Skocz do zawartości
slawomirdyl

prąd a przyrost korali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie jestem ciekawy czy ktoś o tym słyszał a może ktoś to ma ? Właśnie jestem ciekawy jak to działa ale ponoć przyrosty korali to od 5 go 16 razy są szybsze. Buduje się stelaż przez który płynie prąd o niskim napięciu to ponoć stymuluje przyrost korali taka technika została ostatnio zastosowana na Balii.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko wiem, że ruch fal morskich w zderzeniu z dnem o nieregularnej powierzchni może generować szumy infradźwiękowe o natężeniu nawet 100dB, może przepływ prądu elektrycznego w małym zbiorniku na takim stelażu daje ten sam efekt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie duże polipy dostają jak im się puści 230V :D


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BYŁ TAKI ARYKUŁ W WIEDZU I ZYCIU ZW LASNIE W EMIRATACH I DUBAJU TAK PRZYSPIESZAJA PRZYROST SZUCZNEJ RAFY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jeśli chodzi o traktowanie zbiornika prądem, to mam w tym pewne doświadczenia, ale nie będę się chwalił szczegółami, rah wie o co chodzi ... :-) dla zainteresowanych podam tylko, że 24V nie robi większego wrażenia na koralach.


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt @giersza, eksperyment trzeba było pociągnąć dłużej :D, może byś zaobserwował jakieś ciekawe efekty, ale i tak cię podziwiam za hart ducha i poświęcenie :D Nie próbuj jednak tego więcej :D

Wracając do tematu to gdzieś czytałem cały dość szczegółowy opis w artykule, tylko nie pamiętam gdzie. Jak coś znajdę to dam znać.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To gdzies na nr bylo. Takze kiedys o tym czytalem, ale z tego co pamietam skonczylo sie tak, ze wiele osob o tym slyszalo a w sumie nikt nie wiedzial o co konkretnie chodzi i co z tego wynika. No i oczywiscie jak to prawidlowo przeprowadzic. A szkoda. Bo moglo by byc ciekawie :-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławku ja mialem jaja aby to przestestowac w baniaku. na dzien dobry wybilo flore bakteryjna, bo mi no3 skoczylo masakrycznie. probowalem z elektroda ze srebra oraz z tytanu. kicha straszna, nie wypali w baniaku bo za maly system. co innego w morzu, gdzie robili stelaze ze zwyklej stali i walilo ich czy zardzewieje czy nie. projekt rewelacja pod kazdym wzgledem, ale nie wypali w baniaku. zglos sie na priwa to Ci wysle publikacje doktora, ktory badania prowdzil na ten temat (20! lat temu!), aha, i najlepiej aby elektrody mialy wiecej niz 2 metry dlugosci, bo od dlugosci elektro zalezy to jak elektroliza przebiega, tzn najelpsza kalcyfikacja wapnia byla na 1,5 metra dlugosci elektrody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- pierwszy artykul jest niezetelny i wprowadza w blad bo nie przepuszcza sie po prostu pradu przez konstrukcje i nie chodzi o to ze sam prad w sobie przyspiesza wzrost korali. chodzi o to, ze na metalowej konstrukcji odklada sie wapn z wody, ten wapn porasta zyciem i przyciaga inne zycie. i tak sie zaczyna budowac rafa. Hilberz odkryl, ze na takich konstrukcjach osiedla sie wiecej zycia i wiecej gatunkow ryb zamieszkuje takie budowle, niz analogiczne proby z opon lub cementu, lub stali bez pradu. i to zycie przyspiesza rozwoj korali. poza tym, badania Hilberza mowia jasno, ze odleglosc od elektrod wplywa na sklad struktury osadzanego wapnia i taki skalcyfikowany wapien jak jest w koralach pojawia sie w najwiekszym stopniu w okreslonej odleglosci od anody (czy tam katody). ja probowalem to zrobic w akwarium (ze srebra i tytanu) i byla porazka, nie zycze nikomu bo akwarium to za maly system na takie proby. bakterie szlag trafia:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby negowac trzeba czytac ze zrozumieniem kidult :D a Rzetelnosc artykulu to sprawa drugorzedna. Narazie udowodnione jest tylko to, ze doktorkowi udalo sie pradem poprawic byt koralowcow a Tobie nie :D co wynika oczywiscie z braku informacji. Szukalem wczoraj troche czasu jakis ciekawostek na ten temat i nigdzie nie udalo mi sie znalezc konkretow. A wszystko moze byc istotne w takim ukladzie. W artykule jest ladnie napisane ze odkladajacy sie w szybkim tempie wapn tworzy skale rafotworcza. I chwala mu za to. :D ale jest tez napisane, ze dzieki alkalizacji wody przez prad elektryczny, koralowce zuzywaja o wiele mniej energii na dokladnie ten sam proces wewnatrz wlasnych organizmow i moga przeznaczyc jej wiecej na wzrost i rozmnazanie. Jak dla mnie wydaje sie byc to logiczne. Koralowce znajdujace sie w polu dzialania pradu elektrycznego korzystaja z alkalizowanego srodowiska niezbednego do budowy szkieletu nie tracac energii na wytworzenie tych sprzyjajacych wzrostowi warunkow. Brzmi obiecujaco. Ale nie znajac dokladnych szczegolow mozemy tylko gdybac sobie. Elektroliza to szeroki temat. przejdz sie do galwanizerii :D moze tam ktos znajdzie odpowiedz :D Wszystko ma znaczenie a nie mozna dokopac sie do tak szczegolowych danych... A szkoda.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytalem artykul Hilberza "electrodeposision of seaminerals" i wszystko wiem, jak to dziala, jakie napiecie, jaki amperaz, jakie struktury, jaki sklad osadu w zaleznosci od odleglosci od poczatku elektrody. wszystko fajnie, zrob kratownice 2 na 2 na 2 metry, wsadz sobie w akwarium i lej codziennie ampulke na 1000 litrow to eksperyment Ci wypali na milion procent

i ja sie dokopalem do wszystkich szczegolowych danych, bawilem sie w to na wakacje. mialem awarie w 4 dni skok no3 z zera do 20mg, pisalem na forum ze przydusilem sumpa przez 24 godziny, ale to nie prawda, bo kombinowalem z pradem i elektrodami z tytaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba nie ma znaczenia czy to 2 metry szescienne, 200 metrow czy pol metra. Chodzi o uzyskanie dokladnie takich samych parametrow pomiedzy anoda i katoda. Przy elektrolizie oprocz napiecia i natezenia waznych jest kilka innych rzeczy, jak chociazby opor, indukcyjnosc i wiele innych niewiadomych w tym przedsiewzieciu. Zapewniam Cie, ze majac dostep do danych, do ktorych naukowcy pewnie dochodzili miesiacami prob. Lub obliczen :-) 20 lat temu nie bylo mozliwe utrzymanie koralowcow w sztucznym srodowisku jakim jest awkarium. Pozniej wynaleziono skimmer i odpowiednie swiatlo. Jeszcze wiele przed nami :-) Mysle, ze tego typu stymulanty wzrostu kiedys sie pojawia.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działaj, jak wysadzisz bakterie z baniaka to sie przekonasz ze w MALYM systemie to nie wypali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.