Skocz do zawartości
goliat

metoda ballinga roztwor.....?

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

zakupilem srodki do metody ballinga, wczesniej czytalem stronke: http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm

na podstawie tego chcialem zamowic preparaty, zaopatrywalem sie w sklepie internetowym: http://www.morskie.com

sprzedawca polecil kupic preparaty: CaCl2 2H2O, NaHCO3, Tropic Marin Pro Special Mineral, z tym jest wszystko w porzadku korzystajac z w/w stronki nie ma problemu, roztwory gotowe. Chcialem zakupic kolejne dwa preparaty:

MgCl2 6H2O, MgSO4 7H2O, ale sprzedawca polecil ze pierwszy z nich (MgCl2 6H2O) jest mi nie potrzebny i wystarczy tylko jeden MgSO4 7H2. Sprzedawca mowil ze sam korzysta z tej metody. Teraz nie wiem jak mam wykonac kolejny roztwor, wydaje mi sie ze bez tego roztworu ktory odradzil mi sprzedawca nie jestem wstanie go wykonac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Specjalistą ballingowym nie jestem, ale wydaje mi się że sprzedawca pomylił skladniki, żeby dostarczać Mg w najbardziej zbilansowanej formie należy dozować oba składniki, z tym ze MgSo4 to niewielki procent w stosunku do MgCl2, nie pamiętam juz w tej chwili jaki, ale napewno jest ktoś kto pamięta i napisze. Mój wniosek taki ze lepiej kiedy bedziesz lał sam chlorek niż sam siarczan, no ale jak mówilem, dla mnie chemia to czarna magia i piszę tylko to co zapamiętałem jak zaczynałem z ballingiem.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pamiętam stosunek wynosi 1:8 MgSO4x7H2O:MgCL2x6H2O

Ważne:

Naprawdę należy uważać z jakich źródeł zamawia się np.CaCl2xXH2O(stopnie uwodnienia są różne i bez problemu można sobie po przeliczać później.)Dla czego zwróciłem uwagę na CaCl2xXH2O dla tego iż oferowany jest ten związek chemiczny w różnym stopniu czystości od:

-techniczny/omijamy szerokim łukiem!

-czysty/cz.(?)

-czysty do analiz/cz.d.a - droga raczej pewna opcja.

*(?)Często w opisie tego suplementu producenci itp.informują nas w jak czysty jest ten związek chemiczny.

Wspominam tylko dla tego ,że oznaczenie "cz." nie zawsze odnosi się to tego jak faktycznie czysta jest sól.

Często zdarza się tak iż zamówiona sól mimo oznaczenia "cz." jest silnie zanieczyszczona nie tylko mechanicznie ale również chemicznie a w szczególności związkami żelaza!Po rozpuszczeniu w/w soli w RO na powierzchnie wypływa prawie wszystko zaczynając od kawałków drewienka...

Po rozpuszczeniu powstaje piana o rudawym zabawieniu co świadczy o związkach żelaza= nie pożądane glony!

Sam zamówiłem w pewnej firmie CaCl2x2H2O cz. i po rozpuszczeniu okazało się,że odczynnik był silnie zanieczyszczony mechanicznie oraz chemicznie=rudawa piana i osad.

W laboratorium dla sprawdzenia powstały r-r potraktowałem perhydrolem= 30% r-r H2O2 i to co sie utleniło wykazywało,że zakupiony chlorek wapnia był zanieczyszczony żelazem!

Już dawno miałem o tym napisać,bo czasem się zdarza iż lejemy balinga,parametry są książkowe a glony rosną :D

Dla tego dla pewności przed zamawianiem pytajcie o jakim stopniu czystości są zamawiane sole,bo czasem w opisie nie jest wspomniane na temat czystości tych związków.

Mam nadzieję,że kolega zakładając temat nie obrazi sie za offtopic,ale dzięki temu ktoś za w czasu zareaguje i popatrzy co kupuje bez szkody dla naszych ulubieńców:)

Jarek


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#226938 goliat :

MgCl2 6H2O, MgSO4 7H2O, ale sprzedawca polecil ze pierwszy z nich (MgCl2 6H2O) jest mi nie potrzebny i wystarczy tylko jeden MgSO4 7H2. Sprzedawca mowil ze sam korzysta z tej metody. Teraz nie wiem jak mam wykonac kolejny roztwor, wydaje mi sie ze bez tego roztworu ktory odradzil mi sprzedawca nie jestem wstanie go wykonac.

MOżna dać MgCl2 do roztworu z CaCl2 (proporcje są podane na stronie L. Bolesławskiego).

W żadnym wypadku natomiast nie powinieneś dodawać MgSo4 do roztworu CaCl2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to do czego mi jest potrzebne: MgSO4 7H2O???

