Skocz do zawartości
domat

Jak to jest ze ślimakami:)?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam takie pytanko, jak to jest ze ślimakami?:)

Mam w zbiorniku 2 krewetki czyszczącą i wurdemanii, gdy była tylko wurdemanii miałem jednego slimaka turbo lecz wurdemanii w końcu go wcieła:( obecnie są 2 krewetki co powoduje że prawdopodobieństwo zdjedzenia ślimaków jest jeszcze większe, zreszta nawet w sklepie widać że krewetki wcinają je ile wlezie.

Czy idzie temu jakoś zapobiedz i czy są one konieczne w akwarium? może jest coś w zamian nich do wcinania glonów bo ostatnio mi się ich troszke pojawiło i do przekopywania piasku?

Jednym słowem ślimaki dla mnie nie wnoszą jakiegoś ciekawego efektu wizualnego do akwarium lecz wiem że pełnią ważne funkcje czyszczące więc szukam czegoś w zamian ich.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc czytam forum od ponad 4 miesięcy i to nie tylko NR i pierwsze słyszę, żeby krewetki ślimaki zjadały...:) Generalnie masz ten słoik strasznie wypchany 2 Amboinensis i Wurdemanni jeszcze do tego błazen no troszkę porażka jak na 25l... Ja do 72l bałem się, że 2 krewetki to za dużo, a Ty masz 3 (albo nawet 4 jeśli dobrze zrozumiałem co napisałeś) w słoiku :) Niech się wypowiedzą fachowcy, ale albo nie karmiłeś tych krewetek, że zjadły ślimaka, albo ślimak zdechł i one tylko wyjadły mięcho bo wątpię, żeby krewetka była tak agresywna bez powodu w stosunku do ślimaka... :kapelusz Poczekajmy niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 2 krewetki, wurdermanii i czyszczaca do tego 1 błazen, no wlasnie jedza jedza, naj bardziej widac to w sklepie jak byłem to bardzo krewetki męczą ślimaki. Co do tego że nie karmiłem to prawda, krewetki wurdermanii która zjadła slimaka nie karmiłem wogóle aby zjadła aiptasie, i się udało w 100%:) teraz dopiero zaczełem ja karmic jak przytachałem błazna i czyszczaca


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w sklepie też słabo karmione i dlatego ? :) Poza tym co znaczy, że męczą ślimaki ? Może mu tylko muszlę czyszczą :) Kumpel miał dużą boksującą i ona w stosunku do ryb nawet bywała agresywna, ale ślimaków nie ruszała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam widzialem jak go zaciachał... moze przez to nie karmienie, czyli kupować? a tak poza tym jaką ważną fukncję pełnią one w akwarium? bo ani one ładne wiec...? moze mozna je zastąpić czymś co pełni taką samą funckcje a dodaje uroku zbiornikowi?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie ślimaki wcinają zielone glony, ale jak akwarium dojrzałe i glonów mało to i ślimaków nie potrzeba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może zależne jest to od miejsca odłowu? Nie wiem. W każdym razie moje były dokarmiane regularnie codziennie, a i tak zabiły, (nie wiem, czy zjadły) kilkadziesiąt ślimaków, później zabrały się za euphylie i też zeżarły jej bardzo dużo. W zasadzie euphylie zjadły po ok. roku od włożenia do zbiornika, a ok. 2 miesiące po zniknięciu aptasi. Zaznaczam, że były intensywnie dokarmiane. Na pewno żarcia im nie brakowało. Robiły to raczej dla sportu :).

Jeśli ktoś mówi, że u niego żadnych szkód nie robią to może tak jest i tak będzie, może akurat te mają takie preferencje pokarmowe, ale, czy za miesiąc nie zaczną zżerać czegoś innego to na to nie ma żadnej gwarancji.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moim zdaniem to ślimaki padają od braku jedzenia i wtedy dopiero krewetki sie za nie biorą. nie spotkałem sie jeszcze z sytuacją w której krewetka zaatakowała ślimaka na szybie lub w trakcie żerowania. Krewetka zaczyna interesować sie slimakami w momencie jak one już są raczej martwe. Prędzej bym stawiał na kraba bo one to na 100% zabiją ślimata.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego kraba nawet pustelnika, a ślimaki nagle zaczeły znikać. Kupowałem kolejne i znowu kilka tygodni i śladu nie było po żywych i tak kilka razy. Dopiero jak te krewetki padły to teraz moje ślimaki wreszcie są widoczne. Padnie czasami jeden, ale wszystkie na raz nie. Mam w tej chwili ok 20-30 ślimaków i nic się z nimi nie dzieje, jedne w piasku inne na szybach, ale już nie mam krewetek wurdemanni. I nie będę już mieć na pewno. Ataki na ślimaki widziałem na żywo, odganiałem krewetki, kiedy to widziałem. Euphylie rozszarpywaną u mnie w kilka minut akurat też widziałem. Robiła to wurdemanni. Jak pisałem wcześniej, pewnie różne są ich zachowania, zależnie od tego na jakie, skąd wyłowione, trafimy. Może coś jeszcze,cholera wie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wundermanni są nieobliczalne.U mnie jedna była bezpieczna dla wszystkiego łącznie z apitasią.Dokupiłem jej koleżankę która w moment rozprawiła się nie tylko z apitasią ale i wzięła się za twardziele.Na szczęście sama została upolowana (podejrzewam jedną z moich pistoleros) i od tamtej pory mam spokój.Po tej przygodzie nigdy więcej tego dziadostwa w moim akwarium :).


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Wundermanni wycieły prawie wszyste ślimaki. Miałem koło 25 (zostało symbolicznie kilka). Na domiar tego kiedyś zatatakowały moją rękę kiedy włożyłem do akwarium. Całe szczęście silny ze mnie chłop, więc udało mi się wyzwolić z tego uścisku. Z obawy o bezpieczeństwo pozostałych ślimaków i moje własne pozbędę się ich przy najbliższej okazji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O makabra więc ich ksywka wunderwaffe nie wzięła się z kosmosu :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też podejrzewałem swoje krewetki (2 sztuki) o eksterminację ślimaków, dopóki nie wykryłem czarnego orko-kraba dzikusa. Siedział w konspiracji 3 miesiące zanim wylazł - jest głównym podejrzanym o eksterminacje 5-ciu turbo i kolonii zoa. Krewetki fakt, że chwytają za palce jak się rękę włoży do akwarium, ale nie gryzą i nie wciągają ;P Aiptasję wyżarły do cna, na sabotażu nie przyłapałem - miały starcie z czyszczącymi ale szybko wycofały się. Są regularnie napastowane przez babkę, która chce z nimi zrobić jakiś deal a one nicht ferstehen...


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.