Skocz do zawartości
brzydzi

NO3 a bielenie

Rekomendowane odpowiedzi

@Admed2 - nie są to szczepki, są to koralowce , które ładnie rosły i są dość duże. Nie wiem, może skała zaczęła bardziej absorbować NO3. Doszło więcej koralowców i nagle może brakować pożywienia w akwarium. Dlatego chce podnieść NO3. Oczywiście nie robię tego gwałtownie lecz powolutku :). Istnieje jeszcze jedna prawdopodobna przyczyna. Mianowicie borykałem się z zielonym nalotem - nadal się borykam- jest go mniej i zaczyna się cofać, ale....nie karmiłem od trzech tygodni koralowców. Wcześniej dawałem dwa razy w tygodniu miks mrożonek , a od jakiegoś czasu nie daję. Mogło to być przyczyną braku pożywienia (NO3). Zobaczymy za kilka dni czy idzie w dobrą stronę. Zostawiłem jednego koralowca z białym spodem, a pozostałe podciąłem. Ten z białym ju.z się nie powiększa w sensie nie bieleje.

Dzięki za zainteresowanie :).

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi a może bardziej doświadczeni mogli by się wypowiedzieć -czy spadek temperatury o 4 do 5 stopni w ciągu doby może mieć wpływ na bielenie zwierzaków od podstawy sory ale myślę że to też istotne


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bioly - nie twierdzę, że nie i to też może być istotne. Tylko w przyrodzie takie spadki to normalka :). Ale niestety u nas są trochę inne warunki i "prawa". A powiedz, jak dużo i często dozujesz saletrę?? Ciekawi mnie też fakt czy koralowce ciemnieją czy zachowały swoją jasną barwę no i przyrosty :)

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ok.1,5mieś.dozowałem 4 razy po 1 gram mam ciągle wykrywalne NO3 ,myślę że taka ilość była potrzebna.Uwazam że mam zbyt silną filtrację do obsady jeszcze skromnej.


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bioly wg mnie juz sam odpowiedziales sobie na pytanie:

"nie karmiłem od trzech tygodni koralowców" koral to nie roslina, samym swiatlem i no3 dla glonow sie nie wyzywi, szczegolnie przy gestej obsadzie. korale i odpieniacz wylapuja z wody wszystko co da sie zjesc, i gdy no3 jest ZERO to i zooxantele jesc nie dadza. i koral leci od dolu. czy to jest logiczne dla Was?

w nawiazaniu do tego co napisal Penie, chcialbym dodac, ze poziom jaki mierzymy to poziom jaki jest aktualnie w biorniku, nie mierzymy zmiany poziomu no3 w czasie (chyba ze chuck norris - on ma elektrode no3). wiadomo ze no3 faluje w odpowiednim cyklu zaleznym od karmienia i innych okolicznosci. i to co "przeleci" przez nasze zbiorniki a tego nie zmierzymy tez moze byc wystarczajace dla zooxanteli. i tu tez trzeba podkreslic i przypomniec, ze koralom no3 nie jest potrzebne, tylko zooxanthelom. korale CHCA JESC prawdziwe jedzenie, miesko, aminokwasy, witaminy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KIDULT wszystko sie zgadza co napisałeś. Ale, jak czytałeś inne moje tematy to był tam poruszany problem zielonego nalotu. Cholera wie jak się go pozbyć. Robiłem różne sztuczki, ale na nic. Dlatego nie karmiłem koralowców mrożonkami, ale ryby karmione były obficie - widocznie za mało zostawało dla pozostałego życia w akwa :/. Nie wiem czy dobrze widzę czy mi się wydaje, ale jakby zielony nalot się cofał, a na pewno już nie atakuje większej ilości skały. Jestem tego samego zdania, ze koralowce należy karmić, tylko w zbiorniku musi być równowaga, a w moim nie wiem czy się coś sypnęło czy po prostu system na tyle dojrzał, że nie starczało NO3. Dlatego dozuję saletrę, jeśli zielony nalot zniknie ponownie zacznę dość obfite karmienie mrożonkami koralowców. Na razie dziś dam trzy kostki zmiksowane i dopiero po tygodniu następne. Powoli muszę to robić, żeby nie zachwiać systemu. Odpieniacz mam mocny, skały dużo, DSB w sumpie no i glony w refugium, choć te nie bardzo rosną (brak NO3) i pokryły się tym pierniczonym zielonym nalotem :/. Ale....nic na siłę:). Najważniejsze , że koralowce rosną i są jaśniutkie :). A, druga sprawa mam wysyp glonów.........wapiennych :). Kurcze jakoś strasznie zaczęły rosnąc. Wcześniej pokrywały tylną szybę, a teraz zaczynają pojawiać się wszędzie:).