Na stronie Boleslawskiego jest inne CaCl niz na stronie z ktorej ja skorzystalem. Troche to wszystko zakrecone,.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#226989 goliat :

to do czego mi jest potrzebne: MgSO4 7H2O???

Na stronie Boleslawskiego jest inne CaCl niz na stronie z ktorej ja skorzystalem. Troche to wszystko zakrecone,.

Jak byś chciał robić oddzielny płyn z samym magnezem, to wtedy dajesz MgSO4 7H2O + MgCL2 6H2O w odpowiednich proporcjach.

#226989 goliat :

Na stronie Boleslawskiego jest inne CaCl niz na stronie z ktorej ja skorzystalem. Troche to wszystko zakrecone,.

Jak to inne???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że prócz polskich userów na nasze szanowne forum wchodzą również miłośnicy akwarystyki morskiej z różnych państw,chyba,że mylę to mnie poprawcie.

Do czego nawiązuję,na stronie Bolesławskiego nie ma czegoś takiego jak CaCl,ale tylko i wyłącznie CaCl2x....

Chlorek wapnia będzie miał zawsze wzór CaCl2 bezwodny,a uwodniony CaCl2x XH2O.

Przepraszam,ale musiałem.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#226992 promil :

Myślę,że prócz polskich userów na nasze szanowne forum wchodzą również miłośnicy akwarystyki morskiej z różnych państw,chyba,że mylę to mnie poprawcie.

Do czego nawiązuję,na stronie Bolesławskiego nie ma czegoś takiego jak CaCl,ale tylko i wyłącznie CaCl2x....

Chlorek wapnia będzie miał zawsze wzór CaCl2 bezwodny,a uwodniony CaCl2x XH2O.

Przepraszam,ale musiałem.

Fakt zle to zostalo sformuowane, i przez pomylke podalem bledny symbol. Jak juz pisalem jest to dla mnie zakrecone wiec moglem sie pomylic..nie jestem laborantem chemicznym i spisujac ze stronki nie podalem poprawnie.

Tak nie jestem z Polski jak widac z mojego opisu, ale jaki ma to a zwiazek z tematem?..............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam na celu czegokolwiek Ci zarzucać,jeśli tak to zrozumiałeś-przepraszam.

Chciałem przy okazji poruszając temat,abyś podczas zakupu soli do ballinga zadał pytanie sprzedającemu o jakim stopniu czystości są w/w sole do ballinga ze wskazaniem na CaCl2x2H2O


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru sie klocic, szukam tylko pomocy bo do tego jest to forum. Sa bardziej doswiadczeni i poczatkujacy tacy jak ja. Nie chce meczyc zyjatek w akwarium moimi eksperymentami i dlatego pytam. Dzwonilem juz do sprzedawcy, ma mi dzis rozpisac jak to stosowac, napisze co poradzil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz,mamy podobną sytuację,bo ja również zamawiam czasem odczynniki z różnych firm i czasem mimo zapewnień że są czyste(cz.)są bardzo zanieczyszczone.Mam nadzieję,że dobrze trafisz i daj znać co i jak.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#227054 promil :

Wiesz,mamy podobną sytuację,bo ja również zamawiam czasem odczynniki z różnych firm i czasem mimo zapewnień że są czyste(cz.)są bardzo zanieczyszczone.Mam nadzieję,że dobrze trafisz i daj znać co i jak.

Też sam robie Balinnga i faktycznie trzeba zwracać uwagę na czystość zawsze biorę laboratoryjną mam sprawdzone źródło ma Łąkowej w Gdańsku polecam.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, a wiec sprzedawca pozostawil mnie bez odpowiedzi,

zakupilem wiec MgClx6H2O (jestem zero z chemii ale wyglada na to ze jest to samo co MgCl2x6H2O)

i wykonalem nastepujace roztwory. Bardzo prosze o korekty jesli sa potrzebne.

I roztwor.

114g CaCl2 plus 34g MgCl 6H2O /w 2l wody RO

II roztwor

168g NaHco3 /w 2l wody RO

III roztwor

50g soli bez NaCL

Z tego co czytalem na moje 100l wody powinienem dodawac dziennie 30 ml, kazdego z roztworu do momentu umiarkowania sie parametrow.

juz mam dosyc;) nawet w szkole tyle nie siedzialem nad chemia xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bardzo ładnie :)

Myślę,że dla bezpieczeństwa stopniowo podbijaj parametry.

P.S Na 100% jest MgCl2,MgCl to chyba literówka.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest to źródło na Łąkowej w Gdańsku.

Sam jestem z Gdańska i pewny dostawca bardzo mnie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.