,nic nie wspominasz czy zapodales jakies bakterie przy starcie?,skale masz swiezo kupiona czy odgazowana?[raczej to pierwsze?],dobrze jest sie zaopatrzyc od kogos z wode z podmian,jak u ciebie z cyklem swietlnym teraz?,pozdrowka


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodaję 20ml Cycle raz w tygodniu. Skała po przylocie tydzień poleżała w zbiorniku sklepowym i później trafiła do mojego. Wodę produkuję sam i chcę przy tym pozostać. Aktulanie świecę 7h dziennie. Na razie 3 tectusy. Później dokupię coś innego - będzie większe urozmaicenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.