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ponownie zauważyłem, że koralowce od dołu bieleją - lecą. Dozowałem saletrę, ale chyba to nie dało pożądanego efektu. Fakt , że No3 po jednym dniu spada do 0, ale sam nie wiem. Jeszcze martwi mnie fakt, że kh mam na poziomie 6,5. Powoli zaczynam podnosić. Czy niskie kh ma duży wpływ na bielenie korali (od dołu)??

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niskie kH może być powodem bielenia koralowców od dołu. Tak kiedyś wypowiedział się andrniew, a ja mu wierzę :)

brzydzi, czym mierzysz kH? Jeśli popularnym salifertem to według mnie on zawyża. Mam obecnie 3 testy na kH: JBL, sera i salifert. Moje dzisiejsze wyniki kH: JBL-9, sera-10, salifert 12,6. Jeśli więc salifert u ciebie pokazuje 6,5 to możesz mieć kH w okolicach 4 stopni.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to nire dobrze. Mierze salifertem i sprawdzam również zoolekiem :] i są identyczne. Jeśli mówisz, że zawyża to kurcze mam ok 4,5:(. Więc to może być przyczyną . Dodaję ballinga w ilości 100 ml. I przy tej ilości mam wysyp alg wapiennych :) więc ca i mg jest wystarczająco. Koralowce również rosną dość ładnie. Jedynie zauważyłem to pierniczone bielenie (przepraszam za wyrażenie). Zacznę od jutra lanie większej ilości płynu na kh, ale zastanawiam się czy nie wpłynie to na stabilność systemu:/. Choć chyba i tak jest niestabilny skoro koralowce lecą :/.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciemno bym niczego nie zmieniał, bo to tylko przypuszczenie. Kup test sera i JBL i sprawdź, jak to wygląda u ciebie. Może w produkcji nie trzymają jakości? Nie wiem, ale przy kH lepiej oprzeć się na kilku tetsach, ewentualnie wziąć od kogoś na jedno badanie test saliferta.

Chociaż w gruncie rzeczy nawet gdybyś miał rzeczywiście kH 6,5 to i tak jest nisko i podniósłbym chociaż do 8-9.

Podaj jeszcze, jakie masz pH maksymalne i minimalne i jakie Ca i Mg?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa czy ten ubytek, który powstał na koralach od dołu zostanie zalany tkanką, czy trzeba koralowca ciachać od dołu i ponownie mocować do podstawki??

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi się wydaje ze jeśli jest to acropora lub montipora to wtedy białe zarośnie tkanką, a jeśli np seriatopora to niestety nie zarośnie bo jest cieńsza tkanka, gdzieś coś takiego wyczytałem ,ale nie wiem dokładnie...


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#228927 brzydzi :

Jeszcze jedna sprawa czy ten ubytek, który powstał na koralach od dołu zostanie zalany tkanką, czy trzeba koralowca ciachać od dołu i ponownie mocować do podstawki??

Grzegorz

W moim przypadku cięcie niewiele dawało bo i tak leciały dalej ale u mnie poza NO3 zero były jeszcze inne czynniki.

Jeżeli ubytek tkanki się sam zatrzymał i acra zaczęła się regenerować to raczej nie zalewała starego szkieletu tylko rosły w górę, ewentualnie troszkę się "rozlewając" na dole.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@guliwer777 czy możesz opisać sytuację jaka była u Ciebie?? Ja dziś zmierzyłem kh o godz. 12.30 i na salifercie wynik 7,7, a na zooleku 6 :/. Nie wiem dalej co może być przyczyną tego bielenia od dołu. Ca i Mg są na książkowym poziomie, niestety nie mam już testu na Ph. NO3 niewykrywalne salifertem jak i PO4. Co jest nie tak??

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie no3 caly czas zero, korali sps tyle ze juz nie ma gdzie dokldac a zeden mi nie zdycha tego powodu bo maja duzo swiatla i maja co jesc. ludzie no3 potrzebne jest zooxanthelom a nie koralom. koral zdycha z glodu ba slabe swiatlo i glony nie maja co jesc aby sie zamnozyc. jakbys mial wiecej no3 i po4 to koral by ci zbrazowial. wiec no3 to nie jest wyjscie,. tylko daj temu koralowi jesc! tak samo jak lpsom - zalatw drobnego jedzenia i podaj stkrzykawka. spsy TEZ chca zjesc cos normalnego. kh u mnie salifert 11.5 tez podejrzewam ze zawyza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światła raczej mam sporo bo 640 W T5. Akwarium ma 470 literków plus sump ok 120. Dziś dam miks z mrożonek bo nie mam boostera. Zobaczę co i jak.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.